Reklama

Niedziela Legnicka

Spotkanie reprezentantów wsi

25 września odbyła się I Pielgrzymka Sołtysów z Dolnego Śląska do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

Niedziela legnicka 41/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Krzeszów

EPB

Zwiedzanie sanktuarium św. Józefa

Zwiedzanie sanktuarium św. Józefa

Do Łaskawej Pani po raz pierwszy przybyło ponad 50 osób. W pierwszej części spotkania Mieczysław Gadzina, przewodnik sudecki i krzeszowski, oprowadził pielgrzymów po terenie opactwa. Następnie została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, biskupa seniora diecezji świdnickiej.

Witając przybyłych gości, kustosz krzeszowski i organizator spotkania ks. Marian Kopko przypomniał o długiej tradycji służby sołtysów na wsi. – Sołtysi są jedną z najstarszych, jeśli w ogóle nie najstarszą instytucją państwa polskiego. Przetrwali Piastów, Jagiellonów, państwo krzyżackie, Andegawenów, Wazów, królów elekcyjnych, państwo rozbiorowe i PRL. Dzisiaj sołtysów w Polsce jest ponad 40 tys. Przede wszystkim sołtys jest reprezentantem lokalnej społeczności, organizuje dla niej zebrania wiejskie i załatwia wszystkie sprawy. Z uwagi na te ważne zadania, a także, aby docenić waszą pracę, chcemy, aby sołtysi z Dolnego Śląska, tu w Krzeszowie, gromadzili się każdego roku, w ostatnią niedzielę września, na swojej pielgrzymce – powiedział ks. Marian Kopko.

W pierwszej części homilii bp Ignacy mówił o przesłaniu odczytanej przypowieści o bogaczu i Łazarzu. Podkreślił, że zapatrzenie się na bogactwo potrafi oddalić od Boga i od drugiego człowieka. Fortuna jednak zmienia się całkowicie po śmierci. Cierpienie przemienia się w radość, bogactwo w cierpienie. Bóg wymierza sprawiedliwość, wyrównuje wszelkie niesprawiedliwości. – Przesłaniem przypowieści jest to, że tylko czas ziemskiego życia jest okresem podejmowania decyzji i wyborów moralnych, jest czasem nawracania się i podejmowania dobrych czynów. Po śmierci człowiek sam sobie nie może już pomóc. Wybierać Boga trzeba za ziemskiego życia – mówił. Biskup Dec zachęcał do troski o zbawienie własne i innych, do słuchania wskazań, jakie Bóg daje człowiekowi. W drugiej części kazania wskazał na zadania, jakie stoją przed sołtysami. Pierwszym jest potrzeba ciągłego nawracania się na służbę drugim. Drugi to walka ze złem indywidualnym i społecznym. – Najpierw w rodzinie mamy służyć naszym rodzicom, współmałżonkom, dzieciom. To są najważniejsze środowiska naszej służby. Następnie mamy dbać o dobro wspólne wiosek, gmin, zwracając uwagę zwłaszcza na biednych, zagubionych. Nie chodzi tylko o pomoc materialną, ale o uśmiech, podaną rękę, życzliwość. Wszystko na miarę naszych możliwości – podkreślił. Ksiądz biskup zauważył, że taka właśnie postawa przyczynia się do czynienia świata lepszym. To jest także sposób na dochodzenie do świętości. – Dzisiaj szczególnie doświadczamy także kłamstwa, nienawiści. Zatem naszym zadaniem jest walka ze złem. Dziś jest czas nawracania się i dokonywania dobrych czynów – zaznaczył.

Po Mszy św. sołtysi spotkali się przy posiłku i wysłuchali Kapeli znad Baryczy. Podczas uroczystości był obecny również wójt gminy Kamienna Góra, Patryk Straus, który zaproponował, aby w przyszłym roku podczas spotkania była także okazja do rozmów i dzielenia się swoimi doświadczeniami. /EPB

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

III Noc Wszystkich Świętych w sanktuarium w Krzeszowie

[ TEMATY ]

Krzeszów

Noc Wszystkich Świętych

Archiwum "Niedzieli Legnickiej"

Zapraszamy do krzeszowskiego sanktuarium na radosne świętowanie uroczystości Wszystkich Świętych. Zaczynamy już w wigilię tej uroczystości, czyli w poniedziałek 31 października.

Archiwum "Niedzieli Legnickiej"

CZYTAJ DALEJ

90 rocznica Hołodomoru – jednej z największych zbrodni ludobójstwa

2022-11-26 08:21

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

Wielki Głód

wikipedia.org

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

Zmarli z głodu na ulicy w Charkowie w 1932 r.

90 lat temu, w latach 1932-1933 wywołany przez władze sowieckie głód na Ukrainie pochłonął, jak szacują historycy, ponad 4 miliony ofiar. Hołodomor zapisał się w pamięci Ukraińców jako ludobójstwo mające na celu wyniszczenie ich narodu przez imperium, które podbiło ich ziemię.

Klęska głodu na Ukrainie na początku lat trzydziestych nie była pierwszą w dziejach reżimu sowieckiego. W końcowym okresie wojny domowej, w latach 1921-1922 głód pochłonął kilka milionów ofiar. Wówczas władze sowieckie uznały, że zwrócą się o pomoc do Zachodu. Kolejna fala głodu została wywołana celowo i niezwykle dokładnie zakamuflowana przez propagandę oraz usłużnych wobec Kremla korespondentów prasy zachodniej, którzy udawali, że nie dostrzegają skali katastrofy mającej miejsce stosunkowo niedaleko od Moskwy. Przez kilka dziesięcioleci ze Związku Sowieckiego docierały jedynie niejasne informacje na temat skali tragedii mieszkańców Ukrainy. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych możliwe stało się upamiętnienie ofiar tej zbrodni oraz wyjaśnienie niektórych jej okoliczności. Od 2004 r. w czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller krytykuje aberracje znacznej części niemieckiego Kościoła katolickiego

2022-11-26 18:17

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Gerhard Müller

Monika Książek/Niedziela

Na sprzeczność postulatów niemieckiej tzw. drogi synodalnej z prawdami wiary katolickiej wyznawanej w sakramencie chrztu św. wskazuje w swoim komentarzu zamieszczonym na łamach portalu kath.net emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Dobrze, że opublikowano już oficjalne oświadczenia kardynałów Luisa Ladarii i Marca Ouelleta z okazji wizyty ad limina biskupów niemieckich. Dojrzali katolicy mają bowiem prawo wiedzieć, czy i jakie zaniepokojenie wyraził Urząd Nauczycielski Kościoła wobec jawnie heretyckich i schizmatyckich tekstów niemieckiej drogi synodalnej. Słowo obydwu kardynałów ma wagę nie tylko z racji ich urzędu, ale także dlatego, że są to zróżnicowane wypowiedzi uznanych teologów. W przeciwieństwie bowiem do nagłaśnianej większości partnerów synodalnych, wiedzą oni, o co chodzi w wierze katolickiej i jak należy w teologii katolickiej odróżniać prawdę od błędu. Nie przypadkiem Sobór Watykański II cytuje fundamentalne spostrzeżenie, że samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie jest dane w całej swej pełni i uobecnia się w Duchu Świętym przez Kościół za pośrednictwem Pisma Świętego, Tradycji Apostolskiej i magisterium Kościoła w formie integralnej i niezafałszowanej (por. Dei verbum 1-10).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję