Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Zakonnica Starego Zakonu

Św. Tereso Benedykto, która szłaś za Panem drogą krzyżową, pomóż i nam stać się ludźmi działającymi na rzecz pokoju, który jest tak bardzo zagrożony – mówił bp Bertram Meier w 80. rocznicę śmierci św. Edyty Stein w miejscu, w którym do tego doszło – w KL Auschwitz-Birkenau.

W tym miejscu modliła się 200-osobowa grupa wiernych pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego i bp. Bertrama Meiera, przedstawiciela Episkopatu Niemiec. – Nam, ludziom dzisiejszym, nie wolno odwracać oczu. Auschwitz bowiem jest jednym z definiujących znaków czasu XX wieku. Patronko Europy, wzmocnij siły pokoju w Europie i na świecie – mówił biskup Augsburga. – Niech nasza wspólna modlitwa będzie ważnym przyczynkiem do budowania prawdziwie braterskiego społeczeństwa w Europie, która dzisiaj na Ukrainie jest dotknięta okrutną wojną wywołaną przez bezwzględnego agresora, którym jest Rosja. Niech nasze solidarne, zanoszone do Boga wołanie o Europę ducha wpisuje się w napisany w Wielki Piątek 1938 r. hymn „Juxta crucem tecum stare”, w którym Edyta Stein stwierdzała, że nasze bycie razem z Matką Boską Bolesną musi polegać przede wszystkim na przyczynianiu się do wiecznego zbawienia innych – zaznaczył metropolita krakowski.

Uczestnicy obchodów przeszli w marszu modlitewnym od bramy śmierci Auschwitz II-Birkenau do Międzynarodowego Pomnika Ofiar Obozu. Przy nim złożyli wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze. Wśród gości był Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Tego samego dnia u sióstr karmelitanek watykański kard. Michael Czerny SJ przewodniczył Mszy św., a w kościele św. Józefa Robotnika odbył się koncert zadedykowany świętej męczennicy z udziałem solistów, chóru „Barogue Ensemble” i zespołów działających w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Edyta Stein urodziła się w 1891 r. we Wrocławiu, w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Mając 30 lat, przeszła na katolicyzm, a 12 lat później wstąpiła do zakonu karmelitanek. Zginęła wraz siostrą Różą w obozowym krematorium w 1942 r. Edytę Stein beatyfikował w 1987 r. Jan Paweł II, a 11 lat później kanonizował. Niemiecka zakonnica wpisała się w długą listę śmierci osób konsekrowanych, których jej rodacy skazali na unicestwienie w obozach zagłady. Według statystyk z lat 1940-45 do Auschwitz skierowano co najmniej 464 kapłanów, kleryków, zakonników oraz 35 sióstr zakonnych z Polski, a także z innych europejskich krajów. Większość z nich straciła w obozie życie.

2022-08-23 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szukała Prawdy

Niedziela warszawska 32/2022, str. I-II

[ TEMATY ]

Rok Edyty Stein

wikipedia.org

ŚW. Edyta Stein

ŚW. Edyta Stein

O Roku św. Edyty Stein, duchowości Karmelu i wartościach, których potrzebuje współczesna Europa, z s. Agnieszką Marią od Eucharystii z klasztoru Mniszek Bosych Zakonu NMP z Góry Karmel pw. Ducha Świętego i św. Józefa w Warszawie, rozmawia Monika M. Zając.

Monika M. Zając: Urodziła się 130 lat temu, 100 lat temu przyjęła chrzest, a 9 sierpnia będziemy wspominać 80. rocznicę jej śmierci. Te okoliczności stały się motywem ogłoszenia roku 2022 rokiem św. Edyty Stein. To z pewnością okazja do upamiętnienia jej ogromnego dorobku teologicznego i filozoficznego. Do czego jeszcze zachęca nas taki jubileusz?

S. Agnieszka Maria od Eucharystii: Z perspektywy chrześcijańskiej wszelkie rocznice czy wspomnienia mają mieć nie tylko wymiar upamiętnienia, czyli przypomnienia sobie albo nawet nauczenia się czegoś nowego. Jeśli wspominamy świętych czy błogosławionych, to zawsze po to, żeby ich naśladować! Można powiedzieć, że dorobek św. Edyty Stein – Teresy Benedykty od Krzyża może być dla nas cenny tylko o tyle, o ile nas samych uczy lepiej żyć, o ile prowadzi nas do Prawdy – tej Prawdy pisanej wielką literą. Dlatego też w naszym zakonie obchody związane z Rokiem św. Edyty Stein mają głównie duchowo-formacyjny wydźwięk.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: życie biskupa polega na słuchaniu

2023-02-08 11:28

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Bp Adrian Galbas

Życie biskupa polega na słuchaniu – mówi arcybiskup koadiutor katowicki Adrian Galbas, uczestniczący w europejskim zgromadzeniu synodalnym w Pradze. W rozmowie z KAI zwraca uwagę, że na tym spotkaniu wybrzmiewa wiele napięć, co znaczy, że nie jest ono teatralne.

KAI: Jak Ksiądz Arcybiskup ocenia dotychczasowy przebieg europejskiego zgromadzenia synodalnego w Pradze?

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję