Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W domu Królowej Aniołów

Potrzebujemy odważnych ludzi, którzy przyjmą Bożą pomoc i będą mieli odwagę pokonywać zło – powiedział w homilii abp Józef Michalik.

Niedziela sosnowiecka 33/2022, str. I

[ TEMATY ]

odpust porcjunkuli

Jarosław Olesiński

Uroczystości przewodniczył abp Józef Michalik z Przemyśla

Uroczystości przewodniczył abp Józef Michalik z Przemyśla

W uroczystość Porcjunkuli, do diecezjalnego sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej tradycyjnie przybyły niewiasty i dziewczęta. Najważniejszym punktem obchodów odpustu stała się uroczysta Msza św., której przewodniczył arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej Józef Michalik, który w latach 2004-14 pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Mszę św. koncelebrowało 25 kapłanów, którzy przyjechali do sanktuarium razem ze swoimi parafianami m.in. z: Będzina, Chruszczobrodu, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Wojkowic, Sosnowca oraz spoza diecezji sosnowieckiej.

– Potrzebujemy odważnych ludzi, którzy przyjmą Bożą pomoc i będą mieli odwagę pokonywać zło. Ono się rozprzestrzenia nie tylko dlatego, że są źli i słabi ludzie, ale też dlatego, że dobrzy nic nie czynią. Polska potrzebuje dziś świętych rodzin, świętych mężczyzn i kobiet, potrzebuje wierzących i modlących się dzieci. Potrzebuje chłopców i dziewcząt przenikniętych pięknem Ewangelii i przyjaźni z Chrystusem. Są jeszcze tacy! Są w tym kościele, w naszym otoczeniu, w naszych rodzinach. Trzeba im pomóc wydobyć z siebie wolę wytrwania i wspierać ich – powiedział abp Michalik. Przedstawicielki niewiast złożyły podziękowania na ręce księdza arcybiskupa za przewodniczenie wspólnej modlitwie kobiet Zagłębia. W przemówieniu zwróciły uwagę na znaczenie dąbrowskiego sanktuarium. – Ksiądz Grzegorz Augustynik, który budował naszą świątynię i zabiegał o liczne przywileje odpustowe, chciał uczynić z bazyliki miejsce, w którym każdy mieszkaniec Zagłębia będzie mógł się oddać w opiekę Maryi. Przybywamy na doroczną uroczystość odpustową Porcjunkuli, by podziękować Panu Bogu za nieoceniony dar Najświętszej Maryi Panny, Królowej Aniołów, Patronki Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia. To Ona jest naszą opoką, u Niej szukamy wsparcia i tu odnajdujemy duchową siłę! – powiedziały przedstawicielki niewiast.

Na zakończenie Mszy św. odpustowej pątnicy wzięli udział w procesji z Najświętszym Sakramentem wokół sanktuarium. Uroczystości uświetniła obecność pocztów sztandarowych, kół gospodyń wiejskich oraz Miejskiej Orkiestry Górniczej. Na zaproszenie kustosza sanktuarium ks. kan. Andrzeja Stasiaka tego wyjątkowego dnia kazania głosił ks. kan. Andrzej Nowicki. Przed odpustem, w niedzielę, odbył się koncert utworów dedykowanych Maryi w wykonaniu Orkiestry Górniczej Dętej i solistów z Bytomia.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca do korzystania z odpustu Porcjunkuli

[ TEMATY ]

Franciszek

porcjunkula

odpust porcjunkuli

Grzegorz Gałązka

Do korzystania z odpustu Porcjunkuli zachęcił papież Franciszek pozdrawiając uczestników modlitwy Anioł Pański na placu św. Piotra w Watykanie.

- Od wczoraj do dzisiejszej północy przypada odpust Porcjunkuli, duchowy dar, który św. Franciszek otrzymał od Boga za wstawiennictwem Maryi Panny. Jest to odpust zupełny, który można przyjąć przystępując do sakramentów spowiedzi i Eucharystii oraz odwiedzając parafię lub kościół franciszkański, odmawiając Wyznanie Wiary, Ojcze Nasz i modląc się za papieża oraz w jego intencjach. Można również uzyskać odpust dla osoby zmarłej. Jakie to ważne, aby umieścić przebaczenie Boże w centrum, które „rodzi raj” w nas i wokół nas! - powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert charytatywno-integracyjny dla dzieci

2022-11-29 07:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższą sobotę w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się koncert z okazji Dnia Świętego Mikołaja. Udział weźmie w nim 5 tys. dzieci z niepełnosprawnościami i pochodzących z najuboższych rodzin województwa łódzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję