Reklama

Niedziela Małopolska

DIECEZJA TARNOWSKA

Młodzi z ideałami

Od 30 lat w parafii w Kamionce Wielkiej trwa formacja w ramach Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. 19 listopada byli i obecni członkowie wspólnoty świętowali wyjątkowy jubileusz!

Niedziela małopolska 48/2022, str. V

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM w Kamionce Wielkiej

Wyjazd wakacyjny z ks. Hieronimem Kosiarskim

Wyjazd wakacyjny z ks. Hieronimem Kosiarskim

To już trzy dekady funkcjonowania tego stowarzyszenia przy naszej parafii. My kontynuujemy to, co zaczęli nasi poprzednicy w latach 90. Czujemy wielką radość, ale też odpowiedzialność – mówi prezes KSM-u w Kamionce Wielkiej Mateusz Basta.

Powrót do wspomnień

Jubileusz rozpoczął się Mszą św. w kościele parafialnym Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Część oficjalna odbyła się w Szkole Podstawowej nr 2 w Kamionce Wielkiej. Wśród gości znaleźli się byli i obecni członkowie KSM-u wraz z rodzinami, kapłani, którzy towarzyszyli młodym, byli asystenci, a także obecny opiekun grupy – wikariusz ks. Damian Jarek. Łącznie w uroczystościach wzięło udział ok. 150 osób! – Do tego spotkania przygotowywaliśmy się przed długi czas. Młodzież zaangażowała się w zorganizowanie poczęstunku, pieczenie ciast i przygotowanie prezentacji multimedialnej, a panie ze szkoły ugotowały ciepły posiłek – wymienia Mateusz Basta. Na dużym ekranie zaprezentowano dziesiątki zdjęć – najstarsze z lat 90. XX wieku. Uczestnicy spotkania mogli powspominać początki formowania się grupy, a także przypomnieć sobie duszpasterzy, którzy z zaangażowaniem prowadzili młodzież do Boga. – Wśród nich jest ks. Hieronim Kosiarski, chyba najdłużej – przez 7 lat był naszym asystentem. To on organizował 25-lecie KSM-u w Kamionce Wielkiej, ale też pomagał nam w zaplanowaniu tegorocznego jubileuszu – podkreśla Mateusz. Najmłodszych wspiera też proboszcz parafii – ks. prał. Janusz Potok.

Motywacja

Dlaczego młodzi ludzie decydują się „poświęcać” piątkowe wieczory na spotkania KSM-u? – Będąc w tej grupie, odczuwam szczęście – dzieli się Mateusz. – Zacząłem chodzić na KSM ze względu na moich znajomych. Około 5 lat temu przyszedłem na pierwsze spotkanie i już wtedy spodobało mi się to, co zobaczyłem – dodaje. Uczeń 4 klasy Zespołu Szkół Mechaniczno--Elektrycznych w Nowym Sączu podkreśla, że dzięki regularnej formacji pogłębia swoją wiarę, a rozwiązywanie problemów przychodzi łatwiej. – Mogę się nimi dzielić z kapłanami czy starszymi znajomymi, którzy wiedzą więcej, mogę porozmawiać z nimi o wierze, podzielić się trudnościami – mówi.

Koledzy ze starszych roczników – obecni studenci podkreślają, że dzięki KSM-owi potrafili łatwiej się odnaleźć w nowym środowisku. Mimo spotykania osób o różnych poglądach, często dalekich od katolicyzmu, byli KSMowicze pozostają wierni Bogu i dzielą się swoimi poglądami z innymi. Łatwiej im też rozpoznawać osoby wyznające podobne wartości. – Wiem, że czas spędzony na spotkaniach to dobra inwestycja w przyszłość. Wzrastamy tu razem, a potem idąc w świat, jesteśmy w stanie zachować spokój ducha – podkreśla mój rozmówca.

2022-11-22 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stoją murem za Kościołem

„Młodzi nie chodzą do kościoła! Młodzi rezygnują z lekcji religii!” – grzmią w mediach. Na szczęście nie wszyscy się z Kościoła wypisali. Co więcej, właśnie tam znaleźli swoje miejsce.

Jeśli myślisz, że nie uświadczysz młodego człowieka na Mszy św., to jesteś w błędzie... Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) zrzesza ludzi wyłamujących się ze stereotypu młody = niechodzący do kościoła. Swoje oddziały ma ono w całej Polsce, a niedawno obchodziło 30. rocznicę reaktywacji. Przypadająca na ostatnią niedzielę roku liturgicznego uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata to święto patronalne KSM. Przyglądamy się wspólnocie, pytamy młodych – i nie tylko – co sprawiło, że pokochali Kościół i nadal go kochają.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Na progu niezwykłej tajemnicy. Koncert chórów w Zebrzydowicach

2023-01-30 19:40

[ TEMATY ]

koncert

chór Echo

Przemysław Lose

Oba chóry na wspólnym występie.

Oba chóry na wspólnym występie.

Świątynia w Zebrzydowicach wybrzmiała ponoworocznym śpiewem kolęd.

Chór Mieszano Echo z Zebrzydowic pod dyrekcją Jadwigi Sikory z towarzyszeniem Mykoli Blikhar oraz Chór Żeński Melodia z Nawsia w Czechach pod dyrekcją Aleksandry Zeman wystąpili na styczniowym koncercie w kościele Wniebowzięcia NMP w Zebrzydowicach. Na organach zagrał Arkadiusz Popławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję