Reklama

Niedziela Podlaska

Żywy pomnik św. Jana Pawła II

„30 lat minęło, to piękny czas, dziś tyle dobrych wspomnień żyje w nas. Wyruszyć w szkolną podróż chce każdy z nas, więc wyruszajmy proszę, póki czas”.

Niedziela podlaska 38/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

jubileusz szkoły

Ks. Wojciech Łuszczyński/Niedziela

Prace świadczące o zdolnościach i umiejętnościach uczniów

Prace świadczące o zdolnościach i umiejętnościach uczniów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody jubileuszu Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim rozpoczął zespół złożony z nauczycieli, wykonując utwór z popularnego serialu Czterdziestolatek, z nieco zmienionym i dostosowanym do okoliczności tekstem.

Uroczystości, które miały miejsce 7 września w szkolnej sali gimnastycznej, zostały poprzedzone modlitwą. O godz. 8 w cerkwi Opieki Matki Bożej arcybiskup bielski Grzegorz modlił się w intencji szkoły, pracowników i uczniów. W tej samej intencji sprawował Mszę św. bp Piotr Sawczuk w sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Szkoła leży na terenie tej parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zebranych gości, z dyrektorką szkoły Katarzyną Pacewicz, starostą bielskim Sławomirem Snarskim oraz naczelnikiem Wydziału Oświaty, Kultury i Ochrony Zdrowia Anatolem Grzegorzem Tymińskim powitał ks. kan. Dariusz Kujawa, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii.

Biskup Piotr Sawczuk powiedział w homilii: – Życie ludzkie jest poszukiwaniem drogi do Boga. Zadaniem człowieka jest wybór drogi coraz lepszej i coraz pewniejszej. Nawiązując do pierwszego czytania z Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian wskazał, że to poświęcenie Bogu i służba ludziom są tą najlepszą drogą, ponieważ są naśladowaniem życia samego Chrystusa. On jest pewną drogą, ponieważ prowadzi nas do nieba. A na tym polega nadzieja naszego chrześcijańskiego życia, że na końcu wszyscy mamy zjednoczyć się z Bogiem.

Pasterz, cytując słowa Ewangelii wg św. Łukasza, przypomniał: – Ci, którzy żyją według prawa Ewangelii, którzy realizują w swoim życiu wolę Jezusa Chrystusa, są błogosławieni, szczęśliwi i zyskują pewność wiecznej nagrody. Natomiast ci, którzy lekceważą i nie wypełniają chrystusowego prawa miłości, muszą liczyć się z karą. Aby wypełniać wolę Jezusa, powinnyśmy wpatrywać się zawsze w Niego, ponieważ On pokazuje, że nawet będąc ubogim, można przeżywać ogrom Bożego nasycenia. Nawet przy wielu powodach do cierpień i płaczu, można tę drogę wiernie przejść do końca

Reklama

Pasterz diecezji wspomniał także słuchaczom o bł. ks. Ignacym Kłopotowskim, urodzonym w Korzeniówce, na terenie obecnej parafii drohiczyńskiej. Na zakończenie Mszy św. dyrektor szkoły Katarzyna Pacewicz podziękowała wszystkim za wspólną modlitwę, wręczając biskupowi wiązankę kwiatów.

Chociaż świętowano 30-lecie istnienia szkoły, to historia pomocy uczniom z problemami i niepełnosprawnościami trwa w Bielsku Podlaskim o wiele dłużej. Już w 1960 r. ówczesny dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Włodzimierz Łoziński, wystąpił do władz oświatowych z propozycją otworzenia nauki dla uczniów, którzy mieli różne trudności z przyswajaniem wiedzy. Jego działania pozwoliły na utworzeniem w roku szkolnym 1960/61 IV i V „klasy specjalnej”.

W latach 70. XX wieku powstało wiele nowych i twórczych inicjatyw. Powołano m.in. ZHP Nieprzetartego Szlaku, Koło Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski. Olbrzymie zasługi przy realizacji tych projektów miała późniejsza dyrektor szkoły Nina Anchimiuk (Kocjan).

Okazją do jubileuszu było powstanie samodzielnej szkoły specjalnej w 1992 r. Szkoła Podstawowa nr 6 znajdowała się na ul. Poświętnej, a jej pierwszym dyrektorem była Nina Kocjan. W roku szkolnym 2003/2004 przeniesiono szkołę na ulicę Kleszczelowską. W latach późniejszych utworzono również Zasadniczą Szkołę Zawodową oraz Szkołę Przysposabiającą do Pracy.

W 2008 r. miała miejsce kolejna zmiana placówki. Zajęcia zostały przeniesione do budynku po „budowlance” na ul. Wojska Polskiego. 16 grudnia 2008 r. dokonano uroczystego otwarcia szkoły i nadanie jej imienia Jana Pawła II. Poświęcenia i nadania imienia patrona dokonał ówczesny biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz.

Misję szkoły i zasadniczy kierunek wszystkich starań pracowników szkoły określają słowa św. Jana Pawła II: „W wychowaniu chodzi głównie o to, ażeby człowiek stawał się bardziej człowiekiem, o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał”.

Reklama

Dyrektor szkoły Katarzyna Pacewicz, rozpoczynając uroczyste świętowanie w budynkach szkoły, powitała licznie zgromadzonych gości i przyjaciół placówki – wśród nich wielu absolwentów i ich rodziców, którzy mimo ukończenia szkoły, nadal czują się tam, jak w domu i „pośród swoich”.

W słowie wstępnym dyrektorka szkoły opowiedziała zebranym także o swoich początkach pracy: – Gdy szukałam placówki, w której mogłabym odbyć praktyki studenckie skierowano mnie na ul. Poświętną. Ówczesna dyrektor Nina Kocjan przyjęła mnie na praktyki i już wtedy poczułam, że jest to wyjątkowe miejsce, wyjątkowa szkoła.

Oprócz biskupa drohiczyńskiego i kustosza sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim na uroczystości byli obecni: prawosławny dziekan bielski, ks. mitrat Leoncjusz Tofiluk wraz z innymi kapłanami prawosławnymi, starosta bielski Sławomir Snarski, podlaski kurator oświaty Beata Pietruszka a także przedstawiciele samorządów gminnych z powiatu bielskiego oraz dyrektorzy szkół.

Zwracając się do zgromadzonych gości, bp Piotr Sawczuk złożył wszystkim życzenia dalszych sukcesów. Posługując się analogią do jadącego pociągu, w takiej bowiem koncepcji prowadzona była cała uroczystość, życzył, aby zawsze pewnie i bezpiecznie jechał po właściwych torach, aby na jego czele była sprawna lokomotywa, a także sumienny i dobrze przygotowany do pracy maszynista.

Rodzinną atmosferę i więzi panujące w szkole można było zaobserwować podczas występów artystycznych. Uczniowie przygotowali pokaz kwiatowy, który złożony był z tańców motyli. Aktorzy i tancerze ubrani w barwne stroje wzbudzili aplauz zebranych gości.

Szkole pozostaje życzyć dalszych sukcesów i kontynuowania dzieła. Placówka staje się żywym pomnikiem patrona – św. Jana Pawła II. Dyrekcja szkoły wraz z całym zespołem stara się bowiem realizować jego nauczanie i przesłanie w codziennej, jakże trudnej i wymagającej pracy.

2022-09-13 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mury, które skrywają tajemnice

Niedziela bielsko-żywiecka 44/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

jubileusz szkoły

Monika Jaworska/Niedziela

Msza św. z okazji jubileuszu szkoły

Msza św. z okazji jubileuszu szkoły

Jak świętowano jubileusz 120-lecia szkolnictwa w Kiczycach?

Grono pedagogiczne, uczniowie, pracownicy i absolwenci szkoły wraz z pocztem sztandarowym rozpoczęli świętowanie Mszą św. sprawowaną w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. – Dziękujemy za wszystkie lata spotkań, nauki, refleksji, nabierania doświadczenia, przyjaźni, znajomości. Najlepszym sposobem na podziękowanie jest Msza św., spotkanie z żywym Bogiem przy ołtarzu i modlitwa za siebie nawzajem. Potrzebujemy Bożego wsparcia, Jego łaski i opatrzności w naszych pełnych trudu codziennych dążeniach w stronę Boga i do nieba – powiedział główny celebrans salezjanin ks. Marian Gruszczyk, absolwent szkoły. Wraz z nim Mszę św. celebrował proboszcz ks. Witold Grzomba, proboszcz z Pierśćca ks. Sebastian Rucki, katecheta ks. Dariusz Byrski i diecezjalny duszpasterz LSO ks. Przemysław Gawlas. – Obraz Matki Maryi, która ma doświadczenie rosnącego w niej życia, oddaje to, jak ważną rolę pełni szkoła podstawowa w życiu każdego człowieka. To tutaj człowiek stawia pierwsze kroki na ścieżce edukacyjnej. Mury podstawówki skrywają tajemnice pierwszych małych i większych sukcesów oraz porażek – zauważył w kazaniu ks. Przemysław, absolwent szkoły. Wspominał, że 20 lat temu dyrektor zadzwoniła do domu 16-letniego Przemka z prośbą, by w stroju średniowiecznego studenta – żaka wygłosił inwokację na 100-lecie szkoły. To wydarzenie okazało się dla niego prorocze, ponieważ śp. ks. Alojzy Zuber wraz z burmistrzem Witoldem Dzierżawskim mieli stwierdzić, że z tego chłopaka to chyba będzie ksiądz. Żakami określano również osoby duchowne mające niższe święcenia. – Życzę naszej szkole, by była nieustannie wypełniona Bożym słowem i doświadczeniem szczęścia wynikającym z przyjęcia Słowa, strzeżenia go i przekazywania go swoim czynem – zakończył. Po Mszy św. odbył się program artystyczny w Domu Strażaka w Kiczycach, a wieczorem festyn rodzinny.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: niebawem dokument na temat rozeznawania objawień

2024-04-24 09:52

[ TEMATY ]

objawienia

Adobe Stock

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń - powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, Victor Fernández, zaznaczając, iż zawarte w nim będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

W tym kontekście przypomniano, że kardynał spotkał się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji w poniedziałek. Nie ujawnił on żadnych dalszych szczegółów dotyczących dokumentu, ani kiedy dokładnie zostanie on opublikowany.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję