Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wolin

Gdy ministrant chce zostać lektorem

Ministranci i lektorzy tegoroczny rok formacji rozpoczęli nie tylko modlitwą.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 41/2022, str. III

[ TEMATY ]

Liturgiczna Służba Ołtarza

Ks. Marcin Miczkuła

U tronu Matki Bożej w Trzebiatowie

U tronu Matki Bożej w Trzebiatowie

Corocznie, 18 września, obchodzimy święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona polskiej młodzieży. Ze względu na jego młody wiek jest on często nazywany patronem służby liturgicznej. Tradycyjnie z okazji jego święta w naszej archidiecezji organizowane są dni skupienia dla ministrantów i lektorów.

W tym roku czas wspólnej modlitwy organizowany przez Archidiecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej celebrowaliśmy 17 września br. Miejscem spotkania było sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Trzebiatowie. Spotkanie rozpoczęliśmy uroczystą Eucharystią, której przewodniczył ks. kan. Robert Szumowski. Homilię wygłosił diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej ks. Kryspin Gasiulewicz. Podkreślił, że u tronu Matki Bożej w Trzebiatowie rozpoczynamy kolejny rok formacji, rok, w którym królować ma niezmiennie Chrystus, zgodnie z ministranckim zawołaniem „Króluj nam Chryste”. Zaznaczył, że formacja to czas pracy nad sobą i ciągłego nawracania. Na zakończenie życzył, aby ten rozpoczęty czas formacji był błogosławiony dla wszystkich ministrantów, lektorów i ich opiekunów.

Po Mszy św. ks. Kryspin złożył podziękowanie wszystkim, dzięki którym była możliwa organizacja dnia skupienia. Po modlitwie w kościele na trzebiatowskim Placu Lipowym odbyła się odprawa i wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami udali się do Borzęcina, aby tam rozpocząć spływ Regą, mijając Kłodkowo, w którym blisko 900 lat temu św. Otton ochrzcił rzesze Pomorzan. Po prawie dwudziestokilometrowej trasie spotkania z Bogiem w duchu franciszkańskim ministranci, lektorzy i ich opiekunowie dotarli znów do Trzebiatowa, aby z radością spędzić czas przy ognisku.

Niech rozpoczęty rok formacyjny ministrantów i lektorów będzie błogosławiony.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpowiedzieli na zaproszenie

Niedziela bielsko-żywiecka 17/2022, str. V

[ TEMATY ]

lektorzy

LSO

Liturgiczna Służba Ołtarza

RK

Nowi animatorzy LSO zostali ustanowieni przez biskupa w Niedzielę Palmową

Nowi animatorzy LSO zostali ustanowieni przez biskupa w Niedzielę Palmową

Diecezja bielsko-żywiecka wzbogaciła się o 146 nowych animatorów i ceremoniarzy liturgicznych.

Ich zaprzysiężenie dokonało się 10 kwietnia w obecności bp. Romana Pindla w bielskim kościele NSPJ.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: obradowała Komisja Duchowieństwa KEP

2023-01-30 19:20

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Redakcja listu do kapłanów na Wielki Czwartek oraz kolejne etapy wdrażania Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia, czyli dokumentu dotyczącego zasad formacji kapłanów w Polsce, były głównymi tematami obrad Komisji Duchowieństwa KEP. Spotkanie odbyło się dziś w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka.

Jak powiedział Przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, styczniowe posiedzenie Komisji tradycyjnie związane było przede wszystkim z redakcją dorocznego listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Jego projekt został dziś przyjęty przez Komisję i zostanie przesłany wszystkim biskupom, a następnie przedstawiony do zatwierdzenia podczas najbliższego zebrania plenarnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję