Reklama

Porady

Prawnik wyjaśnia

Zadłużenie czynszowe

Niedziela Ogólnopolska 44/2022, str. 51

[ TEMATY ]

mieszkanie

Karol Porwich/Niedziela

Co zrobić, gdy zalegamy z płatnościami za czynsz?

Odpowiedź eksperta
Zadłużenie czynszowe dotyczy coraz większej liczby mieszkańców lokali komunalnych lub wspólnot mieszkaniowych. Ściganie za długi czynszowe może zostać wszczęte dopiero w przypadku 3-miesięcznego zadłużenia. Przed podjęciem takiego działania administrator budynku wzywa windykatora, którego zadaniem jest sprawdzenie, dlaczego dłużnik nie może płacić czynszu, oraz znalezienie rozwiązania. Spółdzielnia mieszkaniowa może windykować zadłużenie samodzielnie lub sprzedać wierzytelności tzw. wierzycielowi wtórnemu, którym mogą być firma windykacyjna, fundusz inwestycyjny czy fundusz sekurytyzacyjny.

Zanim jednak dojdzie do windykacji, lokator będzie otrzymywał od spółdzielni kilkukrotne wezwania do zapłaty. Po kolejnych miesiącach zadłużony lokator otrzyma pismo informujące o zamiarze wypowiedzenia umowy najmu z tytułu zaległości, a ostatnim etapem będzie wypowiedzenie umowy i skierowanie sprawy do sądu (zarówno o zapłatę zaległych opłat, jak i o eksmisję).

Egzekucją należności od lokatora zajmuje się komornik, który w pierwszej kolejności zajmuje konto, potem wynagrodzenie, a na końcu – składniki majątku. Warto pamiętać, że właściciel mieszkania ma prawo dokonać zastawu na mieniu dłużnika, które znajduje się w lokalu. W tym przypadku istnieją jednak wyjątki, bo przepisy wykluczają zajmowanie przedmiotów niezbędnych do pracy, nauki, wykorzystywanych w codziennym użytku.

Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe i zarządcy nieruchomości umożliwiają odpracowanie długu, co jest rozwiązaniem lepszym aniżeli proces sądowy lub eksmisja. Często zgodę na odpracowanie można uzyskać dopiero wtedy, gdy zadeklarujemy wznowienie regularnych opłat po odpracowaniu zaległości. W tym celu trzeba złożyć odpowiedni wniosek do administratora budynku; po omówieniu zakresu prac podpisuje się umowę. To rozwiązanie dla osób w trudnej sytuacji życiowej; zwłaszcza w przypadku lokatorów, którzy nie mogą odpracować czynszu, możliwe jest dopuszczenie do tego zadania kogoś w zastępstwie, np. z rodziny.

Reklama

Z osobą, która chce odpracować zadłużenie, podpisuje się umowę-zlecenie lub umowę o dzieło po wcześniejszym podpisaniu zgody na tzw. świadczenie niepieniężne. Osoba taka nie otrzymuje bowiem wynagrodzenia w gotówce. Całość wynagrodzenia jest odliczana od zaległości czynszowej tej osoby.

Ponieważ odpracowanie długu to świadczenie niepieniężne, nie jest traktowane przez urząd skarbowy jako przychód, dlatego nie trzeba go wpisywać do zeznania podatkowego.

2022-10-25 14:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Austria: w tym roku nie będzie modlitw ku czci św. Stanisława Kostki w jego wiedeńskim mieszkaniu

[ TEMATY ]

Austria

Wiedeń

św. Stanisław Kostka

mieszkanie

Katarzyna Dobrowolska

Św. Stanisław Kostka

Św. Stanisław Kostka

Gdyby nie pandemia koronawirusa, 13 listopada rozpoczęłyby się w Wiedniu tygodniowe uroczystości poświęcone św. Stanisławowi Kostce. W modlitwach ku jego czci uczestniczy tradycyjnie młodzież skupiona w duszpasterstwie polonijnym w Wiedniu.

Cykl uroczystości liturgicznych sprawowany jest w domu, w którym przyszły polski święty, jeden z katolickich patronów Polski, patron ministrantów, polskich dzieci i młodzieży oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, jako 14-latek mieszkał wraz ze swoim starszym bratem Pawłem od marca 1566 do marca 1567 r. W tym samym domu mieszkał również późniejszy kardynał i prymas Polski, Bernard Maciejowski (1548-1608).

CZYTAJ DALEJ

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

2023-01-05 11:24

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 29 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

W dobrych zawodach wystąpił. Śp. ks. Józef Huzar

2023-01-30 06:22

Archiwum parafii

Życie śp. ks. Józefa Huzara było czasem solidnej pracy, dawania świadectwa i walki o ocalenie najważniejszych wartości - powiedział abp Stanisław Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję