Reklama

Niedziela Małopolska

Przesłanie wciąż aktualne

Od blisko 40 lat wierni z parafii w Koszycach Wielkich czczą Matkę Bożą Saletyńską.

Niedziela małopolska 33/2022, str. V

[ TEMATY ]

Kościół Matki Bożej Saletyńskiej

Archiwum parafii

W parafii co miesiąc obchodzony jest „Dzień Saletyński”

W parafii co miesiąc obchodzony jest „Dzień Saletyński”

Członkowie wspólnoty parafialnej Przemienienia Pańskiego w Koszycach Wielkich od 1985 r. oddają szczególną cześć Matce Bożej z La Salette. Zewnętrznym znakiem miłości parafian do Maryi jest m.in. udział 19. dnia miesiąca w wyjątkowym modlitewnym zgromadzeniu.

W codzienności

Nabożeństwo do Matki Bożej Saletyńskiej w Koszycach Wielkich zainicjował ówczesny proboszcz parafii, ks. prał. Kazimierz Bonarek, którego brat jest saletynem. Na rozwój kultu w tym miejscu wpłynęło też niezwykłe usytuowanie kościoła – na wzgórzu, co przywodziło na myśl La Salette, również położone na wzniesieniu. – Matka Boża czczona jest w każdej parafii. Z tych uwarunkowań zapewne zrodziła się myśl, aby obok kultu Pana Jezusa Przemienionego czcić Matkę Bożą Saletyńską – mówi proboszcz ks. Paweł Płatek.

Jak wspomina gospodarz wspólnoty, kościół był wówczas w budowie, a Maryja nie miała swej kaplicy. Tę ufundowali parafianie, zaświadczając o pragnieniu rozwijania kultu. – Ważniejszą jednak rzeczą, potwierdzającą miłość mieszkańców do Matki Bożej Saletyńskiej, ale i siłę jej wstawiennictwa, są wota i wpisy w księdze intencji – wskazuje ks. Paweł. Te dotyczą drobnych spraw, ale także wielkich życiowych problemów. Jak zaznacza proboszcz parafii, w archiwum nie ma wpisów potwierdzających niezwykłe interwencje. Maryja pomaga w codzienności i właśnie o wsparcie w tych troskach proszą Matkę Bożą parafianie. – Jest dużo próśb i podziękowań za rzeczy… zwykłe. Matka Boża z La Salette mówiła w swoim orędziu o nawróceniu, ale też o tym, że to w codzienności należy pamiętać o Bogu. A podziękowania świadczą o tym, że parafianie otrzymują od Maryi pomoc – zaznacza duchowny.

Reklama

Wierność Matce Zbawiciela wspólnota okazuje 19. dnia każdego miesiąca – jest to „Dzień Saletyński” (Matka Boża ukazała się dzieciom we francuskiej miejscowości 19 września). Od października do kwietnia wierni modlą się przed figurą w kaplicy Matki Bożej, a od maja do września idą procesyjnie wokół kościoła. W trakcie marszu śpiewane są maryjne pieśni i litania do Matki Bożej z La Salette. Tekst modlitwy pochodzi z sanktuarium w Dębowcu. Po procesji uczestnicy wracają do kościoła na błogosławieństwo. Szczególnie licznie wierni gromadzą się w świątyni 19 września, w dniu drugiego parafialnego odpustu.

Niedziela inaczej

Matka Boża objawiła się w La Salette w czasie, gdy we Francji panował głód i cierpienie. Maryja prosiła wówczas ludzi o uszanowanie dnia Pańskiego – powstrzymywanie się od pracy i udział w Eucharystii. Dziś, kiedy świat targany jest kolejnymi kryzysami, przesłanie Matki Bożej Saletyńskiej pozostaje aktualne. – Koncentracja na Panu Bogu w dzień Pański, pójście na Mszę św., ale też bycie sercem przy Nim, jest kluczowe. Kiedy istnieje tendencja, by przeżywać dwa lub trzy ostatnie dni tygodnia jako „weekend”, niedziela się rozmywa. A ona ma być przeznaczona dla Pana, rodziny, człowieka – mówi ks. Płatek. Dlatego przy parafii powstają kolejne projekty umożliwiające wiernym dobre przeżywanie tego czasu. Oprócz odnowionego terenu przykościelnego, który swoją zielenią zaprasza do odpoczynku, przy parafii powstanie boisko do siatkówki oraz drewniana altana – miejsce spotkań dla rodzin z parafii. – Miejmy nadzieję, że uda się to zrealizować. Chodzi o to, żeby ze sobą być. Nie tylko się modlić, ale przebywać razem, korzystając przy tym z terenu parafii, który jest dla nas – dodaje proboszcz.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzinne kolędowanie w Roku Świętej Rodziny

W kościele Matki Bożej Saletyńskiej odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek Scholi Rodzinnej Żywioł wSzelki i Scholi Młodzieżowej.

Liturgicznie okres Bożego Narodzenia zakończył się w Kościele katolickim wraz z Niedzielą Chrztu Pańskiego, ale nie zakończyło się śpiewanie kolęd i pastorałek. W polskiej, katolickiej obyczajowości zachowujemy tradycje Bożonarodzeniowe aż do święta Ofiarowania Pańskiego. Kościoły, kapice, domy czy też ulice miast jeszcze przyozdobione są szopkami, choinkami oraz innymi ozdobami związanymi z niedawno zakończonymi świętami.

CZYTAJ DALEJ

„Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” - jutro spotkanie w Sali Papieskiej

2022-11-28 20:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Siedemdziesiąt lat minie 29 listopada od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała w 1952 r. Ten dzień został wybrany na spotkanie pt. „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z listu Prymasa Wyszyńskiego do pisarza Jana Dobraczyńskiego, którego błogosławiony poprosił o napisanie książki na Jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert charytatywno-integracyjny dla dzieci

2022-11-29 07:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższą sobotę w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się koncert z okazji Dnia Świętego Mikołaja. Udział weźmie w nim 5 tys. dzieci z niepełnosprawnościami i pochodzących z najuboższych rodzin województwa łódzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję