Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wolin

Gdy ministrant chce zostać lektorem

Ministranci i lektorzy tegoroczny rok formacji rozpoczęli nie tylko modlitwą.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 41/2022, str. III

[ TEMATY ]

Liturgiczna Służba Ołtarza

Ks. Marcin Miczkuła

U tronu Matki Bożej w Trzebiatowie

U tronu Matki Bożej w Trzebiatowie

Corocznie, 18 września, obchodzimy święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona polskiej młodzieży. Ze względu na jego młody wiek jest on często nazywany patronem służby liturgicznej. Tradycyjnie z okazji jego święta w naszej archidiecezji organizowane są dni skupienia dla ministrantów i lektorów.

W tym roku czas wspólnej modlitwy organizowany przez Archidiecezjalne Duszpasterstwo Służby Liturgicznej celebrowaliśmy 17 września br. Miejscem spotkania było sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Trzebiatowie. Spotkanie rozpoczęliśmy uroczystą Eucharystią, której przewodniczył ks. kan. Robert Szumowski. Homilię wygłosił diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej ks. Kryspin Gasiulewicz. Podkreślił, że u tronu Matki Bożej w Trzebiatowie rozpoczynamy kolejny rok formacji, rok, w którym królować ma niezmiennie Chrystus, zgodnie z ministranckim zawołaniem „Króluj nam Chryste”. Zaznaczył, że formacja to czas pracy nad sobą i ciągłego nawracania. Na zakończenie życzył, aby ten rozpoczęty czas formacji był błogosławiony dla wszystkich ministrantów, lektorów i ich opiekunów.

Po Mszy św. ks. Kryspin złożył podziękowanie wszystkim, dzięki którym była możliwa organizacja dnia skupienia. Po modlitwie w kościele na trzebiatowskim Placu Lipowym odbyła się odprawa i wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami udali się do Borzęcina, aby tam rozpocząć spływ Regą, mijając Kłodkowo, w którym blisko 900 lat temu św. Otton ochrzcił rzesze Pomorzan. Po prawie dwudziestokilometrowej trasie spotkania z Bogiem w duchu franciszkańskim ministranci, lektorzy i ich opiekunowie dotarli znów do Trzebiatowa, aby z radością spędzić czas przy ognisku.

Niech rozpoczęty rok formacyjny ministrantów i lektorów będzie błogosławiony.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi przyjaciele Jezusa

Niedziela sandomierska 42/2022, str. II

[ TEMATY ]

Liturgiczna Służba Ołtarza

Archiwum parafii

Obrzęd włączenia do ministrantów odbył się w świątyni parafialnej

Obrzęd włączenia do ministrantów odbył się w świątyni parafialnej

W szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza zostali przyjęci nowi ministranci.

Obrzęd przyjęcia odbył się w obecności rodzin i wiernych, a przewodniczył mu ks. Stanisław Czachor, proboszcz parafii. Po uroczyście złożonym przyrzeczeniu, ks. Czachor dokonał poświęcenia kołnierzyków ministranckich, oraz udzielił im specjalnego błogosławieństwa. – Służba przy Ołtarzu Pańskim to szczególna łaska Boża. Od tej pory będziecie najbliżej Pana Boga, pomagając kapłanom w sprawowaniu świętych obrzędów. Wiedzcie jeszcze jedno, że – jak powiedział św. Jan Paweł II podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra, 1 sierpnia 2001 r. – (…) jesteście kimś o wiele więcej niż tylko zwykłymi „pomocnikami proboszcza”. Jesteście przede wszystkim sługami Jezusa Chrystusa, odwiecznego Najwyższego Kapłana. W ten sposób wy, ministranci, jesteście szczególnie powołani, by być młodymi przyjaciółmi Jezusa. Starajcie się pogłębiać i podtrzymywać tę przyjaźń z Nim. Zrozumiecie wówczas, że w Jezusie znaleźliście prawdziwego przyjaciela na całe życie – mówił proboszcz. W trakcie ceremonii przyjęcia chłopców do Liturgicznej Służby Ołtarza nie brakło też podziękowań i gratulacji dla rodziców nowo powołanych ministrantów. Piękne słowa wdzięczności skierował do nich sam ks. proboszcz, mówiąc, że bez ich woli i przyzwolenia nie byłoby tak wyjątkowego wydarzenia, a nasza wspólnota nie wzbogaciłaby się o nowych członków służby liturgicznej, która jest wielkim skarbem parafii. Do grona LSO zostali włączeni chłopcy z klasy IV szkoły podstawowej, którzy przeszli długotrwały i intensywny okres spotkań formacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję