Uroczystości przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Eucharystię koncelebrowali: administrator parafii ks. kan. Tomasz Folga i emerytowany proboszcz ks. kan. Eugeniusz Grzyb. Obecni byli także m.in. prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński i poseł Mateusz Bochenek.
W czasie kazania bp Grzegorz Kaszak mówił o postaciach, które Kościół przypomina w Adwencie. Zaznaczył, że wśród nich jest także Maryja, a z jej życia można wyciągnąć wnioski do zastosowania dla siebie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Wizerunek znajdował się pierwotnie w kapliczce wybudowanej w 1857 r., znajdującej się u zbiegu ulic Wygoda i Wojska Polskiego. W 2015 r. ze względu na budowane w tym miejscu rondo kapliczka została przeniesiona na skwer przed komisariatem policji. Obraz poddano renowacji dzięki funduszom z Urzędu Miasta Sosnowca. Po konsultacji z diecezjalnym i wojewódzkim konserwatorem zabytków, ze względów bezpieczeństwa, zdecydowano o przekazaniu go do naszego kościoła parafialnego. Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem tego, jak teraz wygląda ten obraz, a jak wyglądał, nim trafił do pracowni konserwatorskiej – powiedział ks. Tomasz Folga. Jako administrator parafii dokonał on uroczystego odsłonięcia obrazu, a bp Grzegorz Kaszak pobłogosławił odrestaurowany wizerunek.
– Wizerunek Maryi z Dzieciątkiem Jezus nawiązuje do przedstawienia Jasnogórskiej Czarnej Madonny. Na obrazie Maryja przedstawiona została frontalnie, z prawą ręką złożoną na piersi i z Dzieciątkiem Jezus na lewym ramieniu. Jezus, zwrócony ku Matce, prawą rączkę unosi w geście błogosławieństwa, w lewej trzyma księgę Ewangelii. Szaty Najświętszej Maryi Panny i Dzieciątka Jezus są koloru złotego, a głowy obiega dwanaście gwiazd. W ikonografii chrześcijańskiej kolor złoty jest symbolem nieba, wyraża nie tylko coś kosztownego, lecz także to, co najcenniejsze: mądrość. Dwanaście gwiazd oznacza m.in. osobę szlachetnie urodzoną, a ich liczba: wybraństwo – wyjaśnia historyk sztuki i diecezjalny konserwator zabytków ks. Tomasz Zmarzły.