Reklama

Niedziela Kielecka

Wzięta do nieba

Przypadająca 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wiąże się nierozłącznie ze święceniem ziół, toteż w pobożności ludowej nosi ona nazwę święta Matki Bożej Zielnej lub Korzennej.

Niedziela kielecka 33/2022, str. I

[ TEMATY ]

Matka Boża Zielna

T.D.

W Kielcach wciąż bardzo żywa jest tradycja święcenia ziół

W Kielcach wciąż bardzo żywa jest tradycja święcenia ziół

W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. W sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów.

Zwyczaj obchodzenia tego święta sięga V wieku i jest rozpowszechniony w całym chrześcijaństwie, choć Nowy Testament nigdzie nie wspomina o ostatnich dniach życia, śmierci i o Wniebowzięciu Matki Bożej. Nie ma Jej grobu ani Jej relikwii.

Niebo jako cel

– Maryja po zakończeniu ziemskiego życia z ciałem i duszą została wzięta do nieba. Dlaczego tak się stało? Przyczyn jest kilka – tłumaczy ks. prał. Dariusz Gącik. Pierwsza „przyczyna” Wniebowzięcia NMP to Jej wiara. Ona jest błogosławiona, bo uwierzyła w słowa powiedziane Jej przez Pana. Drugą przyczyną było jej Niepokalane Poczęcie. Matka Chrystusa była poczęta bez grzechu i w konsekwencji nie podlegała prawu śmierci, które jest skutkiem grzechu pierworodnego – wyjaśnia kapłan. Jej Boże macierzyństwo wskazuje jako kolejne uwarunkowanie. – Bóg zachował od zepsucia ciało swej Matki, która nosiła Jezusa – mówi. Czwartą przyczyną był Jej ścisły związek z Chrystusem w czasie Jego ziemskiego życia, który trwa teraz w niebie. – Wniebowzięcie NMP odnosi się także do nas. Maryja wskazuje nam cel naszego życia, czyli niebo. Ona na tej drodze towarzyszy i wspiera nas, jako Matka. Maryja wskazuje nam także wiarę i miłość jako niezawodną ścieżkę, która prowadzi nas do nieba – podkreśla.

Pachną kwiaty i zioła

Kwiaty, zioła i zboża święci się w kościołach przy różnych okazjach, ale na Matki Boskiej Zielnej – obowiązkowo. Już wczesne chrześcijaństwo znało legendę o tym, że Syn Boży wziął swoją Matkę do nieba, a apostołowie, otworzywszy Jej grób, znaleźli w nim tylko róże.

Już wówczas Maryję nazywano Patronką plonów, a pora sierpniowa była uważana za błogosławiony czas żniw. Okres 30 dni od 15 sierpnia bywał nazywany „kobiecą trzydziestką” – dokładnie w tym czasie zioła kwitną najpiękniej, mają intensywny zapach i największą moc leczniczą. Ale zioła i kwiaty nie mogą nam przesłonić duchowego sensu święta.

Reklama

– Najważniejszą rzeczą jest ukazywanie podczas sprawowanej liturgii istoty Uroczystości Wniebowzięcia NMP i konsekwencji płynących z tego dla naszego życia. Bardzo bogata pobożność ludowa związana z tym dniem jest właściwa i pożyteczna, jeżeli współgra z liturgią i pozwala nam głębiej wniknąć i zrozumieć sens Wniebowzięcia Maryi – uważa ks. Dariusz Gącik. – Niebezpieczeństwo polega na tym, że na pierwszym planie znajdą się tradycje związane z uroczystością, niejednokrotnie bardzo rozbudowane, które „żyją własnym życiem” i nie są związane z przeżywaną tajemnicą. Można posłużyć się pewnym porównaniem – święcenie pokarmów w Wielką Sobotę nie może być ważniejsze i przesłonić nam uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego – podkreśla ks. Gącik. Podobnie ma się z pięknym zwyczajem święcenia ziół i kwiatów, które nie mogą nam przesłonić istoty Wniebowzięcia NMP.

Święcenie ziół zwraca także uwagę na szczodrość natury i jej ozdrowieńcze znaczenie. Zioła od zarania dziejów towarzyszą człowiekowi, a współcześnie ziołolecznictwo staje się ważną częścią życia, na nowo odkrywając starą wiedzę o dobrodziejstwach różnych ziół.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kijów: nuncjusz spotka się z obrońcami życia

2022-11-28 12:12

[ TEMATY ]

Ukraina

Adobe Stock

Nuncjusz apostolski na Ukrainie, abp Visvaldas Klubokas zapowiedział, że po Świętach Bożego Narodzenia (zarówno według kalendarza gregoriańskiego jak i juliańskiego) chętnie spotka się ze środowiskami obrońców życia, które wyraziły swoje zastrzeżenia wobec nominacji do Papieskiej Akademii Życia osób znanych z poglądów proaborcyjnych – podaje portal CREDO.

17 listopada 2022 roku ukraińscy obrońcy życia wystosowali list otwarty adresowany do nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, zwierzchnika UKGK, arcybiskupa metropolity lwowskiego, a także Synodu Biskupów UKGK i Konferencji Biskupów Katolickich. Pytano w nim dlaczego do Papieskiej Akademii Życia zostali powołani proaborcjoniści. Otrzymali odpowiedź od nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, arcybiskupa Visvaldasa Kulbokasa, który stwierdził, że: „Naszym obowiązkiem i prawem jest również wyrażanie naszych obaw wobec hierarchii kościelnej”. Przedstawiciel Ojca Świętego zgadza się z autorami apelu, że „ochrona życia ludzkiego jest naszą wspólną odpowiedzialnością”. Zaznaczył również, że chętnie przedyskutuje te ważne kwestie z autorami listu. Spotkanie odbędzie się prawdopodobnie po świętach (według obu kalendarzy). We wspomnianym liście obrońców życia padło pytanie, dlaczego członkami Papieskiej Akademii Życia są osoby, które otwarcie popierają aborcję, i nie ma oficjalnego stanowiska Watykanu w sprawie proaborcyjnego stanowiska wpływowych polityków.

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję