Reklama

Niedziela Podlaska

Niezwykła rocznica

Modlitwa dziękczynienia płynęła z ust zebranych w świątyni w Szkopach, wdzięcznych Bogu za 100 lat istnienia parafii.

Niedziela podlaska 41/2022, str. I

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Piotr Zubka

Biskup sprawował Mszę św. w intencji całej wspólnoty parafialnej

Biskup sprawował Mszę św. w intencji całej wspólnoty parafialnej

Okazją do świętowania jubileuszu był dekret wydany przez pierwszego biskupa diecezji podlaskiej czyli siedleckiej 15 stycznia 1922 r. – dekret biskupa Przeździeckiego powołujący parafię w Szkopach.

Biskupa Sawczuka na początku Mszy św. powitali przedstawiciele parafii oraz miejscowy proboszcz – ks. Tomasz Szmurło, który jest siedemnastym z kolei proboszczem parafii Szkopy. Zwracając się do biskupa Piotra, powiedział: – Przybywasz dzisiaj do nas, by pod Twoim przewodnictwem w tej świątyni rozbrzmiało dziękczynne Ciebie Boga wysławiamy. Wraz z Tobą, Pasterzem Kościoła drohiczyńskiego pragniemy wyśpiewywać chwałę dobremu Bogu, który przez minione lata w tym miejscu otaczał swoją opieką wszystkich, którzy tu zanosili swoje modlitwy.

Oprócz pasterza powitano także kapłanów przybyłych z parafii diecezji drohiczyńskiej oraz siedleckiej, a wśród nich m.in. ks. prał. Andrzeja Krupę – dziekana sokołowskiego, ks. kan. Jarosława Rzymskiego – notariusza Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, a także poprzedniego proboszcza parafii, ks. Andrzeja Dryżałowskiego – obecnie emeryta mieszkającego w Drohiczynie.

W uroczystościach uczestniczyły rodziny związane z parafią, wójt gminy Repki Apolonia Stasiuk, Ochotnicza Straż Pożarna. Przybyli także mieszkańcy miejscowości: Szkopy, Repki, Baczki, Wierzbice Górne i Mołomotki.

Podczas uroczystości zebrani goście poznali historię parafii zarówno z ust ks. Tomasza Szmurło jak i biskupa Piotra, który w kazaniu skierowanym do zebranych mówił o początkach wspólnoty. Na zakończenie homilii pasterz diecezji powiedział: – Dziś dziękujemy Bogu za 100 lat istnienia rzymskokatolickiej parafii w Szkopach. Parafia zdążyła wpisać się już na trwałe i w duchowy i w architektoniczny krajobraz miejscowości. Kilka pokoleń żyjących tu chrześcijan się z nią utożsamia, bo tu był ich chrzest, czy ślub, czy bierzmowanie, tu się spowiadają, przyjmują Komunię św., tu słuchają słowa Bożego, tu się modlą i tu czują się wspólnotą Pańskich uczniów.

Reklama

Uczestnicy uroczystości mieli okazje obejrzeć dekret erygujący parafię, wydany przez bp. Przeździeckiego oraz pierwszą Księgę Chrztów parafii, wypożyczone z Archiwum Diecezji Drohiczyńskiej. Ciekawostką jest też, że pierwszego sakramentu chrztu udzielono w parafii już tydzień po jej erygowaniu – 22 stycznia 1922 r.

Mszę św. zakończyły uroczyste Ciebie Boga wysławiamy oraz podziękowania skierowane przez miejscowego proboszcza.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znak wdzięczności

Niedziela bielsko-żywiecka 46/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Beskidzkie Muro screen

Ks. dr Szymon Tracz w kościele w Łodygowicach przybliża skarby tej świątyni

Ks. dr Szymon Tracz w kościele w Łodygowicach przybliża skarby tej świątyni

Parafia Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, która świętowała odpust, przygotowuje się też do obchodów 650-lecia istnienia.

Diecezjalny konserwator architektury i sztuki sakralnej ks. dr Szymon Tracz, który czuwa nad trwającą renowacją świątyni, gościł 30 października w Łodygowicach. Nawiązując do patronów wspólnoty, wskazał na wartość kościoła parafialnego. Zaznaczył, że dba się o niego wspólnie przez pokolenia i zaraz po domu jest on drugim ważnym miejscem w życiu człowieka. Proboszcz ks. Józef Zajda podkreślił, że modlą się o żywą wiarę w rodzinach, pojednanie zwaśnionych, zdrowie dla chorych, nowe powołania do służby Bożej i życie wieczne dla zmarłych. – Nawiedzenie Kościoła jest znakiem wdzięczności dla Boga za łaskę życia Bożego otrzymaną w parafii i w świątyni, której patronują święci Szymon i Juda Tadeusz – powiedział. Sumę ubogacili muzycznie: orkiestra, chór Cantata i Magurzanie.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda wysłał depeszę kondolencyjną do prezydenta Turcji

2023-02-06 17:05

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Karol Porwich/Niedziela

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Pragnę przekazać na Pana ręce wyrazy najgłębszego współczucia dla bliskich ofiar oraz dla poszkodowanych. Polska i Polacy łączą się z nimi w bólu i smutku - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta Turcji Recepa Erdogana po trzęsieniu ziemi na południowym wschodzie kraju.

W poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Zginęło blisko 1,5 tys. osób. Jak poinformowała w poniedziałek turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD), ranne są 7634 osoby. Co najmniej 810 osób zginęło w Syrii - podało ministerstwo zdrowia w Damaszku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję