Reklama

Niedziela Lubelska

Na pątniczym szlaku

Sierpień zapisał się w polskiej tradycji jako miesiąc pielgrzymkowy.

Niedziela lubelska 33/2022, str. I

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Agnieszka Marek

Przez Lublin pielgrzymów poprowadzili biskupi

Przez Lublin pielgrzymów poprowadzili biskupi

Wostatnich 2 latach pandemia ograniczyła piesze pielgrzymki, jednak pasjonaci rekolekcji w drodze nie przestali wierzyć, że jest to jedynie chwilowa przerwa. Ta nadzieja urzeczywistniła się 3 sierpnia, kiedy na szlak wyruszyła 44. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy ze wszystkich grup rozpoczęli pielgrzymowanie od Eucharystii w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Mszę św. koncelebrowali bp Adam Bab, bp Józef Wróbel i bp Mieczysław Cisło oraz księża przewodnicy i przyjaciele pielgrzymki.

W homilii abp Budzik nawiązał do hasła pielgrzymki, które brzmi „Drogowskazy wiary”, i przybliżył sylwetki polskich świętych, którzy towarzyszą pielgrzymom w rekolekcjach i umacniają fundamenty wiary. W odniesieniu do ikony Matki Bożej Częstochowskiej pasterz powiedział: – Maryja, wskazując nam drogę, prawą ręką wskazuje na Chrystusa, abyśmy Go pokochali i w Nim złożyli całą nadzieję. Ksiądz Mirosław Ładniak, przewodnik pielgrzymki, podkreślił, że jej główną intencją jest modlitwa o pokój, ale każdy zanosi przez ręce Matki swoje osobiste intencje oraz prośby osób, które łączą się z pielgrzymką duchowo przez fundusz „Idę z Tobą”. – Serce pielgrzyma rozciąga się bez granic i mieści intencje wszystkich, którzy proszą o modlitwę – zapewnił.

Na pielgrzymkę zapisało się ponad 500 pątników, ale zgodnie z tradycją na pierwszy etap wybrało się dużo więcej osób, które chciały choć przez jeden dzień poczuć atmosferę rekolekcji w drodze. Jak powiedział ks. Ładniak, jest to powolne odradzanie się pielgrzymki po pandemii, dlatego potrzeba wiele modlitwy, aby w kolejnych latach wrócić na trasę w większym składzie. Grupa zapewne zwiększy swoją liczebność, gdyż na pielgrzymkę można się zapisać w dowolnym momencie, a na wejście do Częstochowy spodziewany jest przyjazd wielu osób autokarami. W drogę wybrało się wiele rodzin z dziećmi, wyruszyli ludzie dorośli i młodzież. Towarzyszą im kapłani oraz osoby życia konsekrowanego. Przewodnikiem pielgrzymki jest ks. Mirosław Ładniak, zaś funkcję jego zastępcy od kilku dni pełni ks. Paweł Saran, który wielokrotnie przemierzał szlak pielgrzymkowy w służbie porządkowej. Pielgrzymka przybędzie do Częstochowy 14 sierpnia, w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymowanie wciąga

Niedziela małopolska 30/2022, str. III

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Marcin Kwartnik/ppk2.pl

To ich sposób na rekolekcje „w drodze”

To ich sposób na rekolekcje „w drodze”

To był pomysł na niskobudżetowe rekolekcje. Rodzinne, piesze pielgrzymowanie tak ich zafascynowało, że po raz trzeci ruszają na Jasną Górę!

Wszystko zaczęło się w 2018 r. wraz z 7. grupą franciszkańską. Powód marszu do Częstochowy był prozaiczny – zawirowanie finansowe, przez które nie stać nas było na wyjazd na tygodniowe rekolekcje, co każdego roku robiliśmy. Postanowiliśmy więc odbyć rekolekcje rodzinne „w drodze”. Ta forma bardzo nas wciągnęła, choć może bardziej poprawnie należałoby powiedzieć: to zaproszenie Ducha Świętego bardzo nas pociągnęło – stwierdza Michał.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert charytatywno-integracyjny dla dzieci

2022-11-29 07:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższą sobotę w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się koncert z okazji Dnia Świętego Mikołaja. Udział weźmie w nim 5 tys. dzieci z niepełnosprawnościami i pochodzących z najuboższych rodzin województwa łódzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję