Reklama

Niedziela Wrocławska

Klerycki jubileusz

Po raz 50. alumni III roku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego idą na Jasną Górę. Tym razem, w roku jubileuszowym, podążają do celu w ramach Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

Niedziela wrocławska 33/2022, str. I

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Klerycy wraz z księdzem rektorem

Klerycy wraz z księdzem rektorem

Dla nas kleryków jest to coś wyjątkowego, ponieważ zawsze przed rozpoczęciem III roku szliśmy przed obłóczynami po sutannę. Naszą intencją pielgrzymowania jest dobre przygotowanie się, najpierw do przyjęcia stroju duchownego, a w przyszłości święceń kapłańskich – zaznacza kl. Wiktor Cyran.

Decyzją ks. rektora pielgrzymka klerycka jest inna niż w latach wcześniejszych – W tym roku nasza pielgrzymka zmieniła format, gdyż nie idziemy, jak w latach ubiegłych sami, lecz z całą Pieszą Pielgrzymką Wrocławską. Z racji tego, że przewodnikiem gr. 1 – pokutnej jest ks. Włodzimierz Wołyniec, rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, pielgrzymujemy razem z nim w jednej grupie – powiedział kl. Cyran.

Charakterystyką grupy pokutnej jest to, że podczas drogi odwiedzają kościoły, m.in. modląc się w nich Liturgią Godzin. – Staramy się wspierać ks. rektora w prowadzeniu Liturgii Godzin, czy różańca – mówił kl. Wiktor Cyran.

Intencja powołaniowa jest tą główną prośbą. Klerycy na pątniczym szlaku modlą się także w innych intencjach. – Każdy z nas niesie ze sobą wiele próśb i podziękowań. Modlimy się za osoby, które o to prosiły, czy też osoby, które okazały nam wdzięczność lub jej nie okazały. Prosimy, aby ten czas był obfity w Boże łaski – podkreśla kl. Wiktor.

Dla kleryka Wiktora Cyrana była to pierwsza taka pielgrzymka. – To jest mój debiut na trasie pielgrzymki. Gdy dowiedziałem się, że nasza klerycka pielgrzymka zmienia format, trochę się przestraszyłem, ale teraz jest już wszystko dobrze i bez przeszkód podążam na Jasną Górę – mówi.

Wśród alumnów III roku jest także kleryk Szymon. On już ma sutannę. Dlaczego więc pielgrzymuje? – Strój duchowny przyjąłem, będąc jeszcze w seminarium księży pallotynów. Obecnie jestem we wrocławskim seminarium, a że klerycy z mojego roku idą na Jasną Górę, ja także z nimi.

Reklama

Klerycy Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu dotarli na Jasną Górę w składzie: kl. Kacper Dawiec, kl. Robert Matuszyński, kl. Szymon Rojek, kl. Krzysztof Leśniewicz, kl. Bartłomiej Sikora.

Więcej o 42. Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej na Jasną Górę na s. 6-7.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na pątniczym szlaku

Niedziela sandomierska 32/2022, str. III

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Maryja zawsze wstawia się za nami

Maryja zawsze wstawia się za nami

Msza św. sprawowana w bazylice katedralnej rozpoczęła XXXIX Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Sandomierskiej na Jasną Górę.

Tegorocznym hasłem rekolekcji w drodze są słowa: „Maryja znakiem nadziei i pokoju”. Eucharystii rozpoczynającej pielgrzymkę przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, a koncelebrowali kapłani towarzyszący pątnikom. Po Eucharystii pątnicy wyruszyli w drogę. Tradycyjnie, do granic miasta odprowadził ich biskup ordynariusz, który zapewnił o swojej obecności na poszczególnych etapach. Ze względu na długość trasy, dwa dni wcześniej wyruszyła grupa pielgrzymów z Janowa Lubelskiego. Wszystkie cztery grupy: z Sandomierza, Ostrowca Świętokrzyskiego, Stalowej Woli oraz Janowa Lubelskiego wejdą razem na Jasną Górę 12 sierpnia, aby przedstawić Królowej Polski wszystkie intencje, z którymi podążali do Jej tronu. Po ograniczeniach związanych z pandemią w pieszej pielgrzymce w naszej diecezji uczestniczą setki osób. – Chcę kolejny już raz iść w intencjach mojej rodziny, bo wiem, że Maryja tych, którzy Ją proszą nie zostawia bez opieki – powiedziała Aneta, jedna z uczestniczek pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję