Reklama

Niedziela Legnicka

Radosna służba przy ołtarzu

24 września w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie odbył się doroczny dzień skupienia służby liturgicznej diecezji legnickiej.

Niedziela legnicka 41/2022, str. I

[ TEMATY ]

Liturgiczna Służba Ołtarza

Arch. duszpasterstwa służby liturgicznej

Wspólne zdjęcie z ceremoniarzami

Wspólne zdjęcie z ceremoniarzami

Na spotkanie przybyło ponad 200 ministrantów, kandydatów, lektorów i ceremoniarzy z różnych parafii w diecezji. Towarzyszyli im księża proboszczowie, wikariusze oraz rodzice.

Dzień skupienia rozpoczął ks. Mateusz Rycek, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej. – Jesteście tutaj, w tym wyjątkowym miejscu, aby dokładniej spojrzeć na waszą służbę, bo bycie ministrantem to coś wyjątkowego. Wasza posługa to nie tylko spełnianie określonych czynności, ale to służba samemu Jezusowi – podkreślił ks. Mateusz.

W programie znalazła się konferencja, poprowadzona przez ks. Tomasza Metelicę, który w diecezji jest opiekunem i moderatorem roku propedeutycznego w seminarium duchownym, czyli formuje kandydatów do kapłaństwa. Prowadzi także wyprawy w góry w ramach Dobrego Rozeznawania Powołania.

Ksiądz Tomasz tłumaczył, po co tak naprawdę jest się ministrantem i co się z tym wiąże. – Służba przy ołtarzu to wyjątkowe, podniosłe wydarzenie, ponieważ uczestniczymy w tym, co jest najważniejsze w historii zbawienia: w życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Poprzez pełnione zadania pomagacie Panu Bogu w dotarciu do człowieka z Jego łaską. To z kolei stawia przed nami zadanie, abyśmy także poza kościołem dawali dobre świadectwo służby Jezusowi. Bądźcie dumni z tego, kim jesteście, komu służycie! – przypomniał.

Jak dobrze realizować tę służbę? Ksiądz Tomasz podkreślił, że przede wszystkim przez własny rozwój, pogłębianie wiadomości, które pomagają w lepszym rozumieniu znaczenia tej służby. Trzeba rozwijać się duchowo, dojrzewać na modlitwie, uczestnicząc w liturgii. Co może w tym pomóc? Ksiądz Metelica zaproponował udział w comiesięcznych spotkaniach w ramach DRP, czyli Dobrego Rozeznawania Powołania. To są wyprawy w góry o charakterze integracyjno-formacyjnym dla chłopców od klasy 7 do wieku studenckiego. – To okazja do modlitwy, rozmów, podziwiania pięknych okolic, ale także szukania odpowiedzi na pytanie, do czego Bóg mnie powołuje, jaka jest droga mojego życia? – tłumaczył.

Reklama

Centralnym momentem spotkania była Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Wygłosił również homilię o radosnej służbie. Podczas liturgii bp Andrzej ustanowił 15 nowych ceremoniarzy. Natomiast na zakończenie modlitwy wręczył dekrety powołujące nowych opiekunów służby liturgicznej. Dla regionu legnickiego duszpasterzem mianował ks. Mateusza Maleńczuka, dla bolesławiecko-zgorzeleckiego – ks. Marcina Boguckiego, dla lubińsko-polkowickiego – ks. Przemysława Rogusza, a dla jeleniogórsko-kamiennogórskiego – ks. Michała Kamińskiego.

Po wspólnej modlitwie i agapie młodzież wyruszyła z relikwiami św. Dominika Savio, patrona służby liturgicznej, na górę św. Anny, gdzie w godzinie miłosierdzia odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego. Tam po błogosławieństwie ks. Mateusza zakończył się dzień skupienia.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowe miejsce dla młodzieży

W Parafii pw. św. Wawrzyńca w Gozdnicy młodzież i dzieci cieszą się z nowej salki wyremontowanej z dużą pomocą rodziców i dzieci. Poniżej odsyłacz do galerii prezentującej remont salki i spotkania formacyjne w Gozdnicy.

Kiedy schola dziecięca zaczęła się rozrastać, w dotychczasowej salce zaczęło brakować miejsca na cotygodniowych spotkaniach. Pojawiła się potrzeba nowego miejsca, gdzie będzie można zarówno spotkać się, pośpiewać, pomodlić się, wysłuchać konferencji, jak i zintegrować przy grze w piłkarzyki, bilard czy na planszówkach. Rodzice dzieci wraz z ks. Tomaszem Dulskim CM podjęli się wyremontowania i urządzenia istniejącego na plebanii większego pomieszczenia. Pod względem materialnym dzieło wsparli również rodzice dzieci pierwszokomunijnych i bierzmowanych, prywatni przedsiębiorcy oraz ofiarni parafianie.

CZYTAJ DALEJ

8 lutego: Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi

2023-02-08 07:50

[ TEMATY ]

handel ludźmi

PublicDomainPictures/pixabay.com

Kościół 8 lutego obchodzi Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji Przeciwko Handlowi Ludźmi. W tym roku odbędzie się pod hasłem "Droga ku godności". Obchodom patronuje Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa.

Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa wskazuje, że w 2022 r. wzrosła liczba osób dotkniętych handlem ludźmi. Zgodnie z danymi Prokuratury Krajowej w Polsce najczęstszymi formami wykorzystania są praca przymusowa, zmuszanie do wyłudzania świadczeń socjalnych i prostytucja.

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję