Reklama

Niedziela Wrocławska

Miejsce wynagrodzenia i jedności

Patronalne święto św. Michała Archanioła było okazją do świętowania 300 lat od wybudowania kościoła parafialnego w Długołęce. Na uroczystości był obecny abp Józef Kupny, który podczas homilii odniósł się do angelologii.

Niedziela wrocławska 41/2022, str. I

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Poświęcenie tablicy fundacyjnej

Poświęcenie tablicy fundacyjnej

Świątynia ta odwiedzana jest z pokolenia na pokolenie, aby dziękować Panu Bogu za Jego obecność w Eucharystii oraz wynagradzać za profanację, która się dokonała w XV wieku i te dokonujące się we współczesnym świecie – mówił ks. Rafał Cyfka, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Długołęce i dodał: – Kościół ten przypominać ma także o jedności, ponieważ był wznoszony przez Polaków i Niemców. To pokazuje, że wiele można osiągnąć, kiedy działa się razem, pomimo różnic, innej kultury, języka. Jest nam to potrzebne, a ten jubileusz nam o tym przypomina.

W homilii abp Kupny przypomniał nauczanie dotyczące opiekunów anielskich. – Aniołowie są posłani przez Boga do opieki nad światem, narodami, każdym człowiekiem oraz wspólnotami parafialnymi. (...) Anioł jako istota niematerialna pomaga nam w taki sposób, że nawet nie wiemy, że to się dzieje. Pomaga w sposób dyskretny i delikatny, gdyż nie chce robić nic wbrew naszej woli. Naśladuje przy tym samego Boga, który nie czyni nic, co ograniczałoby nasz wybór. Szanuje naszą wolność – mówił abp Kupny.

Podkreślony został także aspekt towarzyszenia.– W naszej drodze do nieba nie jesteśmy sami. Obok Jezusa Chrystusa, jedynego Pośrednika między Ojcem niebieskim a nami, orędującej za nami Matki Najświętszej, obok rzeszy świętych, mamy także aniołów jako wielkich opiekunów i potężnych orędowników, którzy z woli Boga są przy nas i chronią nas od złego – podkreślił metropolita wrocławski.

W dalszej części abp Józef Kupny przestrzegał przed złą interpretacją słowa tolerancja. – Wciąż musimy dokonywać wyboru między dobrem a złem. Zło stara się być dla nas atrakcyjne. Przebiera się w szaty dobra i przekonuje nas, że służy naszej wielkości i samorealizacji. Zło wprowadza nas w błąd próbując pod szyldem tolerancji marginalizować chrześcijański system wartości – wskazał hierarcha, tłumacząc, czym jest tolerancja i jak wielkie spustoszenie w społeczności powoduje jej zła interpretacja.

Reklama

Na zakończenie homilii kaznodzieja zachęcił: – Nie zapominajmy o aniołach w naszych modlitwach. Kiedyś rodzice uczyli dzieci modlitwy „Aniele Boży, stróżu mój”. Często była to ich pierwsza modlitwa – wskazał arcybiskup, dodając: – Nie wiem, czy dzisiaj się o tym pamięta? Czy dzieci proszą Aniołów Stróżów o opiekę? Powierzajmy się ich opiece, otwórzmy się na ich natchnienia i błagajmy ich o pomoc w drodze do Boga, byśmy wraz z nimi mogli się cieszyć Jego bliskością.

Podczas Mszy św. poświęcona została odnowiona tablica fundacyjna, która przypomina o wydarzeniach związanych z profanacją Najświętszego Sakramentu oraz zachęca do oddania czci Jezusowi eucharystycznemu.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia w sile wieku

2022-10-28 20:34

Niedziela sosnowiecka 45/2022, str. III

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Piotr Lorenc

Czterdziesta rocznica parafii zgromadziła wielu wiernych

Czterdziesta rocznica parafii zgromadziła wielu wiernych

Tryptyk w głównym ołtarzu, kronika fotograficzna i kalendarz to pamiątki jubileuszu parafii św. Łukasza Ewangelisty.

Pallotyni, czyli księża ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, założonego przez św. Wincentego Pallottiego, prowadzą w naszej diecezji parafię św. Łukasza Ewangelisty w Sosnowcu. W tym roku wspólnota obchodzi 40. rocznicę utworzenia. Główne obchody odbyły się 23 października. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Wspólnie z nim liturgię sprawowali: prowincjał ks. Zdzisław Szmeichel, pallotyn, dziekan ks. Andrzej Domagała i ks. Dariusz Kubka, pallotyn, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję