W uroczystość Porcjunkuli, do diecezjalnego sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej tradycyjnie przybyły niewiasty i dziewczęta. Najważniejszym punktem obchodów odpustu stała się uroczysta Msza św., której przewodniczył arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej Józef Michalik, który w latach 2004-14 pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Mszę św. koncelebrowało 25 kapłanów, którzy przyjechali do sanktuarium razem ze swoimi parafianami m.in. z: Będzina, Chruszczobrodu, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Wojkowic, Sosnowca oraz spoza diecezji sosnowieckiej.
– Potrzebujemy odważnych ludzi, którzy przyjmą Bożą pomoc i będą mieli odwagę pokonywać zło. Ono się rozprzestrzenia nie tylko dlatego, że są źli i słabi ludzie, ale też dlatego, że dobrzy nic nie czynią. Polska potrzebuje dziś świętych rodzin, świętych mężczyzn i kobiet, potrzebuje wierzących i modlących się dzieci. Potrzebuje chłopców i dziewcząt przenikniętych pięknem Ewangelii i przyjaźni z Chrystusem. Są jeszcze tacy! Są w tym kościele, w naszym otoczeniu, w naszych rodzinach. Trzeba im pomóc wydobyć z siebie wolę wytrwania i wspierać ich – powiedział abp Michalik. Przedstawicielki niewiast złożyły podziękowania na ręce księdza arcybiskupa za przewodniczenie wspólnej modlitwie kobiet Zagłębia. W przemówieniu zwróciły uwagę na znaczenie dąbrowskiego sanktuarium. – Ksiądz Grzegorz Augustynik, który budował naszą świątynię i zabiegał o liczne przywileje odpustowe, chciał uczynić z bazyliki miejsce, w którym każdy mieszkaniec Zagłębia będzie mógł się oddać w opiekę Maryi. Przybywamy na doroczną uroczystość odpustową Porcjunkuli, by podziękować Panu Bogu za nieoceniony dar Najświętszej Maryi Panny, Królowej Aniołów, Patronki Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia. To Ona jest naszą opoką, u Niej szukamy wsparcia i tu odnajdujemy duchową siłę! – powiedziały przedstawicielki niewiast.
Na zakończenie Mszy św. odpustowej pątnicy wzięli udział w procesji z Najświętszym Sakramentem wokół sanktuarium. Uroczystości uświetniła obecność pocztów sztandarowych, kół gospodyń wiejskich oraz Miejskiej Orkiestry Górniczej. Na zaproszenie kustosza sanktuarium ks. kan. Andrzeja Stasiaka tego wyjątkowego dnia kazania głosił ks. kan. Andrzej Nowicki. Przed odpustem, w niedzielę, odbył się koncert utworów dedykowanych Maryi w wykonaniu Orkiestry Górniczej Dętej i solistów z Bytomia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu