Reklama

Polska

Lublin: 13. Koncert Chwały „Uwierzcie w Ewangelię”

Już po raz trzynasty w Lublinie na Placu Litewskim w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej odbył się Koncert Chwały. W tym roku towarzyszyło mu hasło „Uwierzcie w Ewangelię”. - To, co jest istotne, to możliwość połączenia dwóch wydarzeń: nabożeństwa liturgicznego, bo w centrum jednak jest wystawienie Najświętszego Sakramentu z bardzo dobrym koncertem, dobrą inscenizacją – mówi ks. Mirosław Ładniak, dyrektor koncertu.

[ TEMATY ]

koncert

Lublin

Paweł Wysoki

- Od trzynastu lat spotykamy się, aby wspólnie uwielbiać Pana Boga, spotkać się a jednocześnie przekazać sobie to, co jest w naszych sercach, a więc miłość, radość, te wszystkie dobre fluidy, które gdzieś tam w nas krążą – mówi KAI ks. Mirosław Ładniak, dyrektor koncertu. Dodał, że Koncert Chwały łączy nie tylko ludzi wierzących, którzy przybywają na to wydarzenie, ale na placu jest również bardzo dużo ludzi wątpiących, szukających, ale też i takich którzy przychodzą, bo przyciąga ich dobra muzyka i spektakl.

Dyrektor mówi też, że tegoroczne wydarzenie jest osnute na kanwie Mszy świętej. - To, co dla mnie jest istotne, to możliwość połączenia dwóch wydarzeń: nabożeństwa liturgicznego, bo w centrum jednak jest wystawienie Najświętszego Sakramentu z bardzo dobrym koncertem, dobrą inscenizacją. Myślę, że to jest magnesem, który ściąga ludzi na Plac Litewski już od trzynastu lat – dodaje ks. Ładniak.

Tegoroczny koncert chwały odbył się pod hasłem „Uwierzcie w Ewangelię”. Ono oczywiście nawiązuje do hasła przeżywanego w polskim Kościele roku liturgicznego „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Marcin Wąsowski, reżyser spektaklu zaznacza, że tegoroczny Koncert Chwały był oparty na schemacie Mszy świętej. Dlatego można było rozpoznać pewne obrzędy procesyjne, pojawienie się Księgi Słowa Bożego, potem oczywiście pojawienie się Najświętszego Sakramentu, co było nawiązaniem do części eucharystycznej Mszy świętej. - W tym roku staraliśmy się wyakcentować Słowo Boże – mówi reżyser. Pojawiało się ono w różnych postaciach: w śpiewie oraz recytacji. - Zachęcaliśmy wszystkich zebranych na Placu Litewskim do przeczytania wspólnie fragmentu Ewangelii – dodaje Wąsowski. Słowo było obecne także w wizualnej postaci za pośrednictwem teatru ITP z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przedstawiał on tematyczne etiudy teatralne.

Reklama

Na scenie wystąpiło i zaśpiewało równocześnie 150 chórzystów, w tym zespól „Gospel Rain” oraz ponad stuosobowy „Chór dla Jezusa”, stworzony specjalnie na tę okazję, a którego członkowie podczas ćwiczeń warsztatowych przygotowali ambitny, wielogłosowy repertuar.

Grzegorz Głuch, producent muzyczny Koncertu Chwały zaznacza, że głównym celem i wyróżnikiem tego wydarzenia jest pragnienie, aby ludzie, którzy są w tym czasie na Placu Litewskim nie byli tylko biernymi obserwatorami, ale uczestniczyli w tym uwielbieniu. - Dlatego muzyka ma być głównym narzędziem, aby ten cel osiągnąć. Zachęcaliśmy poprzez nią, aby ludzie śpiewali te piosenki razem z nami – mówi producent muzyczny. Jego zdaniem było to zadanie bardzo trudne. Głuch postanowił wprowadzić nowe utwory i aranżacje jednocześnie nie rezygnując z hymnów oraz utworów znanych praktycznie każdemu.

Gwiazdą tegorocznego Koncertu Chwały była Katarzyna Dereń i Jakub Badach. – Nasi goście są naprawdę wyjątkowi. Kasia Dereń nagrywa swoją pierwszą płytę, zaś Kuba Badach jest właściwie już wzorem dla wokalistów czy muzyków w Polsce – podkreśla producent muzyczny.

Koncert Chwały związany jest zawsze ze zbiórką finansową na cel charytatywny. – W czasie Koncertu Chwały corocznie zbieramy datki na osoby potrzebujące. W tym roku zbieraliśmy na Frania, który potrzebuje kilkunastu operacji, aby mógł normalnie funkcjonować – mówi ks. Ładniak.

Franio to czteromiesięczny chłopiec, który już od narodzin zmaga się z ciężkimi wadami wrodzonymi: brakiem gałki ocznej (prawej), wodogłowiem, torbielą skórzastą rogówki lewej, agenezją ciała modzelowatego, torbielą śródmózgową, niedorozwojem małżowiny usznej, atypowym rozszczepem podniebienia. Chłopiec wymaga leczenia neurochirurgicznego, neurologicznego, laryngologicznego, okulistycznego oraz ciągłej i intensywnej rehabilitacji. Franio musi przejść cykl operacji protezowania gałki ocznej, które mają na celu doprowadzić do prawidłowego ukształtowania oczodołu, zachowania symetrii twarzy oraz prawidłowego osadzenia protezy. Frania czeka jeszcze ok. 19 operacji protezowania, a ich całkowity koszt to ok. 120 tys. zł. W wieczór Bożego Ciała przyjaciele rodziców Frania i wolontariusze zbierali datki do puszek wśród uczestników koncertu na Placu Litewskim. Cała kwota zostanie przeznaczona na kolejne operacje.

XIII Koncert Chwały poprowadził ks. Mirosław Ładniak i Mirosław Kirczuk z zespołu Full Power Spirit. Organizatorami koncertu była Archidiecezja Lubelska oraz Stowarzyszenie Artystyczne „GR”. Wszelkie potrzebne informacje związane z corocznym Koncertem Chwały na Placu Litewskim w Lublinie można znaleźć na stronie internetowej: www.koncertchwaly.lublin.pl.

2015-06-04 19:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W służbie wolności i prawdzie

[ TEMATY ]

koncert

Lublin

W służbie wolności i prawdzie – uroczysty koncert z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2022 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Sport – czym był dla Jana Pawła II?

2022-08-18 10:38

[ TEMATY ]

sport

Jan Paweł II

Piotr Drabik from Poland - Wystawa o Janie Pawle II, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/

Sport jest dla człowieka, a nie człowiek dla sportu. Sport uczy tego, że czasami trzeba wyjść spoza sfery komfortu i przyjąć niedogodności i cierpienie, a przede wszystkim skupić się na ściśle określonym celu. Takiego typu podejście przydaje się również w wymiarze duchowym, gdy podejmowany wysiłek prowadzi do Boga – podkreślił w rozmowie z Family News Service, ks. dr hab. Bogdan Giemza SDS, autor publikacji „Sport w życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II”.

Podczas trwających Mistrzostw Europy w lekkoatletyce warto przyjrzeć się bliżej temu, czym dla świętego papieża tak na serio był sport, któremu poświęcał każdą wolną chwilę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję