Reklama

Niedziela Przemyska

Błogosławiony książe

Kiedy postawię Jezusa na pierwszym miejscu, kiedy będę Go słuchać, to będę też mieć dystans do świata – powiedział w homilii bp Stanisław Jamrozek.

Niedziela przemyska 33/2022, str. I

[ TEMATY ]

bł. August Czartoryski

Marian Boczar

Poświęcenie pl. bł. Augusta Czartoryskiego w Przemyślu

Poświęcenie pl. bł. Augusta Czartoryskiego w Przemyślu

Księża Salezjanie wraz ze wspólnotą parafii św. Józefa uczcili bł. Augusta Czartoryskiego, którego relikwie znajdują się w kościele parafialnym. Uroczystość rozpoczęła się od otwarcia placu i poświęcenia obrazu bł. ks. Augusta Czartoryskiego, który został umieszczony na budynku starej plebani. Wcześniej był tu adres św. Jana Nepomucena 3. Poświęcenia dokonał biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek, który przewodniczył też Mszy św. ku czci błogosławionego.

W homilii bp Jamrozek zachęcił wiernych, by uczyli się zdrowego dystansu do posiadania rzeczy materialnych. – To jest konsekwencja zasłuchania w słowo Boże, ale też odpowiedzi na wymagania, które stawia nam Bóg. Kiedy postawię Jezusa na pierwszym miejscu, kiedy będę Go słuchać, to będę też mieć dystans do świata.

Kaznodzieja zaprosił do modlitwy, abyśmy potrafili dobrze korzystać z tego, co dał nam Bóg i aby gromadzenie dóbr nie stało się dla nas celem samym w sobie. – Wtedy zapomnimy o Panu Bogu, o naszym przemijaniu, o konieczności rozliczenia się przed Bogiem z tego, co mieliśmy i jak z tego korzystaliśmy – powiedział.

Reklama

Biskup Jamrozek przestrzegł też przed pogonią za bogactwem i kultem pieniądza. – To jest wielkie niebezpieczeństwo. Możemy się pogubić, jeśli będziemy zbyt przywiązani do dobra, które w pewnym momencie trzeba zostawić. Trzeba się modlić, aby ten dystans zachować – podkreślił.

Kaznodzieja dodał, że pięknym przykładem szukania dystansu i równowagi między tym, co materialne, a tym, co duchowe, są dla nas święci, także bł. August Czartoryski. – Dla niego o wiele większym skarbem był Jezus Chrystus, był Pan, za którym się opowiedział, dla którego był gotów zrezygnować z kariery światowej.

Biskup Jamrozek zauważył, że od bł. Augusta możemy się uczyć wyboru drogi zgodnej z powołaniem, które Pan Bóg nam daje. – Odczytujemy to powołanie, staramy się pytać, co Bóg dla nas przygotował i później, mimo sprzeciwu świata i jego propozycji, potrafimy opowiedzieć się po stronie Pana.

Tuż przed końcem Eucharystii głos zabrał ks. Bogdan Nowak, proboszcz parafii św. Józefa w Przemyślu, który podziękował za przygotowanie i udział w uroczystości. Mszę św. zakończyło wystawienie Najświętszego Sakramentu, podczas którego wierni modlili się Litanią do bł. Augusta Czartoryskiego i śpiewem Te Deum.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Edykt w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

2022-11-26 14:00

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

s. Iwona Król

edykt

Kamil Krasowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński wydał edykt, zachęcający wiernych do przekazania jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Siostry M. Iwony Król. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Edykt Bpa Tadeusza Lityńskiego w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję