Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Młodzi znawcy historii

Już po raz 27. w Biłgoraju odbył się Konkurs Wiedzy o Kampanii Wrześniowej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 41/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej

Podczas zwiedzania muzeum

Podczas zwiedzania muzeum

Organizatorami konkursu byli: szkoła podstawowa nr 1 im. bł. ks. Prymasa Stefana Kard. Wyszyńskiego i Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Jego celem jest pogłębianie wiedzy o mieście i regionie, a w szczególności o jego najnowszej historii. Konkursu Wiedzy o Kampanii Wrześniowej na Ziemi Biłgorajskiej był także okazją do uczczenia 83. rocznicy bitwy o Biłgoraj i prezentacji realizowanego przez muzeum zadania pod nazwą: „Obrońcy Ojczyzny 1939 polegli na Ziemi Biłgorajskiej” – strony internetowej, mającej na celu uczczenie pamięci poległych żołnierzy Wojska Polskiego. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a poszczególne szkoły mogły reprezentować trzy drużyny, w skład których wchodziło trzech zawodników.

Poszerzać wiedzę

Pierwszą część wydarzenia stanowił test sprawdzający wiedzę, a po nim uczestnicy zostali zaproszeni do zwiedzenia muzeum, gdzie wręczono również nagrody zwycięzcom konkursu. Dodatkowo okolicznościowy wykład o polskiej broni białej wygłosił Janusz Jarosławski.

– Bardzo się cieszę, że mogę brać udział w konkursie, ponieważ interesuje mnie historia, szczególnie ta z czasów II wojny światowej. Dzięki przygotowaniom mogę tę wiedzę poszerzać, dowiedzieć się nowych rzeczy, lepiej też poznać historię mojego regionu i tego, co działo się np. w Biłgoraju i okolicach w roku 1939. To dla mnie bardzo ważne i dziękuję pani nauczycielce Kindze Birut-Solak od historii za tak doskonałe przygotowanie – tłumaczyła Monika Ciosmak z katolickiego liceum.

Nastoletni historycy

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęli: Tymon Magdziarz, Michał Bielak, Mateusz Gilowski ze szkoły podstawowej nr 5 w Biłgoraju, II miejsce: Rafał Krasny, Rafał Różański, Wiktor Małysz z tej samej szkoły podstawowej, zaś III miejsce: Artur Zabłotni, Przemysław Bzdyra z biłgorajskiej „Piątki” oraz drużyna ze szkoły podstawowej nr 1 w Biłgoraju w składzie: Julia Balicka, Jan Skwarek i Maja Brytan.

Reklama

Młodość bogata w historię

W kategorii szkół średnich I miejsce zajęły: Dominika Szubiak, Anna Szubiak, Otylia Kobielarz z I LO im. ONZ w Biłgoraju, II miejsce: Szymon Paczwa, Michał Gmyz, Monika Ciosmak z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. papieża Jana Pawła II w Biłgoraju, zaś III miejsce: Patryk Zaśko, Maksymilian Halicki, Zuzanna Niemiec z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Indywidualnie w kategorii szkół podstawowych zwyciężył Artur Zabłotni, II miejsce zdobyli ex quo: Michał Bielak i Mateusz Gilowski, zaś III miejsce ex quo: Rafał Krasny, Rafał Różański i Wiktoria Małysz.

Z kolei indywidualnie w kategorii szkół średnich I miejsce zdobyły ex quo: Dominika Szubiak z I LO im. ONZ i Monika Ciosmak z KLO im. papieża Jana Pawła II, a II miejsce również ex quo: Otylia Kobielarz z I LO im. ONZ i Karol Łuczyn z KLO im. papieża Jana Pawła II.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rocznica mordu na Rapach

Mieszkańcy Biłgoraja uczcili 77. rocznicę mordu partyzantów w miejscowym lesie.

Religijno-patriotyczne uroczystości rozpoczęły się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju, gdzie w intencji Ojczyzny i pomordowanych partyzantów została odprawiona Msza św., której przewodniczył ks. Jerzy Kołtun, proboszcz. – Jak co roku w pierwszą niedzielę lipca chcemy w naszej modlitwie w sposób szczególny wspomnieć pomordowanych w lesie na Rapach. Chcemy przywoływać ich pamięć po to, aby z jednej strony powierzać ich Panu Bogu i prosić dla nich o łaskę zbawienia, a z drugiej przypominać o okropieństwach wojny i wszelkich konfliktów, które rodzą nienawiść, wiele zła, a także mnóstwo krwawych ofiar. Chcemy dziś modlić się, aby to wszystko, co było w przeszłości złe, już nigdy więcej nie miało miejsca, a naszych pomordowanych rodaków aby Pan Bóg przyjął do swojej chwały – podkreślał.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Bieg do Pękniętego Serca

2022-12-03 12:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Fundacja Życie

Kilkunastu biegaczy łódzkich uczciło pamięć Dzieci z Przemysłowej. Bieg odbył się w 80. rocznicę utworzenia obozu nazywanego „Małym Oświęcimiem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję