Reklama

Niedziela Legnicka

Radosna służba przy ołtarzu

24 września w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie odbył się doroczny dzień skupienia służby liturgicznej diecezji legnickiej.

Niedziela legnicka 41/2022, str. I

[ TEMATY ]

Liturgiczna Służba Ołtarza

Arch. duszpasterstwa służby liturgicznej

Wspólne zdjęcie z ceremoniarzami

Wspólne zdjęcie z ceremoniarzami

Na spotkanie przybyło ponad 200 ministrantów, kandydatów, lektorów i ceremoniarzy z różnych parafii w diecezji. Towarzyszyli im księża proboszczowie, wikariusze oraz rodzice.

Dzień skupienia rozpoczął ks. Mateusz Rycek, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej. – Jesteście tutaj, w tym wyjątkowym miejscu, aby dokładniej spojrzeć na waszą służbę, bo bycie ministrantem to coś wyjątkowego. Wasza posługa to nie tylko spełnianie określonych czynności, ale to służba samemu Jezusowi – podkreślił ks. Mateusz.

W programie znalazła się konferencja, poprowadzona przez ks. Tomasza Metelicę, który w diecezji jest opiekunem i moderatorem roku propedeutycznego w seminarium duchownym, czyli formuje kandydatów do kapłaństwa. Prowadzi także wyprawy w góry w ramach Dobrego Rozeznawania Powołania.

Ksiądz Tomasz tłumaczył, po co tak naprawdę jest się ministrantem i co się z tym wiąże. – Służba przy ołtarzu to wyjątkowe, podniosłe wydarzenie, ponieważ uczestniczymy w tym, co jest najważniejsze w historii zbawienia: w życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Poprzez pełnione zadania pomagacie Panu Bogu w dotarciu do człowieka z Jego łaską. To z kolei stawia przed nami zadanie, abyśmy także poza kościołem dawali dobre świadectwo służby Jezusowi. Bądźcie dumni z tego, kim jesteście, komu służycie! – przypomniał.

Jak dobrze realizować tę służbę? Ksiądz Tomasz podkreślił, że przede wszystkim przez własny rozwój, pogłębianie wiadomości, które pomagają w lepszym rozumieniu znaczenia tej służby. Trzeba rozwijać się duchowo, dojrzewać na modlitwie, uczestnicząc w liturgii. Co może w tym pomóc? Ksiądz Metelica zaproponował udział w comiesięcznych spotkaniach w ramach DRP, czyli Dobrego Rozeznawania Powołania. To są wyprawy w góry o charakterze integracyjno-formacyjnym dla chłopców od klasy 7 do wieku studenckiego. – To okazja do modlitwy, rozmów, podziwiania pięknych okolic, ale także szukania odpowiedzi na pytanie, do czego Bóg mnie powołuje, jaka jest droga mojego życia? – tłumaczył.

Reklama

Centralnym momentem spotkania była Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Wygłosił również homilię o radosnej służbie. Podczas liturgii bp Andrzej ustanowił 15 nowych ceremoniarzy. Natomiast na zakończenie modlitwy wręczył dekrety powołujące nowych opiekunów służby liturgicznej. Dla regionu legnickiego duszpasterzem mianował ks. Mateusza Maleńczuka, dla bolesławiecko-zgorzeleckiego – ks. Marcina Boguckiego, dla lubińsko-polkowickiego – ks. Przemysława Rogusza, a dla jeleniogórsko-kamiennogórskiego – ks. Michała Kamińskiego.

Po wspólnej modlitwie i agapie młodzież wyruszyła z relikwiami św. Dominika Savio, patrona służby liturgicznej, na górę św. Anny, gdzie w godzinie miłosierdzia odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego. Tam po błogosławieństwie ks. Mateusza zakończył się dzień skupienia.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Króluj nam Chryste!

2022-10-28 20:34

Niedziela sosnowiecka 45/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Liturgiczna Służba Ołtarza

Archiwum parafii

Duszpasterze, nowi ministranci i rodzice w Sosnowcu-Ostrowach Górniczych

Duszpasterze, nowi ministranci i rodzice w Sosnowcu-Ostrowach Górniczych

Ich służba jest bardzo potrzebna Kościołowi. Spotkać ich można w każdej parafii, posługujących podczas Mszy św. i nabożeństw.

Pełniąc różne funkcje, począwszy od kandydatów, przez ministrantów, lektorów i ceremoniarzy, doświadczają z bliska, że Jezus Chrystus jest obecny i działa w każdym akcie liturgicznym.

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję