Reklama

Niedziela Świdnicka

Obudzić śpiącego olbrzyma

Ukazały się nowe pozycje książkowe bp. Ignacego Deca, które są kontynuacją znanych serii rekolekcyjnych oraz homiletycznych.

Niedziela świdnicka 33/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Biskup Ignacy Dec prezentuje swoje publikacje

Biskup Ignacy Dec prezentuje swoje publikacje

Pierwsza z publikacji to zapis rekolekcji wygłoszonych przez bp. Deca do katolików świeckich w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach w listopadzie 2019 r. Dwie kolejne książki to 65. i 66. tom znanego cyklu homiletycznego Siejba słowa.

Formacja świeckich

Jak czytamy w adhortacji apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II Christifideles laici o powołaniu i misji świeckich w Kościele i świecie z 1987 r., formacja nie jest przywilejem zastrzeżonym tylko dla niektórych ludzi, ale prawem i obowiązkiem każdego. Możliwość formacji należy zapewnić wszystkim, zwłaszcza ludziom ubogim, którzy sami mogą być źródłem formacji dla innych. Formacja powinna korzystać z odpowiednich metod, które pomogą każdemu w pełnej realizacji ludzkiego i chrześcijańskiego powołania.

Wychodząc naprzeciw papieskim postulatom Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich, której bp Ignacy Dec był przewodniczącym w latach 2013-20, wielokrotnie dyskutowała, jak tę formację świeckich zorganizować i jak ją prowadzić. Jak obudzić śpiącego „olbrzyma”, którym jest laikat w Kościele.

Pewnym podsumowaniem działalności Rady były zorganizowane dla jej członków, a także dla Rad Diecezjalnych oraz świeckich liderów różnych grup apostolskich, rekolekcje, które odbyły się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach od 8 do 10 listopada 2019 r. Ich wiodący temat brzmiał U źródła – Świeccy w życiu Kościoła. W rekolekcjach wzięło udział kilkadziesiąt osób. Jak opisuje we wstępie do publikacji pierwszy biskup świdnicki, tekst wygłoszonych konferencji rekolekcyjnych oraz homilii został zamieszczony wówczas w Biuletynie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich Świeccy w Kościele. Z racji niewielkiego nakładu tego pisma zrodziła się myśl ponownego wydania tych tekstów w poszerzonej wersji, jako pomocy duszpasterskiej dla księży posługujących w parafiach

Reklama

Publikacja wydana staraniem Świdnickiej Kurii Biskupiej zawiera cztery konferencje oraz trzy homilie wraz z fragmentami adhortacji Christifideles laici i tekstem prof. Kazimierza Lubowickiego o specyfice apostolstwa świeckich wg św. Jana Pawła II.

Szkole i arcybiskupowi

Dwa kolejne tomy Siejby słowa dokumentują działalność homiletyczną bp. Ignacego Deca od stycznia do czerwca 2021 r. Tom 65. dedykowany jest Liceum Ogólnokształcącemu im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku. Szkoła ta bowiem ukierunkowała młodzieńcze życie Ignacego Deca w kierunku kapłaństwa. – To właśnie ta szkoła w latach 1958-62 kształtowała mój umysł i serce, przygotowując mnie do wyboru drogi życia – czytamy w słowie wstępnym. Tom 66. Siejby słowa bp Ignacy Dec zadedykował abp. Wacławowi Depo, metropolicie częstochowskiemu, serdecznemu przyjacielowi, który tak bardzo promuje wartości ewangeliczne, maryjne i patriotyczne. Okazją do tego była dziesiąta rocznica jego posługiwania w archidiecezji częstochowskiej.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: Europę zbudowali ludzie święci

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

Ks. Daniel Marcinkiewicz

„Nie ograbiajmy się z kultury religijnej, lecz o nią dbajmy, gdyż bez Boga zginiemy. Musimy pamiętać, że Europa została zbudowana przez ludzi świętych na chrześcijaństwie. Czujmy się odpowiedzialni za kształtowanie życia narodowego, społecznego i międzynarodowego” – podkreślał bp Ignacy Dec. Biskup świdnicki 4 kwietnia, w katedrze świdnickiej przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie Polsko-Czeskiego Roku Kultury Chrześcijańskiej.

W homilii bp Dec nawiązując do pierwszego czytania zauważył, że człowiek, gdy chce wziąć wszystko w swoje ręce przegrywa. „W Liturgii słowa patrzymy na naród wybrany, który pod wodzą Mojżesza wędrując z niewoli egipskiej przez pustynię ku ziemi obiecanej po pewnym czasie traci zaufanie do Pana Boga. Postanawia wziąć sprawy w swoje ręce, i po swojemu układać życie. To zachowanie człowieka spowodowało drastyczne upomnienie przez Boga, co w konsekwencji sprawiło, że lud się nawrócił, i zaczął rozumieć, że Bóg o nim pamięta, i że bez Boga nie poradzi sobie w życiu” – tłumaczył kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Adwentowy Dzień Skupienia dla Ministrantów

2022-11-29 10:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum SLO AŁ

Zainspirowani słowami św. Marka: „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy Pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, mówię wszystkim: Czuwajcie!” ministranci archidiecezji łódzkiej zapraszają na Adwentowy Dzień Skupienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję