Reklama

Niedziela Legnicka

Spotkanie reprezentantów wsi

25 września odbyła się I Pielgrzymka Sołtysów z Dolnego Śląska do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

Niedziela legnicka 41/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Krzeszów

EPB

Zwiedzanie sanktuarium św. Józefa

Zwiedzanie sanktuarium św. Józefa

Do Łaskawej Pani po raz pierwszy przybyło ponad 50 osób. W pierwszej części spotkania Mieczysław Gadzina, przewodnik sudecki i krzeszowski, oprowadził pielgrzymów po terenie opactwa. Następnie została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, biskupa seniora diecezji świdnickiej.

Witając przybyłych gości, kustosz krzeszowski i organizator spotkania ks. Marian Kopko przypomniał o długiej tradycji służby sołtysów na wsi. – Sołtysi są jedną z najstarszych, jeśli w ogóle nie najstarszą instytucją państwa polskiego. Przetrwali Piastów, Jagiellonów, państwo krzyżackie, Andegawenów, Wazów, królów elekcyjnych, państwo rozbiorowe i PRL. Dzisiaj sołtysów w Polsce jest ponad 40 tys. Przede wszystkim sołtys jest reprezentantem lokalnej społeczności, organizuje dla niej zebrania wiejskie i załatwia wszystkie sprawy. Z uwagi na te ważne zadania, a także, aby docenić waszą pracę, chcemy, aby sołtysi z Dolnego Śląska, tu w Krzeszowie, gromadzili się każdego roku, w ostatnią niedzielę września, na swojej pielgrzymce – powiedział ks. Marian Kopko.

W pierwszej części homilii bp Ignacy mówił o przesłaniu odczytanej przypowieści o bogaczu i Łazarzu. Podkreślił, że zapatrzenie się na bogactwo potrafi oddalić od Boga i od drugiego człowieka. Fortuna jednak zmienia się całkowicie po śmierci. Cierpienie przemienia się w radość, bogactwo w cierpienie. Bóg wymierza sprawiedliwość, wyrównuje wszelkie niesprawiedliwości. – Przesłaniem przypowieści jest to, że tylko czas ziemskiego życia jest okresem podejmowania decyzji i wyborów moralnych, jest czasem nawracania się i podejmowania dobrych czynów. Po śmierci człowiek sam sobie nie może już pomóc. Wybierać Boga trzeba za ziemskiego życia – mówił. Biskup Dec zachęcał do troski o zbawienie własne i innych, do słuchania wskazań, jakie Bóg daje człowiekowi. W drugiej części kazania wskazał na zadania, jakie stoją przed sołtysami. Pierwszym jest potrzeba ciągłego nawracania się na służbę drugim. Drugi to walka ze złem indywidualnym i społecznym. – Najpierw w rodzinie mamy służyć naszym rodzicom, współmałżonkom, dzieciom. To są najważniejsze środowiska naszej służby. Następnie mamy dbać o dobro wspólne wiosek, gmin, zwracając uwagę zwłaszcza na biednych, zagubionych. Nie chodzi tylko o pomoc materialną, ale o uśmiech, podaną rękę, życzliwość. Wszystko na miarę naszych możliwości – podkreślił. Ksiądz biskup zauważył, że taka właśnie postawa przyczynia się do czynienia świata lepszym. To jest także sposób na dochodzenie do świętości. – Dzisiaj szczególnie doświadczamy także kłamstwa, nienawiści. Zatem naszym zadaniem jest walka ze złem. Dziś jest czas nawracania się i dokonywania dobrych czynów – zaznaczył.

Po Mszy św. sołtysi spotkali się przy posiłku i wysłuchali Kapeli znad Baryczy. Podczas uroczystości był obecny również wójt gminy Kamienna Góra, Patryk Straus, który zaproponował, aby w przyszłym roku podczas spotkania była także okazja do rozmów i dzielenia się swoimi doświadczeniami. /EPB

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kardynał Joachim Meisner na odpuście krzeszowskim

[ TEMATY ]

odpust

sanktuarium

Krzeszów

Waldemar Wesołowski

Blisko 6 tysięcy pielgrzymów przybyło na doroczny odpust ku czci Wniebowzięcia NMP do krzeszowskiego sanktuarium maryjnego. Uroczystości przewodniczył kard. Joachim Meisner, emerytowany arcybiskup Kolonii.

CZYTAJ DALEJ

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Polska pokazała, że można być żywą Ewangelią dla Ukrainy.

2023-01-30 21:43

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Leon Dubrawski

Biskup Leon Dubrawski

Od prawie roku Ukraina dzielnie broni się przed inwazją rosyjską. Od samego początku Polacy dzielnie wspierają naród ukraiński. O pomocy Ukrainie, wdzięczności Polakom i trudzie wojny opowiada biskup Leon Dubawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej oraz wiceprzewodniczący Episkopatu Ukrainy.

Od początku wojny Polacy otworzyli swoje serca i domy, aby pomagać mieszkańcom Ukrainy w ciężkim dla nich czasie wojny. Czy prawie rok od rozpoczęcia wojny ta pomoc nadal jest udzielana?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję