Reklama

Niedziela Wrocławska

Święte Schody w Sośnicy

Warto podczas wakacyjnych wyjazdów zajrzeć do sanktuarium w Sośnicy, by znaleźć chwilę wytchnienia, by siebie i swoją rodzinę ofiarować na „Świętych Stopniach”.

Niedziela wrocławska 33/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Sośnica

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Pielgrzymi wchodzą na Święte Schody na kolanach

Pielgrzymi wchodzą na Święte Schody na kolanach

Sośnica, mała miejscowość niedaleko Kątów Wrocławskich, kilkanaście kilometrów od Wrocławia, jest miejscem niezwykłym. To tu znajduje się sanktuarium pokutne archidiecezji wrocławskiej i Święte Schody – w każdy z 28 marmurowych stopni wmurowane są ampułki z relikwiami świętych.

Z cennymi relikwiami

Świątynia w Sośnicy (pierwotnie pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, od roku 1700 Podwyższenia Krzyża Świętego), to cenny gotycki zabytek wznoszony etapami od XIII wieku. Bogate wyposażenie kościoła jest w większości barokowe. Z tego okresu pochodzi ołtarz główny z obrazem Podwyższenie Krzyża Świętego z 1714 r., w samym ołtarzu znajdują się również wmurowane relikwie Krzyża Świętego. Świątynia posiada także czternaście niezwykłych obrazów przedstawiających siedem radosnych i siedem bolesnych przeżyć Matki Bożej. Malarzami, którzy stworzyli dzieła w r. 1779, byli Jan Henryk Kinast i jego syn Jan Karol. Jednak tym, co przyciąga rzesze pątników do Sośnicy, jest kaplica Świętych Schodów św. Jadwigi, wybudowana ponad 200 lat temu.

Na wzór schodów rzymskich

Sośnica zawdzięcza Święte Schody baronowej Marii Józefie von Würtz und Burg. Stanowią one dokładną kopię schodów z Bazyliki na Lateranie. Po odbyciu w 1775 r. pielgrzymki do Rzymu baronowa postanowiła wybudować przy kościele w Sośnicy Święte Schody wg wzoru schodów rzymskich. W krótkim czasie, bo już w r. 1776 kaplica i schody były gotowe. 28 stopni i dwie balustrady zostały wykonane z marmuru, w każdym stopniu pod szkiełkiem umieszczone zostały relikwie męczenników rzymskich. Po schodach wchodzi się na kolanach. Ściany kaplicy pokryte zostały scenami z ostatnich chwil życia Jezusa. Dzieje Męki Zbawiciela kończą się obrazem, który przedstawia modlącą się przed ukrzyżowanym św. Jadwigę Śląską, patronkę kaplicy. Schody wznoszą się do ołtarza, na którym znajduje się tabernakulum w kształcie kuli ziemskiej. Na postumencie góruje figura Chrystusa jako „Męża Boleści”. Wnęka ołtarza, symbolizująca grób, zawiera narzędzia Męki Pańskiej i anioła na straży. Wszystko skłania do zadumy i refleksji.

Ważne doświadczenie

Można wyjazd do sanktuarium w Sośnicy połączyć z niedzielną Eucharystią. Warto też zabrać ze sobą dzieci, dla których dużym przeżyciem i atrakcją będzie wchodzenie po schodach na kolanach i zobaczenie tylu relikwii. Warto także pokazać im liczne freski i obrazy. W którąkolwiek stronę obrócimy głowę wchodząc po schodach – czy na boki, czy to na sufit, czy też obejrzymy się do tyłu – zobaczymy piękne malowidła. Dla ludzi wierzących przemierzenie Świętych Schodów na kolanach i w szczerej modlitwie, to ważne doświadczenie.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję