Reklama

Niedziela Kielecka

Internauta zabiera autostradą do nieba

Młodzież diecezji kieleckiej ma „u siebie” swojego patrona. Delegacje różnych wspólnot młodzieżowych otrzymały z rąk bp. Jana Piotrowskiego relikwie I stopnia bł. Carla Acutisa.

Niedziela kielecka 43/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

T.D.

Młodzież otrzymała relikwie bł. Internauty

Młodzież otrzymała relikwie bł. Internauty

We Mszy św. pod przewodnictwem bp. Piotrowskiego 5 października uczestniczyli młodzi reprezentujący Ruch Czystych Serc, Odnowę w Duchu Świętym, Ruch Światło-Życie, Zjednoczonych w Duchu, Liturgiczną Służbę Ołtarza. Relikwie zostały przekazane z Włoch, za zgodą tamtejszych hierarchów i dzięki pomocy ks. Krzysztofa Skorupki.

– Gdy trzy lata temu poznałem tę piękną postać, nigdy nie myślałem, że takie wydarzenie, jak przekazanie relikwii bł. Carla, będzie miało miejsce w Kurii. Niech jego duch pozwala nam wzrastać w świętości – powiedział na początku Mszy św. bp Jan Piotrowski.

W homilii biskup kielecki mówił o znaczeniu modlitwy w życiu patronki dnia – św. s. Faustyny Kowalskiej oraz bł. Carla Acutisa, tłumaczył, że modlitwa jest bardzo potrzebna w „świecie zanurzonym w oparach konsumpcjonizmu i materializmu”, który „osiada na różnych mieliznach, nie podejmując zadań zamierzonych przez Stwórcę”. Wspominał także bardzo krótkie życie Carla Acutisa, który „Eucharystię nazywał drogą do nieba i starał się codziennie być na Mszy św.”, a zmarł, mając zaledwie 15 lat. – W swoim duchowym dzienniczku zapisał: „Być zawsze zjednoczonym z Jezusem, to jest plan na moje życie” – mówił Ksiądz Biskup.

Wdzięczność za zbudowaną wspólnotę podczas Mszy św. wyraził ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży. – Ufam, że każda wspólnota młodych będzie chciała poznać duchowość bł. Carla Acutisa – mówił. W rozmowie z „Niedzielą” jako cel wskazuje formowanie duchowości eucharystycznej.

Ania i Ania z Ruchu Światło-Życie były przy grobie Carla w Asyżu. – Uczy nas odkrywania wciąż na nowo piękna Eucharystii jako drogi do nieba – mówią.

Bartosz Gronek (KSM) podkreśla konsekwentność, wierność w byciu dobrym chrześcijaninem, a Wiktoria (RŚ-Ż) – odwagę w wyznawaniu wiary, czyli to wszystko, czego uczy ich młody patron.

Reklama

Uroczystość zakończyło ucałowanie relikwii. Na stałe relikwie błogosławionego internauty będą przebywały w kościele akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach, ale już po nowym roku mają rozpocząć peregrynację po parafiach diecezji.

Duszpasterstwo młodzieży planuje szeroki kontakt wiernych z bł. Carlem w jego relikwiach, nie tylko w kościołach, ale we wspólnotach, w szkołach. W planie jest także zorganizowanie wystawy, promującej cuda eucharystyczne, tak jak to czynił sam błogosławiony.

2022-10-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętość na wyciągnięcie ręki

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. prof. zw. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję