Reklama

Niedziela Małopolska

Będą dziękować

Jubileuszowa Pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej #REKODZIĘKCZYNIENIE odbędzie się w ostatnią sobotę sierpnia.

Niedziela małopolska 34/2022, str. I

[ TEMATY ]

Kalwaria Zebrzydowska

Archiwum Ruchu Światło-Życie AK

W 1972 r. powakacyjny Dzień Wspólnoty oazowiczów z archidiecezji krakowskiej miał miejsce w Oświęcimiu

W 1972 r. powakacyjny Dzień Wspólnoty oazowiczów z archidiecezji krakowskiej miał miejsce w Oświęcimiu

Na wspólnej modlitwie zgromadzą się: Ruch Światło-Życie, Domowy Kościół, Służba Liturgiczna Ołtarza, Ruch Apostolstwa Młodzieży, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. – Mija dokładnie 50 lat od pierwszej pielgrzymki zorganizowanej w formie powakacyjnego Dnia Wspólnoty w 1972 r. – informuje ks. Ryszard Gacek, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej. I zaznacza, że na pierwszą pielgrzymkę, z udziałem kard. Karola Wojtyły, jej uczestnicy przybyli do... Oświęcimia.

Ksiądz moderator informuje, iż oazowicze spotkają się w Kalwarii już dzień wcześniej. Dodaje: – W piątki przyjeżdżają kandydaci na animatorów: Ruchu Światło-Życie, animatorów liturgicznych, muzycznych i animatorów Oazy Dzieci Bożych. Będzie z nami bp Janusz Mastalski, który przed laty był animatorem muzycznym w Ruchu Światło-Życie. W czasie Eucharystii o godz. 19 kandydaci zostaną przedstawieni bp. Mastalskiemu do błogosławieństwa. Po Mszy św. będzie czuwanie w bazylice Matki Bożej Kalwaryjskiej. Z kolei w sobotę o godz. 10 zostanie odprawiona, przy ołtarzu polowym, uroczysta Msza św., w czasie której będziemy przeżywać tę jubileuszową pielgrzymkę. Pragniemy wspólnie dziękować za pół wieku formacji, za dobro, które przez te lata się dokonało, ale też za czas tegorocznych wakacyjnych rekolekcji i prosić, przez wstawiennictwo Matki Bożej Kalwaryjskiej, o potrzebne łaski na rozpoczynający się Rok Formacyjny (szczegółowy program na: krakow.oaza.pl).

W rozmowie z Niedzielą ks. moderator zaznacza: – Ruch Światło-Życie to wspólnota, w której formują się kolejne pokolenia dzieci, młodzieży oraz rodziny z Domowego Kościoła. W działających przy parafiach wspólnotach ruchu dokonuje się to, co zawsze było i nadal jest potrzebne – formacja. Poprzez rozmowy, regularne spotkania, modlitwę jej członkowie się wspierają i umacniają w wierze. Ksiądz Gacek równocześnie zauważa, że w Kościele działa wiele wspólnot o różnych charyzmatach i stwierdza: – Jeśli należący do nich mają stałą formację, regularnie się spotykają i modlą, to każda ze wspólnot spełnia zadanie – przybliża do Boga i kształtuje świadomych swych zadań parafian.

Przy okazji jubileuszu warto przypomnieć słowa kard. Karola Wojtyły, który w 1972 r. podkreślił szczególną rolę oaz, zaznaczając ich zadania w świecie (porównał go do pustyni) zmagań o wartości, o poziom duchowy społeczeństwa, w tym szczególnie młodzieży, do której powiedział m.in.: „Trzeba, ażeby każdy z was wziął tę oazę w siebie i żeby się stał taką oazą i żeby tymi oazami zagęścić jak najbardziej pustynię. Wtedy ona nie będzie groźna…”.

2022-08-16 12:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski do rodzin: nie żyjemy dla siebie i dla siebie nie umieramy

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Kalwaria Zebrzydowska

Artur Stelmasiak/Niedziela

– Pełnia życia, która sprawia, że żyjemy z innymi i dla innych to pełnia, którą osiąga się w życiu małżeńskim i rodzinnym – stwierdził metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w czasie 28. Archidiecezjalnej Pielgrzymki Rodzin w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Na początku Eucharystii głos zabrał kustosz kalwaryjskiego sanktuarium o. Konrad Cholewa OFM. Przypomniał hasło tegorocznej pielgrzymki rodzin: „Człowiek jest powołany do pełni życia”. Zauważył, że drogi ludzkie są różne: niektóre pełne radości i powodzenia, inne trudne, naznaczone cierpieniem. – Jakakolwiek by nie była nasza droga, niech nas zawsze prowadzi pod krzyż Chrystusa na Kalwarię. Tam, gdzie dokonuje się odkupienie i przebaczenie, gdzie Jezus z wysokości krzyża rozwiera Swe ramiona, aby nimi objąć każde ludzkie serce – powiedział. Powitał wszystkich na kalwaryjskim wzgórzu i podziękował Bogu za to, że zebrani mogli dziś przybyć do Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej

2023-02-05 09:27

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Karol Porwich/Niedziela

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania w diecezji kaliskiej będzie odbywało się zgodnie z nową instrukcją. Przygotowanie młodzieży ma trwać dwa lata, a jego celem jest przypomnienie podstawowych praw życia chrześcijańskiego, zintensyfikowanie życia religijnego i pomoc w odnalezieniu się w we wspólnocie Kościoła, w szczególności pomoc w odkrywaniu powołania życiowego.

Inicjatorem powstania instrukcji jest biskup kaliski Damian Bryl, który zauważył potrzebę ujednolicenia sposobu przygotowania do sakramentu bierzmowania w diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję