Reklama

Kościół

Narastająca fala

Czy polskie prawo wystarczająco chroni ludzi wierzących? – zastanawiali się uczestnicy konferencji pt. „Prześladowany jak katolik”.

Niedziela Ogólnopolska 43/2022, str. 23

[ TEMATY ]

konferencja

prześladowania

Studio TV Niedziela

Nie wystarczy apelować do sumień, potrzeba zmiany prawa – wybrzmiało na konferencji

Nie wystarczy apelować do sumień, potrzeba zmiany prawa – wybrzmiało na konferencji

Wydarzenie, zorganizowane przez Akcję Katolicką archidiecezji częstochowskiej, warszawskiej i diecezji świdnickiej, miało miejsce 8 października w bastionie św. Barbary na Jasnej Górze.

Bolesne marginalizowanie

– Doświadczenie marginalizowania, dyskryminacji czy pomówienia jest bardzo bolesne, ale też niesprawiedliwe wobec tego, co robimy, na czym chcemy budować i komu chcemy służyć – powiedział w rozmowie z Niedzielą bp Marek Mendyk, asystent krajowy Akcji Katolickiej. – Jest szereg obszarów, gdzie spotykamy się z pewną niesprawiedliwością. My nie pragniemy żadnych przywilejów, ale chcemy być sprawiedliwie traktowani, tak jak uczy tego polskie prawo – podkreślił.

Odpowiedzialność prawna

W Polsce potrzebna jest zmiana prawa, by nie dochodziło do bezkarnych aktów niszczenia kościołów, usuwania krzyży, atakowania wiernych. Zwrócił na to uwagę w rozmowie z Niedzielą Marcin Warchoł, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. – Mamy do czynienia z ogromną falą nakręcającej się spirali nienawiści. W tej chwili prokuratura prowadzi 2435 postępowań, a jeszcze w 2015 r. były to 163 postępowania. W 2020 r. było 280 ataków agresji pod adresem chrześcijan, a w 2019 r. było ich 72. To prawo jest regulatorem stosunków społecznych. Nie wystarczy jedynie apelowanie do sumień, potrzeba zmiany prawa – powiedział min. Warchoł.

– Obojętność rozzuchwala agresora, dlatego prawo ma do odegrania kluczową rolę. Państwo neutralne światopoglądowo nie oznacza państwa laickiego i nie może oznaczać zgody na wyrzucanie Pana Boga z przestrzeni publicznej – dodał.

Na wzrastającą falę prześladowania katolików w Polsce zwróciła uwagę również małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. – Jeśli patrzy się przez pryzmat szkół, można zauważyć, jak bardzo agresywna jest agenda wobec rodziców i dzieci. Źle jest zwłaszcza tam, gdzie rodzice i nauczyciele przestają tworzyć wspólnotę wychowawczą wobec dzieci. Ci ludzie często nie wiedzą, co to jest cywilizacja chrześcijańska – powiedziała Niedzieli p. Nowak.

Reklama

Zdaniem Artura Dąbrowskiego, prezesa Zarządu Akcji Katolicki Archidiecezji Częstochowskiej, prawo w Polsce nie zabezpiecza w sposób właściwy naszych uczuć religijnych. – Dzisiaj też bardzo łatwo manipuluje się przekazem w przestrzeni medialnej – dodał p. Dąbrowski.

Wbrew polskiej kulturze

– W Polsce niewątpliwie obserwujemy dziś przejawy właśnie takich postaw, jak dyskryminacja i nietolerancja. Mówiąc o nietolerancji, mamy na myśli to, że są jakieś grupy, które napadają na księdza, przerywają Mszę św. czy dokonują profanacji i bluźnierstwa. Trzeba także zauważyć, że jest to coś całkowicie obcego polskiej kulturze. My nigdy czegoś takiego nie doświadczaliśmy, nawet wtedy, kiedy na Zachodzie Europy były największe starcia i gdy mieliśmy tam do czynienia z agresywnymi nurtami radykalnego sekularyzmu – powiedział Niedzieli ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW w Warszawie. Zauważył, że w sytuacjach napięć społecznych rząd czasem nie potrafi wyegzekwować prawa, również dlatego, że sędziowie są po części upolitycznieni i tak interpretują prawo, żeby było ono na niekorzyść katolików.

– Do polskiej kultury należy tolerancja. Trzeba głosić Ewangelię, bo im więcej jest głęboko wierzących katolików w Polsce, tym mniej prawdopodobne są takie ataki. Chodzi także o ograniczenie ideologicznej interpretacji prawa. W sferze kultury, w szkole, w przestrzeni medialnej mamy bowiem do czynienia z propagowaniem pewnej ideologii wrogo nastawionej do chrześcijaństwa – zwrócił uwagę ks. Mazurkiewicz.

2022-10-18 13:27

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja o stosunku Stolicy Apostolskiej do Rosji i wschodniego chrześcijaństwa

[ TEMATY ]

konferencja

Luigi Santoro/pl.wikipedia.org

Fasada Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego od strony Piazza della Pilotta

Fasada Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego od strony Piazza della Pilotta

W dniach 6 i 7 listopada na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie odbędzie się dyskusja o stosunku Stolicy Apostolskiej do Rosji i wschodniego chrześcijaństwa za pontyfikatów św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

Organizatorami konferencji są Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, polska instytucja publiczna powołana ustawą Parlamentu w celu prowadzenia dialogu z Rosją i o Rosji, oraz Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja podlegająca miastu Warszawie, której zadaniem jest popularyzacja dorobku św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

2023-01-05 11:24

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 29 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję