Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nie ja, ale Bóg

Cieszę się, że umieram, ponieważ przeżyłem swoje życie, nie tracąc ani minuty na rzeczy, które nie podobają się Bogu – takimi słowami kończył swoje ziemskie życie bł. Carlo Acutis.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 43/2022, str. I

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

Ks. Marcin Miczkuła

Procesja modlitewna z wizerunkiem i relikwiami błogosławionego

Procesja modlitewna z wizerunkiem i relikwiami błogosławionego

Ten niesamowity młody człowiek może być dziś szczególnym patronem dzieci i młodzieży. W związku z tym, w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku w Lizbonie, w Polsce peregrynują relikwie bł. Carlo Acutisa. Przy relikwiach gromadzi się młodzież oraz wszyscy, którym zależy na chrześcijańskim wychowaniu młodzieży.

W naszej archidiecezji peregrynacja relikwii rozpoczęła się w sobotę, 8 października przekazaniem ich w sanktuarium Dzieci Fatimskich na Osiedlu Kasztanowym w Szczecinie. Ksiądz Marcin Szczodry przekazał relikwie młodzieży, która tego dnia pielgrzymowała z Wolina do szczecińskich sanktuariów. W Wolinie uroczystości ku czci bł. Carlo Acutisa rozpoczęły się modlitwą w kościele św. Stanisława. Następnie przy śpiewie zespołu muzycznego ruszyliśmy w procesji modlitewnej z wizerunkiem bł. Carlo i jego relikwiami do kolegiaty św. Mikołaja. Tam rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył ks. kan. Leszek Konieczny, proboszcz wolińskiej parafii. Na niedzielną modlitwę licznie przybyła młodzież nie tylko z Wolina, ponieważ zaproszenie skierowane było również do młodzieży parafii dekanatu oraz okolicy.

Do modlitwy włączyły się również Róże Różańcowe dekanatu Wolin, które przeżywały Dekanalny Dzień Wspólnoty Różańcowej, ponieważ bł. Carlo i dla Róż Różańcowych jest swoistym patronem, gdyż codziennie odmawiał Różaniec. Na uroczystość przybyli także Skauci Europy ze Szczecina oraz licznie zgromadzeni wierni. W homilii kaznodzieja podkreślił, że młodzież ma czerpać z postawy bł. Carlo moc ducha, którą on żył. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II, powtarzał: „Wbrew wszystkim mirażom ułatwionego życia musicie od siebie wymagać”. W procesji z darami uczniowie i nauczyciele szkół wolińskiego dekanatu przynieśli dzieła wytworzone na zajęciach katechezy: ilustracje do tajemnic światła – w tym roku obchodzimy 20. rocznicę wprowadzenia – oraz kolaże o młodym włoskim błogosławionym.

Reklama

Po Eucharystii odbyło się nabożeństwo za wstawiennictwem bł. Carlo Acutisa zakończone indywidualnym błogosławieństwem relikwiami. Wolińskim wydarzeniom towarzyszyła wystawa przygotowana przez bł. Carlo Acutisa dotycząca cudów eucharystycznych, która eksponowana była przez cały dzień w kolegiacie. Po modlitwie w Wolinie relikwie zostały przewiezione do szczecińskiej katedry.

„Boże, nasz Ojcze, dzięki Ci składamy za to, że dałeś nam bł. Carlo Acutisa, który dla młodych jest wzorem życia, a dla każdego – wezwaniem do miłowania. Ty, czyniąc z Eucharystii „autostradę do nieba”, pozwoliłeś mu kochać Twojego Syna. Ty dałeś mu Maryję, Matkę najukochańszą, i przez Różaniec pozwoliłeś wyśpiewywać Jej czułość. Przyjmij jego modlitwę za nas. Spójrz przede wszystkim na ubogich, których miłował i wspomagał. Wprowadzając bł. Carlo do grona świętych Kościoła, daj nam pełnię radości; niech jego uśmiech będzie także dla nas światłem na chwałę Twojego Imienia. Amen”.

2022-10-18 13:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Carlo Acutis. Opowieść o chłopcu, który pokochał Eucharystię

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

Materiał prasowy

W Mediolanie, stolicy regionu Lombardia – pięknym mieście na północy Włoch, znanym ze sławnych targów mody i znakomitych klubów piłkarskich, mieszkał pewien zwyczajny trzynastolatek, pasjonat komputerów i miłośnik zwierząt. Jego życie było jednak tak niezwykłe, że został ogłoszony błogosławionym. Czy chcecie się dowiedzieć, na czym polegała jego wyjątkowość?

Seria ”Świat przyjaciół Boga” przybliża najmłodszym wyjątkowych ludzi, którzy w swoim życiu zaufali Jezusowi. Historię bohaterów poznajemy dzięki rezolutnym zwierzątkom, które obserwując ich życie, próbują zrozumieć nie tylko sekret ich wiary, lecz także realia, w których żyli.

CZYTAJ DALEJ

Przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Prezentacja Jezusa /Wikipedia

Starotestamentowe prawodawstwo zawiera polecenie, do którego posłusznie zastosowali się Maryja i Józef: „Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu”. W każdym pokoleniu Izraelitów żywa była pamięć o ocaleniu pierworodnych podczas wyjścia z Egiptu. Świadomość, że pierworodni chłopcy są absolutną własnością Boga, sprawiała, iż 40 dni po narodzinach byli Mu ofiarowywani w specjalnym obrzędzie. Jeżeli przyszli na świat w Jerozolimie czy jej sąsiedztwie, ten obrzęd odbywał się na terenie świątyni jako miejscu szczególnej obecności Boga. „Wykupienie” pierworodnego łączyło się z „oczyszczeniem” matki. Benedykt XVI napisał: „Maryja nie potrzebuje oczyszczenia po urodzeniu Jezusa: narodzenie to przynosi oczyszczenie świata. Jest jednak posłuszna Prawu i właśnie w ten sposób służy spełnieniu się obietnic” (Jezus z Nazaretu).

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski do osób konsekrowanych: Potrzebuje was Chrystus! Potrzebuje Kościół!

2023-02-02 12:19

[ TEMATY ]

prymas

archidiecezja.pl

„Nawet jeśli doświadczamy znużenia czy zwątpienia, jeszcze raz zaufajmy drodze Chrystusa, zaufajmy Jego wezwaniu” - mówił abp Wojciech Polak do osób konsekrowanych modlących się 2 lutego w katedrze gnieźnieńskiej. Tego dnia Kościół obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego, w którym siostry, ojcowie i bracia zakonni odnawiają swoje śluby i przyrzeczenia zakonne.

„Cieszę się waszą obecnością, dziś, tutaj w naszej katedrze. Cieszę się ze spotkania z wami. Cieszę się i bardzo wam dziękuję, że przez swoje powołanie do życia radami ewangelicznymi jesteście w naszym świętowojciechowym Kościele świadkami spotkania. Dziękuję za świadectwo waszej wiary i miłości do Jezusa, ale także za świadectwo wiary i miłości do naszych sióstr i braci” - mówił do osób konsekrowanych abp Wojciech Polak przyznając, że jest to często miłość trudna i wymagająca, ale przecież jakże ważna i dziś tak bardzo w świecie potrzebna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję