Reklama

Niedziela Lubelska

Młodzi z Jezusem

Za kilka dni w Garbowie już po raz 10. odbędzie się Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej.

Niedziela lubelska 33/2022, str. III

[ TEMATY ]

Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej

Paweł Wysoki

Ks. Emil Mazur zapewnia, że na SMAL-u jest miejsce dla każdego

Ks. Emil Mazur zapewnia, że na SMAL-u jest miejsce dla każdego

Podczas wydarzenia organizowanego przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej uczestnicy mogą doświadczyć radości z wiary przeżywanej we wspólnocie oraz pogłębić swoją relację z Chrystusem. Jest to również okazja do nawiązania nowych znajomości i spotkania dawno niewidzianych przyjaciół. Jubileuszowa 10. edycja SMAL-u potrwa od 18 do 21 sierpnia. Nie ma limitu miejsc, każdy młody człowiek jest tam serdecznie oczekiwany.

Jubileuszowe spotkanie

– Kościół troszczy się o każdego człowieka, także dla młodych ludzi tworzy przestrzeń spotkania z Bogiem i bliźnimi. Takim miejscem i przestrzenią jest właśnie Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej w Garbowie. Dedykowane jest uczniom najstarszych klas szkół podstawowych, szkół średnich oraz studentom. Zapraszamy wszystkich młodych, zarówno tych z grup formacyjnych, jak i osoby, które poszukują swojego miejsca w Kościele. Jesteśmy otwarci na ludzi szukających Boga i siebie w tym bardzo nieprzewidywalnym czasie – mówi ks. Emil Mazur, dyrektor SMAL-u. Jak zapowiada, jubileuszowy SMAL będzie kontynuacją tego wszystkiego, co zostało wypracowane przez wcześniejsze ekipy. – Chcemy iść dalej w duchowość, skupiać się na dobrym Bogu i na młodym człowieku, korzystać z dziedzictwa dziesięciolecia. W tym rozwoju trochę przeszkodziła nam pandemia, więc tym bardziej liczymy, że młodzi się zmobilizują i przyjadą, by doświadczyć spotkania z Bogiem i bliźnim – mówi ksiądz dyrektor. Zdradza, że jak na jubileuszową edycję SMAL-u przystało, będzie wiele niespodzianek i atrakcji.

Piękno Kościoła

Każda edycja spotkań ma swoje główne hasło. W tym roku to jedno ważne słowo: „Jesteśmy”. – Jesteśmy Kościołem, więc wracamy do naszej tożsamości, do sakramentu chrztu św., który nas włączył w tę wspólnotę. Współczesny nastolatek ma trudność z odnalezieniem siebie w otaczającej rzeczywistości, w tym w Kościele. Chcemy wspólnie odkrywać wielkie bogactwo Kościoła, którym jest Bóg i człowiek. Chcemy zwrócić uwagę na to, że nie można rozdzielać Boga i Kościoła; nie da się wierzyć w Boga bez Kościoła i nie da się być w Kościele bez Boga. Mimo współczesnych trendów, które z różnych powodów mówią Kościołowi „nie”, chcemy pokazać, że to jedna całość – wyjaśnia ks. Mazur. Gościem SMAL-u będzie „Ksiądz z osiedla”, czyli ks. Rafał Główczyński. Kapłan jest popularnym youtuberem; wychował się na warszawskim osiedlu, dziś pomaga młodym rozwiązywać ich problemy i odpowiada na trudne pytania. Ksiądz Główczyński przygotował konferencje; usłyszane treści młodzi będą mogli przedyskutować w grupach. Te powstaną w zależności od wieku uczestników, by młodzież szkolna, licealna czy studencka w swoich grupach wiekowych znalazła przestrzeń do dzielenia się wiarą i życiowym doświadczeniem. Będą też warsztaty ewangelizacyjne, na których uczestnicy dowiedzą się, jak skutecznie ukazywać piękno Kościoła w domu, szkole, w internecie oraz w grupie rówieśniczej.

Młodzi uskrzydlają

Przygotowaniem 4-dniowego wydarzenia zajmuje się przez cały rok ok. dwudziestoosobowa grupa. Młodzież pod kierunkiem ks. Mazura tworzy zręby organizacyjne wydarzenia oraz wypracowuje hasło i podstawowe treści kolejnych spotkań. Bierze też czynny udział w promocji wydarzenia w parafach archidiecezji lubelskiej. – Jestem bardzo wdzięczny wolontariuszom, którzy przygotowują i zabezpieczają SMAL. Nigdy nie zabrakło młodych, aby służyć innym – podkreśla z wdzięcznością ks. Mazur. – Jako kapłan od 12 lat obserwuję, jak młodzi ludzie chętnie poświęcają swój czas dla bliźnich, dzieląc się z nimi sercem i wiarą. Tak po ludzku to bardzo cieszy, że ziarno rzucane w glebę wzrasta i przynosi owoce. Młodzi uskrzydlają i dodają sił do kapłańskiej służby – podkreśla duszpasterz.

Szczegóły na www.smal.lublin.pl

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piękny Kościół młodych

Niedziela lubelska 35/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Spotkanie Młodych Archidiecezji Lubelskiej

Paweł Wysoki

Młodzież z parafii św. Antoniego w Lublinie

Młodzież z parafii św. Antoniego w Lublinie

To jest budujące, że SMAL jest przygotowywany dla młodych przez młodych – mówi bp Adam Bab.

Jubileuszowe 10. Spotkanie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej zgromadziło rekordową liczbę uczestników. Tylko pierwszego dnia w Garbowie zarejestrowało się ponad 750 osób. Część z nich to stali bywalcy wakacyjnych spotkań, ale większość zdecydowała się na udział po raz pierwszy. Podczas wydarzenia organizowanego przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej uczestnicy mogą doświadczyć radości z wiary przeżywanej we wspólnocie oraz pogłębić swoją relację z Chrystusem. Nie ma limitu miejsc, każdy młody człowiek jest tu serdecznie oczekiwany i przyjmowany. – Kościół troszczy się o każdego człowieka, także dla młodych ludzi tworzy przestrzeń spotkania z Bogiem i bliźnimi – mówi ks. Emil Mazur, dyrektor SMAL.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Argentyńskie media: Polacy mają doświadczony zespół i “Lewego”

2022-11-29 12:50

[ TEMATY ]

mundial

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Argentyńscy komentatorzy przestrzegają przed lekceważeniem Polaków przed środowym spotkaniem w grupie C piłkarskiego mundialu. Wskazują, że atutem zespołu Czesława Michniewicza jest doświadczenie, a także posiadanie w ataku Roberta Lewandowskiego.

Wydawany w Buenos Aires dziennik “Clarin” spodziewa się zaciętego spotkania przeciwko polskiej drużynie. Podkreśla, że podopieczni trenera Lionela Scaloniego muszą mierzyć w zwycięstwo, aby zapewnić sobie awans z grupy C.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję