Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Powiew świętości

Z niezwykłą inicjatywą wystąpił ks. Tomasz Ceniuch, proboszcz parafii w Golenicach k. Myśliborza. Skupił się na inspirującym temacie pobytu na naszej zachodniopomorskiej ziemi błogosławionych i świętych.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 33/2022, str. I

[ TEMATY ]

św. Matka Teresa z Kalkuty

św. Jan Paweł II

Nasz Dziennik

Wyjątkowe spotkanie w naszej archidiecezji

Wyjątkowe spotkanie w naszej archidiecezji

Ksiądz Tomasz jest znanym obrońcą życia organizującym Pogrzeby Dzieci Utraconych, a także posługującym wśród bezdomnych i ludzi potrzebujących ludzkiego gestu dobroci.

Jak sam stwierdza: – 11 czerwca 1987 r. w naszej diecezji przebywało dwoje świętych. Święta Matka Teresa z Kalkuty przybyła do Szczecina 10 czerwca i od tego dnia datuje się posługiwanie w Szczecinie Misjonarek Miłości. Pierwsze siostry zamieszkały w piwnicy Domu Parafialnego parafii św. Stanisława Kostki. Później wyremontowały użyczony budynek i wybudowały jadłodajnię dla ubogich i bezdomnych, w których posługują do dziś. Papież Jan Paweł II przybył na Jasne Błonia, gdzie celebrował Eucharystię dla małżonków i rodziców, poświęcił też kamień węgielny w budującym się wówczas seminarium duchownym, a później spotkał się na modlitwie w katedrze szczecińskiej z księżmi, siostrami zakonnymi i klerykami. W związku z tą rocznicą pobytu dwójki moich ulubionych świętych na ziemiach archidiecezji, w roku złotego jubileuszu powołania do istnienia diecezji szczecińsko-kamieńskiej i 30-lecia podniesienia jej do rangi archidiecezji, ogłosiłem konkurs z nagrodami, a były nimi: jednodniowa pielgrzymka do sanktuariów Szczecina dla czterech osób. Zadanie konkursowe brzmiało: proszę podać świętych i błogosławionych oraz sługi Boże Kościoła Katolickiego, niezależnie od narodowości, którzy na przestrzeni wieków, od czasów św. Ottona z Bambergu – Apostoła Pomorza Zachodniego w sposób udokumentowany przebywali za swojego ziemskiego życia na terenie obecnej naszej archidiecezji. Oprócz ich imion i nazwisk proszę podać miejsca, w których przebywali oraz wiarygodne źródło zaczerpnięcia informacji o tym pobycie.

Konkurs okazał się dość trudny. Oprócz wymienionych już świętych należało np. poszukać błogosławionych i sługi Boże, którzy wpisali się w historię tej ziemi choćby krótkim pobytem na terenie obecnej archidiecezji, szczególnie po II wojnie światowej. Warto poszukać osób związanych, chociażby ze Zgromadzeniem Księży Chrystusowców, pasterzy Kościoła w Polsce, znanych duszpasterzy z czasów PRL oraz przedwojennych katolików. Być może jest jeszcze więcej tych osób, sam doszukałem się dwunastu: świętych, błogosławionych lub sług Bożych. Zwracam się więc tą drogą, dziękując ks. prof. Grzegorzowi Wejmanowi za wymierną pomoc, aby opracować taki swoisty katalog tych, którzy wnieśli swój duchowy koloryt w dzieje naszej archidiecezji. Ufam, że powstanie w ten sposób głęboka w treści i przekazie orędzia ich życia publikacja, która stanowić będzie owoc poszukiwań śladów świętych, błogosławionych i sług Bożych – zachęca ks. Tomasz Ceniuch.

Warto podjąć myśl ks. Tomasza i rzeczywiście stworzyć katalog, tych, którzy ubogacili naszą ziemię swoim charyzmatem świętości. Wszelkie sugestie bardzo serdecznie prosimy nadsyłać na adres mailowy parafii w Golenicach: parafiagolenice@gmail.com.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: czy wolno godzić się, by w Polsce nie szanowano Jana Pawła II?

Co się stało z tym wielkim dziedzictwem tamtych lat, kiedy był z nami św. Jan Paweł II? – pytał kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. na zakończenie centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie.

– Czy wolno dzielić się w imię poglądów politycznych, siać mowę nienawiści i fałszywych oskarżeń, czy też działać na szkodę naszego wspólnego dobra, jakim jest Polska? – wołał przy ołtarzu polowym pod bazyliką Mariacką.

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Kecharitomene - musical o Matce Bożej

2022-11-29 10:59

ks. Waldemar Wesołowski

W poniedziałek 28 listopada, w auli Szkoły Zakonu o. Pijarów w Bolesławcu miała miejsce premiera musicalu Kecharitomene – czyli Pełna łaski.

To muzyczne dzieło, przedstawione na początku adwentu, opowiada o duchowych przeżyciach Maryi, jakie towarzyszyły jej od momentu zwiastowania do wniebowzięcia. Dzieło muzyczne, którego autorem jest o. Dominik Bochenek, zostało wykonane przez uczniów szkoły pijarskiej. W premierze wzięło udział wiele osób, które mocno przeżyły te treści, podkreśla o. Dominik Bochenek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję