Reklama

Niedziela Małopolska

Ich ważny dzień

Dziękujemy za tę parafię, za ten jubileusz, za waszą wspólnotę – powiedział bp Robert Chrząszcz do zebranych na Sumie odpustowej w Skawinkach.

Niedziela małopolska 33/2022, str. VI-VII

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

MFS/Niedziela

Sumie odpustowej przewodniczył bp Robert Chrząszcz

Sumie odpustowej przewodniczył bp Robert Chrząszcz

I chociaż o pięknej wiosce, należącej do gminy Lanckorona, niedaleko Kalwarii Zebrzydowskiej wspominają już średniowieczne źródła, to parafia św. Joachima powstała tu zaledwie 40 lat temu. Należą do niej: Skawinki i Lanckorona-Łaśnica. Dla nieznających lokalnej historii może być niezrozumiałe, skąd w wiosce, która tak niedawno jest parafią, zabytkowa, drewniana świątynia.

Mądra decyzja

Ze strony parafii (www.facebook.pl/Parafia-Sw-Joachima-w-Skawinkach-1422061101428485) dowiadujemy się, że: „Do roku 1956 kościół ten był własnością parafii w Przytkowicach. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i pracowitości naszych mieszkańców został on przeniesiony czyli odbudowany deska po desce, w Skawinkach. W latach 1956 – 1982 kościół należał do parafii w Lanckoronie. Dopiero w roku 1982 stał się on własnością nowo utworzonej parafii w Skawinkach…”.

Helena Gibas, którą spotkałam na uroczystościach odpustowych, pamięta tamte czasy. Wspomina: – Do kościoła w Lanckoronie mieliśmy daleko. Trzeba było iść z godzinę. Więc był taki zamiar, żeby tu w Skawinkach wybudować kaplicę, aby w niedzielę przyjechał do nas ksiądz i odprawił Mszę św., ale nie było zgody ze strony władz. Wtedy mieszkańcy naszej wioski dowiedzieli się, że w Przytkowicach, gdzie wybudowali nowy kościół, stary, drewniany jest do rozbiórki. Grupa osób tam pojechała. Pooglądali, no i postanowili przenieść zabytkowy kościół do Skawinek.

Pani Helena pamięta, że wiele elementów drewnianych trzeba było wymienić. – Nasi dziadkowie, ojcowie, chodzili po okolicznych wsiach i prosili o wsparcie, i byli tacy, co ofiarowali a to drewno, a to deski – opowiada i dodaje, że zebrane dary ludzie zwozili furmankami, że kto tylko mógł, pomagał. Wspomina też pierwsze nabożeństwa: – Najpierw było poświęcenie kamienia węgielnego. Pamiętam, że była burza, ale to nikomu nie przeszkadzało, bo ludzie się bardzo cieszyli. A jak już ksiądz przyjeżdżał, żeby u nas odprawiać Mszę św., to zapanowała wielka radość, a kościół był pełny. Parafianka przyznaje, że to była mądra decyzja dawnych mieszkańców wioski i wyznaje: – Zwłaszcza teraz to sobie uświadamiam, jak mam coraz słabsze nogi. Ciężko by było dojść do Lanckorony, a tu jest blisko i mamy się gdzie modlić.

Reklama

Odpust

Zadbany kościół wypełnili po brzegi, w tegoroczne uroczystości odpustowe, wierni, którzy śpiewali: „Witaj ojcze Joachimie, ku prośbom naszym się skłoń, naszą parafię, nasze rodziny od złego na zawsze broń. Święty Joachimie, patronie nasz, Ojcze tej parafii módl się za nami, opiekuj się każdym z nas…”.

– Spotykamy się tu przed Bogiem, aby podziękować za ten kościół – powiedział sołtys Ryszard Gonet, który w imieniu lokalnej społeczności, wspólnie z Renatą Moskałą, powitał bp. Roberta Chrząszcza. I wyznał: – Dziękujemy Bogu za wszystkie lata tej parafii, za wszystkich proboszczów, którzy zawsze dokładali starań, aby parafia św. Joachima tętniła życiem i rozwijała się. Ten zabytkowy kościół byłby tylko budynkiem, gdyby nie praca księży i parafian – umacnianie wiary i tworzenie małej społeczności.

Biskupa Roberta Chrząszcza oraz kapłanów, w tym dziekana ks. kan. Wiesława Cygana z Kalwarii Zebrzydowskiej, byłych proboszczów parafii: ks. kan. Andrzeja Kołodzieja oraz ks. kan. Krzysztofa Chromego, przedstawicieli władz samorządowych, przywitał ks. Adam Szczygieł – proboszcz parafii w Skawinkach od 2009 r. – To wiara sprawiła, że mamy ten kościół, wiara ludzi, którzy tu mieszkali przed laty i bardzo pragnęli mieć miejsce, gdzie będą się wspólnie modlić – zaznaczył proboszcz i dodał: – Dziś modlimy się w ich intencji, prosząc dla nich o dar nieba. I radujemy się, że mamy taką piękną świątynię. Podkreślił, że parafianie bardzo o ten dom Boży i jego otoczenie dbają i dodał: – Tak dużo udało się w roku jubileuszu parafii wspólnie zrobić. Wymienił odnowiony ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej, nową zakrystię i nowe organy.

Reklama

Instrument poświęcił bp Robert Chrząszcz, który dokonując obrzędu wybudzenia organów, modlił się: – W tej uroczystej chwili prosimy Panie, pobłogosław te organy, aby rozbrzmiewały na Twoją chwałę, aby nasze serca unosiły się do Ciebie tak, jak tyle piszczałek jednoczy się w jeden dźwięk…

W homilii hierarcha wymienił liczne powody do dziękczynienia: – Dziękujemy za tę parafię, za ten jubileusz, za waszą wspólnotę, dziękujemy za św. Joachima, patrona tej parafii. Zauważył, że świątynia jest świadkiem modlitwy wielu pokoleń. A nawiązując do rodziców Matki Bożej – św. Joachima i św. Anny – biskup mówił o roli, jaką w każdym społeczeństwie, wspólnocie, rodzinie mają do spełnienia ludzie starsi, którzy są ogromnym skarbem, chociaż dzisiaj wielu chciałoby wyeliminować seniorów, uznając ich za nierentownych w utrzymaniu, za bezowocnych. Podał ich liczne zalety i przekonywał: – Dziś potrzeba starszych, którzy otrzymali solidne wykształcenie moralne, którzy mogą swoim postępowaniem wskazywać piękno zdrowego życia moralnego.

Wspólnota

Za wspólną modlitwę podziękował zebranym proboszcz. W sposób szczególny wyraził wdzięczność bp. Robertowi Chrząszczowi za przewodniczenie Eucharystii, a nawiązując do biskupiego herbu i zawołania, apelował: – Kochani, otwórzmy drzwi Chrystusowi!

W rozmowie z Niedzielą proboszcz podkreśla wielkie przywiązanie parafian do ich kościoła, poczucie odpowiedzialności za dom Boży. Przypomina o dwóch kapłanach i trzech siostrach zakonnych z tej wspólnoty. Zaznacza, że nawet w czasie pandemii wierni przychodzili na niedzielną Mszę św. Wspomina: – Pojawił się pomysł, żeby wyjść z kościoła, gdzie mogło się modlić tylko 5 osób, a potem kilkanaście. Toteż niedzielne Msze św. odprawialiśmy przy ołtarzu polowym. Także w Wielki Tydzień w 2021 r. wszystkie nabożeństwa były tam sprawowane. Nawet jak było zimno, gdy padał śnieg, parafianie przychodzili, aby się wspólnie modlić.

Reklama

Można to było zauważyć także na pasterkach w czasie pandemii. – W minionym roku było przepięknie; żywa szopka, góralska orkiestra, a Komunię św. rozdawałem około pół godziny – opowiada ks. Szczygieł i zaznacza, iż możliwość uczestnictwa we Mszach św. w tym trudnym czasie sprawiła, że w ostatnich latach wiernych w skawińskim kościele nie ubyło.

Na zakończenie Sumy odpustowej proboszcz podkreślił: – To jest ważny dzień, święto naszej parafii. Niech będzie radosny i szczęśliwy! Równocześnie apelował, aby parafianie znaleźli czas na codzienną poranną lub wieczorną wspólną modlitwę w kościele.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z dziejów plebańskich w Kijach

Ten rok jest jubileuszowy dla Kij – parafia świętuje jubileusz 900 lat istnienia.

Początki wspólnoty parafialnej sięgają co najmniej poł. XII wieku i wiążą się prawdopodobnie z tworzonym tutaj centrum kasztelańskim. O tradycji dawności tutejszego ośrodka kościelnego świadczy legendarny przekaz o zbudowaniu kościoła przez Piotra Dunina ok. 1120 r.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

„Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” - jutro spotkanie w Sali Papieskiej

2022-11-28 20:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Siedemdziesiąt lat minie 29 listopada od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała w 1952 r. Ten dzień został wybrany na spotkanie pt. „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z listu Prymasa Wyszyńskiego do pisarza Jana Dobraczyńskiego, którego błogosławiony poprosił o napisanie książki na Jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję