Reklama

Niedziela Przemyska

Wystawa w hołdzie św. Janowi Pawłowi II

Ksiądz Karol Wojtyła zanim został papieżem niejednokrotnie odwiedzał Podkarpacie, gościł m.in. w Przemyślu, Jarosławiu i Przeworsku. Płynął też kajakiem Sanem z Przemyśla do Leżajska, a na pierwszy nocleg zatrzymał się w Walawie.

Niedziela przemyska 1/2023, str. IV

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Archiwum szkoły w Walawie

Podczas występu artystycznego uczniowie zaprezentowali wspomnienia swoich dziadków z 16 października 1978 r.

Podczas występu artystycznego uczniowie zaprezentowali wspomnienia swoich dziadków z 16 października 1978 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W październiku 1978 r., gdy w Watykanie trwało konklawe, w Przemyślu odbywał się zjazd organistów, a Józef Rybczyński przyjął do siebie na nocleg Józefa Salusa. – Był to organista z Niegowici, który pracował w tej parafii w czasie, gdy przybył tam na swoją pierwszą wikariuszowską placówkę młody ks. Karol Wojtyła. Już wtedy zauważył on, że zachowanie tego księdza odbiegało od zwyczajności: dary, które otrzymywał od parafian, rozdawał biednym.

Dzięki opowieściom organisty, pan Józef bliżej poznał postać nowego papieża i swoje dotychczasowe hobby, kolekcjonowanie znaczków, zamienił na wyszukiwanie materiałów i zdjęć o Janie Pawle II. Pan Józef podkreśla, że zdjęcia to nie wszystko. – Przed tym przestrzegała mnie pani Wanda Półtawska, mówiąc, że gdy będę robił wystawę, muszę wspomnieć o nauczaniu św. Jana Pawła II. Dotrzymuję tej obietnicy i zawsze wykładam myśli papieża, które powinny utkwić w naszych sercach. Bo Ojciec Święty był dla nas kimś niezwykłym, on nauczał, że mamy bronić naszej wiary, być jej świadkami. Nie przypuszczałem, że dożyję takich czasów, że ludzie będą wyśmiewać nauczanie św. Jana Pawła II. Dlatego, póki starczy mi sił, będę organizował takie wystawy. Bo zagubiliśmy gdzieś dumę z tego, co się wydarzyło, kiedy Polak został papieżem, co to znaczyło dla Polaków i całego świata. Dziś ta nauka może przemawiać jeszcze bardziej, bo całkiem pogubiliśmy się w tym, czym jest prawdziwa wolność i dążenie do niej – mówi 78-letni przemyślanin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspomnienie tamtych chwil

Pod koniec ubiegłego roku w Walawie miały miejsce wyjątkowe obchody 44. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym, którą sprawował ks. Zbigniew Jakieła. Po Eucharystii nastąpił przemarsz do Domu Ludowego, uroczyste odśpiewanie hymnu oraz powitanie zaproszonych gości przez sołtysa wsi Walawa Tadeusza Krupę i dyrektor miejscowej szkoły Agatę Wydrzyńską-Lach. Młodzi artyści przywołali wspomnienia z października 1978 r., kiedy to na moment cały świat wstrzymał oddech, nim usłyszał nazwisko „Wojtyła”. Wspomnienie tamtych chwil i duchowego dziedzictwa Ojca Świętego wywołało łzy wzruszenia na twarzach widzów. Kulminacyjnym punktem obchodów było otwarcie wystawy fotograficznej „Wycieczka kajakowa ks. Karola Wojtyły Sanem z Przemyśla do Leżajska” autorstwa Józefa Rybczyńskiego, który – niczym dawny gawędziarz – opowiedział nieznane fakty z życia Karola Wojtyły. Słusznie napisał kiedyś ks. Jan Twardowski, że „tylko fotografie nie liczą się z czasem”. Liczne zdjęcia pozwoliły przenieść się myślami do tamtych dni z 1958 r., kiedy to ks. Karol Wojtyła zatrzymał się na odpoczynek i nocleg w Walawie.

Reklama

Pamiątkowy mural

Rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża i zorganizowana z tej okazji wystawa autorstwa Józefa Rybczyńskiego przybliżyły wszystkim mieszkańcom okoliczności pobytu naszego wielkiego rodaka w Walawie w 1958 r. Niejako na pamiątkę tego wydarzenia, z inicjatywy dyrektor Agaty Wydrzyńskiej-Lach, na ścianie miejscowej szkoły powstał piękny mural autorstwa Weroniki Nalepy, artystki o nadzwyczajnym talencie plastycznym. Umieszczony na grafice kajak na tle wiernie odwzorowanego koryta rzeki San symbolizuje wędrówkę papieża i jego pobyt w Walawie podczas spływu kajakowego. Ręka papieskiej postaci jest skierowana w stronę mieszkańców w geście błogosławieństwa. Nieprzypadkowym wydaje się też napis umieszczony w prawym, górnym rogu muralu, który brzmi: „Pilnujcie mi tych szlaków”. Historię tego słynnego spływu kajakowego przytoczył Józef Rybczyński podczas październikowych uroczystości.

Wystawa pana Józefa

Pomysłodawcą zorganizowania ekspozycji był sołtys Tadeusz Krupa. W lipcu 2022 r. zwiedził on wystawę pana Józefa w Wyszatycach i zaproponował autorowi urządzenie takiej w Walawie. Ta propozycja bardzo ucieszyła panią dyrektor, gdyż szkoła podstawowa w Walawie nosi imię św. Jana Pawła II, a w przyszłym roku będzie obchodzić okrągły jubileusz 10-lecia.

Reklama

Specjalnie na tę okoliczność autor poszerzył wystawę o wybrane plansze z tematu: ,,Wizyta Jana Pawła II w Metropolii Przemyskiej”, dodając chronologicznie po jednej planszy z wizyt w Rzeszowie, Przemyślu, Lubaczowie, Dukli, Miejscu Piastowym i Krośnie. Ekspozycja składała się z ponad 700 fotografii. Pan Józef swoje informacje zbierał od miejscowej ludności, od księży w parafiach i takim sposobem powstał imponujący zbiór. Pan Rybczyński na tę okazję zaprojektował też arkusik filatelistyczny z dziewięcioma znaczkami pocztowymi, które wykonała Poczta Polska S.A. Pierwszy znaczek przedstawia miejsce biwaku na pastwisku przed domem państwa Zaworskich (który stoi do dziś), gdzie kajakarze zaopatrzyli się w produkty żywnościowe na dalszą podróż. Taki arkusik filatelistyczny, oprawiony w ramkę, wraz z pamiątkową planszą z tej wyprawy autor podarował szkole na ręce dyrektor Agaty Wydrzyńskiej--Lach.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też plansze „Proroctwa i przepowiednie o papieżu Polaku” oraz ,,Pożegnanie Ojczyzny”. Całą wystawę poświęconą św. Janowi Pawłowi II jak zawsze autor wykonał pro publico bono. Zaproponował również, aby z okazji 65. rocznicy wycieczki kajakowej, która przypada w lipcu br., ustawić w miejscu biwaku kamień z rzeki San, który będzie przypominał to wydarzenie. Zadeklarował też swoją pomoc. Wystawa dostała błogosławieństwo abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego.

Podziękowania

W organizację wystawy bardzo mocno zaangażowali się sołtys Tadeusz Krupa, który przywiózł plansze z Przemyśla, a następnie wspólnie z autorem zmontował ekspozycję, oraz dyrektor szkoły Agata Wydrzyńska-Lach i nauczyciele, którzy razem z uczniami przygotowali piękny występ artystyczny, nagrodzony rzęsistymi brawami przez publiczność, która wypełniła salę Domu Ludowego. Po części artystycznej dzieci zaprezentowały wspomnienia swoich dziadków z 16 października 1978 r.

Zwiedzanie wystawy i okazje do dyskusji uprzyjemnił poczęstunek przygotowany przez Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich „Walawianki”, których wypieki, jak zauważył jeden z gości, nie były gorsze od papieskich kremówek. – Liczna obecność mieszkańców Walawy i ich trud przygotowań jest dla mnie największą nagrodą. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli mnie w dążeniu do obranego celu – powiedział ze wzruszeniem Józef Rybczyński.

2022-12-27 08:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klucz do serca i pomnik z kluczy - Jan Paweł II papież podróży

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Grzegorz Gałązka

Gdy Jan Paweł II 45 lat temu odlatywał z Meksyku żegnał go „dywan światła". Mieszkańcy tego 9-milionowego miasta trzymali w rękach lusterka, aby z wysokości nieba zobaczył nie tylko blask szkła, ale i nadziei, którą pozostawił w sercach Meksykanów. Ta pamięć i miłość do Jana Pawła II żyje w tym kraju do dziś. Jeden z niezwykle pięknych monumentów stoi na placu przy katedrze w mieście Meksyk. Pomnik jest podziękowaniem dla Ojca Świętego za klucz do Jego serca, a historia jego powstania jest wyjątkowa.

Końcem stycznia 1979 roku Jan Paweł II udał się w swoją pierwszą podróż zagraniczną do Dominikany, Meksyku i na Bahamy. To wtedy, na lotnisku w Santo Domingo, Biskup Rzymu po wyjściu z samolotu, ukląkł i ucałował ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

2024-04-26 15:32

[ TEMATY ]

Watykan

rocznica

św. Jan Paweł II

Monika Książek/Niedziela

27 kwietnia, przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Z tej okazji o godzinie 17.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie zostanie odprawiona uroczysta Msza święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Homilię wygłosi wygłosi kard. Angelo Camastri, emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej. Wśród koncelebransów będzie kard. Stanisław Dziwisz, długoletni sekretarz kard. Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II.

O zbliżającej się rocznicy kanonizacji przypomniał kilka dni temu papież Franciszek. Podczas środowej audiencji ogólnej 24 kwietnia Ojciec Święty pozdrowił Polaków, mówiąc:

„W przyszłą sobotę przypada 10. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Patrząc na jego życie widzimy, do czego może dojść człowiek, kiedy przyjmie i rozwinie w sobie Boże dary: wiary, nadziei i miłości. Pozostańcie wierni jego dziedzictwu. Promujcie życie i nie dajcie się zwieść kulturze śmierci. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o dar pokoju, o który on jako papież tak bardzo zabiegał”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Premier Włoch: papież weźmie udział w szczycie G-7

2024-04-26 18:35

[ TEMATY ]

Włochy

papież Franciszek

grupa G7

PAP/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek weźmie udział w szczycie G7 w dniach 13-15 czerwca, który odbędzie się w Borgo Egnazia w Apulii - ogłosiła premier Włoch Giorgia Meloni. Włochy obecnie przewodniczą Radzie G7.

Jak wiadomo, Stolica Apostolska nie należy do G7. Papież weźmie zatem udział w sekcji poświęconej krajom zaproszonym, która zajmie się sztuczną inteligencją. Stolica Apostolska wezwała do powołania światowego organu ds. sztucznej inteligencji na ostatnim Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, a papież Franciszek poświęcił temu tematowi orędzia na Światowy Dzień Pokoju i Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w 2024 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję