Reklama

Niedziela Przemyska

Tajemnica ołtarza

W łańcuckiej farze odbyła się uroczystość konsekracji ołtarza, podczas której, w 30. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej, mieszkańcy złożyli insygnia królewskie: jabłko i berło.

Niedziela przemyska 41/2022, str. IV

[ TEMATY ]

rocznica koronacji

Magdalena Kapuścińska

Kopia obrazu Matki Bożej namalowana przez parafiankę Stanisławę Kudłę jako wotum wdzięczności dla papieża Franciszka z okazji 30-lecia koronacji łańcuckiego wizerunku

Kopia obrazu Matki Bożej namalowana przez parafiankę Stanisławę Kudłę jako wotum wdzięczności dla papieża Franciszka z okazji 30-lecia koronacji łańcuckiego wizerunku

Towarzyszy nam wzruszenie i radość z tego, że bierzemy udział w wielkim wydarzeniu – powiedział ks. Grzegorz Garbacz. – W tym szczególnym dniu mamy świadomość odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła, która w łańcuckiej farze rozwija się od wielu wieków. 30 lat temu abp Ignacy Tokarczuk w obecności 30 tys. ludzi ukoronował obraz Matki Bożej Szkaplerznej koronami, które poświęcił Jan Paweł II. Dzisiaj przeżywamy na nowo to wydarzenie. Odżywają wspomnienia i świadomość naszej miłości do Pana Boga w obliczu Matki – podsumował ks. Garbacz we wprowadzeniu do uroczystości, podczas której abp Adam Szal konsekrował ołtarz, podziękował Panu Bogu za dar koronacji wizerunku Matki Bożej Szkaplerznej oraz złożył w imieniu mieszkańców miasta insygnia królewskie u stóp Pani Łańcuckiej.

Stół Eucharystii

Metropolita przemyski w homilii wskazał na ołtarz jako stół, na którym jest celebrowana Eucharystia; sięgnął do różnych obrazów, wskazał na szerokie znaczenie i symbolikę stołu, która prowadzi do lepszego zrozumienia znaku ołtarza w kościele. – W perspektywie dzisiejszej uroczystości patrzymy także na stół szczególny, na stół w Nazarecie, bo dzisiejsza uroczystość łączy w sobie tajemnicę ołtarza, ale także tajemnicę Maryi, tej którą nazywamy niewiastą Eucharystii. Szczególny był to stół, ten w Nazarecie, przy którym się gromadziła Święta Rodzina. Nie był on bogaty, ale pełen serca Maryi, Józefa i Jezusa, który wzrastał w łasce u Boga i u ludzi. Sam Jezus, kiedy rozpoczął swoją publiczną działalność, bardzo często był zapraszany do stołu. Był u Szymona trędowatego i tam okazał miłosierdzie; tam mówił o miłosierdziu wobec ludzi, którzy przychodzą do Niego i żałują za grzechy tak jak grzeszna niewiasta Był u celnika Mateusza, u Zacheusza i u innych grzeszników po to, by zachęcić ich do przemiany serca, by zmienili swoje życie. A nawet jednego z nich powołał, uczynił swoim współpracownikiem, apostołem i ewangelistą. Jakże piękny i bardzo gościnny był stół u Łazarza, Marii i Marty. Wszystkie te stoły prowadziły do jednego, szczególnego, którym jest stół w Wieczerniku. Nie wiemy, jak wyglądał, ale na podstawie Pisma Świętego wiemy, co się kryje w tajemnicy tego stołu – powiedział abp Adam Szal.

Reklama

Ofiara i krzyż

Kaznodzieja wskazał również na postawę Abrahama, który miał złożyć swojego syna Izaaka w ofierze na górze Moria jako zapowiedź ofiary Chrystusa składanej na stole ołtarza: – W dzisiejszej Liturgii Słowa, stanął przed nami szczególny stół: ołtarz, który zbudował Abraham. Był to szczególny moment, w którym Abraham został wystawiony na próbę. Wiemy dokładnie z opisu autora natchnionego, jak wyglądało to wydarzenie. Abraham został szczęśliwym ojcem i nagle otrzymał polecenie, aby swojego jedynego syna złożyć w ofierze Bogu. To polecenie było niezwykłe, także dlatego, że w narodzie wybranym nie składano ofiar z ludzi. Nie zawahał się, choć czynił to z ciężkim sercem. Gdy stanął na górze i zbudował ołtarz, okazało się, że Bóg docenił jego ducha i nastawienie, i nie dopuścił, żeby zabił swojego syna. Znalazł się baranek, który został złożony w ofierze. Wydarzenie, które jest nie tylko próbą wiary, ale jak mówi Cezary z Arles, jest pięknym symbolem, według którego Abraham to obraz Boga Ojca, a Izaak to figura Zbawiciela. Symboliczne przedstawienie trzeciego dnia, które ukazuje obraz Trójcy Świętej: dwaj chłopcy, którzy posługują Abrahamowi przy tej wyprawie, to naród wybrany, który nie uwierzył Chrystusowi; baranek w cierniach to Jezus przybity do krzyża. Z kolei Izaak, który niesie drewno, jest analogia do Chrystusa, który przeżywa drogę krzyżową. Abraham był gotów złożyć swojego syna na ofierze, a Bóg Ojciec poszedł dalej i rzeczywiście złożył swojego jedynego Syna Jezusa Chrystusa w ofierze za nasze grzechy – wyjaśnił abp Szal.

Maryja – niewiasta Eucharystii

Metropolita wskazał także na Maryję w 30. rocznicę koronacji Jej łańcuckiego wizerunku. Zaznaczył, że Ona uczy wiernych adorować Chrystusa i zaprasza każdego, kto przychodzi do łańcuckiej fary, by pokłonił się Jej Synowi, a zarazem otacza płaszczem macierzyńskiej opieki mieszkańców Łańcuta: – Obchodzimy dziś szczególną uroczystość. Za chwilę będą konsekrowane, czyli przeznaczone na wyłączną służbę Bogu, ołtarz i ambona. Dziękujmy Bogu za dar koronacji obrazu Matki Bożej Szkaplerznej i prośmy Maryję, by okryła nas płaszczem swojej opieki i aby, jak zawsze, była Hodegetrią, czyli tą, która wskazuje drogę do Chrystusa – podkreślił biskup przemyski.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jej miłość cała jest „Stamtąd”

Niedziela małopolska 37/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Tarnów

rocznica koronacji

Anna Bandura

Subtelne oblicze Matki Bożej Zawadzkiej

Subtelne oblicze Matki Bożej Zawadzkiej

Od 400 lat przez serce Matki Bożej Zawadzkiej przepływa niekończący się strumień miłości do Jej dzieci. W obchodzoną we wrześniu br. 100. rocznicę koronacji cudownego obrazu wierni licznie gromadzą się na zawadzkim wzgórzu, by dziękować za cuda i łaski otrzymane za wstawiennictwem Matki Bożej.

Jak nie pokochać tak pięknego oblicza naszej Mamy? Spojrzenie wykraczające poza ramy obrazu, łagodne, jakby mówiące „wszystko będzie dobrze”, pozwala rozkoszować się poczuciem Bożej obecności i bliskości. Pan Jezus, maleńki, przejęty, z Ewangelią na kolanach, podnoszący jedną dłoń w geście błogosławieństwa, spoczywa bezpiecznie w ramionach Matki. Świątynna cisza sprzyja kontemplacji. Co jakiś czas słychać tylko odgłosy przesuwanych paciorków różańca.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Papież do przesiedleńców Sudanie Południowym: bądźcie ziarnami nadziei

2023-02-04 16:51

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Jesteście zalążkiem nowego Sudanu Południowego, ziarnem dla żyznego i bujnego rozwoju tego kraju” – powiedział Ojciec Święty spotykając się z osobami przesiedlonymi wewnętrznie w „Hali Wolności” w Dżubie.

Franciszek nie ukrywał, że od dawna pragnął okazać swą bliskość i miłość osobom zmuszonym do opuszczenia swoich domów, co w Sudanie Południowym stało się doświadczeniem powszechnym i zbiorowym. Powodem tej tragedii jest trwający w tym kraju konflikt, ale także klęski żywiołowe. Wezwał do zakończenia wszystkich konfliktów, do poważnego wznowienia procesu pokojowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję