Reklama

Niedziela Legnicka

Legnica

Nowy ołtarz

Zamiast drewnianego będzie kamienny. Katedra to główna świątynia diecezji i miasta.

Niedziela legnicka 33/2022, str. II

[ TEMATY ]

katedra

ołtarz

Archiwum parafii

Projekt kamiennego ołtarza dla katedry

Projekt kamiennego ołtarza dla katedry

Tutaj sprawowane są najważniejsze uroczystości pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego.

– Ołtarz to najważniejsze miejsce w każdej świątyni. Często jednak to najważniejsze miejsce kojarzymy z miejscem przechowywania Najświętszego Sakramentu. Tak, ono też należy do ważnych miejsc, ale ołtarz, na którym sprawuje się Eucharystię, na którym składa się ofiarę Eucharystyczną, pozostaje najważniejszym miejscem w kościele. Ołtarz symbolizuje samego Chrystusa. Według przepisów liturgicznych powinien być stały. A stały ołtarz to taki, który jest zespolony z posadzką, którego nie można przenosić, przesuwać. Ponieważ w katedrze mamy dotąd ołtarz drewniany, postanowiliśmy zrealizować ołtarz kamienny. Powstał już projekt autorstwa ks. dr. Stanisława Szupieńki. Został już wybrany kamień – będzie nim marmur – oraz wykonawca. Ołtarz będzie zawierał ozdobny element, którym jest relief Dobrego Pasterza – mówi o tym ks. Robert Kristman – proboszcz katedry.

Uroczyste poświęcenie nowego, kamiennego ołtarza zaplanowano na 20 września. W tym dniu przypada 681. rocznica poświęcenia kościoła. Będzie to wydarzenie wpisujące się w 30-lecie diecezji.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piąta Ewangelia

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 7/2018, str. IV

[ TEMATY ]

ołtarz

Karolina Krasowska

Ołtarz „Dar Miłości i Pokoju”

Ołtarz „Dar Miłości i Pokoju”

19 stycznia 1992 r. bp Józef Michalik poświęcił Kaplicę Rokitniańską przy kościele pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze. 26 lat po tym wydarzeniu kaplica zyskała nowy blask. Stało się tak za sprawą wyjątkowego ołtarza adoracji Najświętszego Sakramentu, który 21 stycznia br. pobłogosławił i poświęcił obecny ordynariusz naszej diecezji bp Tadeusz Lityński

Dar Miłości i Pokoju” – bo tak nazywa się ten Ołtarz – jest wyrazem dziękczynienia nie tylko naszego miasta, ale również całej diecezji za dar odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę w 100. rocznicę tego wydarzenia. W dobie osłabienia wiary i moralności na zachodzie Europy to także piękne świadectwo pragnienia Boga i wiary w Jego żywą obecność pośród nas. – W chwili poprzedzającej poświęcenie ołtarza adoracji Najświętszego Sakramentu winniśmy również zauważyć obecność adoracji eucharystycznej jako drogi do świętości, jako wołanie Boga o nawrócenie i zapewnienie o swojej bliskości. Tam, gdzie jest Kościół – tam jest Eucharystia, czyli zamieszkanie Boga pośród swojego ludu, czego dowodem jest tabernakulum. Pierwszym sposobem wyrażania miłości jest fizyczna obecność w życiu tych, których kochamy. Kochać – to być obecnym. Tam, gdzie nie ma obecności, tam trudno mówić o miłości w najważniejszych kontaktach międzyludzkich – wśród przyjaciół czy w relacjach wychowawca – wychowanek. O tym, że miłość nierozerwalnie jest związana z obecnością, przekonuje nas sam Jezus, który pozostaje z nami w Eucharystii aż do końca świata – zauważył w homilii skierowanej do wiernych bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Tak, pomagam!

2022-12-03 09:13

[ TEMATY ]

Caritas

Parafialne Zespoły Caritas

szkolne koła caritas

zbiórka żywności

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Tak pomagam

Tak

Katarzyna Krawcewicz

Wolontariusze czekają przy specjalnie oznakowanych koszach

Wolontariusze czekają przy specjalnie oznakowanych koszach

Na terenie całej diecezji trwa zbiórka żywności „Tak, pomagam” organizowana przez Caritas.

W zbiórkę zaangażowanych jest 40 Parafialnych Zespołów Caritas, wspartych przez Szkolne Koła Caritas oraz innych wolontariuszy. W wyznaczonych sklepach stoją oznakowane kosze, do których można wkładać żywność z długim terminem przydatności (to m.in. mąka, cukier, oleje, kasze, makarony, dżemy, konserwy, kakao, kawa, herbata, słodycze). Zebrana żywność trafi przed świętami do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję