Reklama

Sanktuaria

Górka Klasztorna: Sanktuarium Matki Bożej Góreckiej - Królowej Krajny bazyliką mniejszą

Sanktuarium Matki Bożej Góreckiej - Królowej Krajny w Górce Klasztornej otrzymało tytuł bazyliki mniejszej. Uroczystości pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka połączono z obchodami 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej.

[ TEMATY ]

sanktuarium

Przemysław Jahr / pl.wikipedia.org

Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej - najstarsze w Polsce miejsce kultu maryjnego

Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej - najstarsze w Polsce miejsce kultu maryjnego

Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej, podnoszący kościół NMP Niepokalanie Poczętej do godności bazyliki mniejszej, odczytał biskup bydgoski Jan Tyrawa. - Te wielkie wydarzenia znacząco nawiązują do obecności Maryi w życiu naszej wspólnoty parafialnej oraz do wstawiennictwa Bożej Matki, które wypraszają pielgrzymi, tak licznie przybywający do Pani na Krajnie - powiedział ks. Kazimierz Świderski MSF.

Rektor i proboszcz parafii w Górce Klasztornej podziękował Bogu za opiekę i Matce Bożej za jej obecność w tym miejscu, za sprawą jej objawienia na Ziemi Krajeńskiej, w początkach tworzenia się polskiej państwowości. Z kolei przełożony polskiej prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny ks. Adam Józef Sobczyk MSF wyraził wdzięczność wobec abp. Wojciecha Polaka i bp. Jana Tyrawy za zaangażowanie i pomoc w uzyskaniu dekretu Stolicy Apostolskiej. - Niech Maryja Królowa ma w tym uświęconym miejscu godne dla siebie królewskie mieszkanie - dodał.

Na wstępie homilii abp Wojciech Polak zauważył, że cały Kościół w Polsce będzie przeżywać w 2016 r. 1050. rocznicę chrztu Polski. Dodał, że jest ona okazją do przypomnienia o milenijnych obchodach sprzed pięćdziesięciu lat. Wskazał na Wielką Nowennę, czyli dziewięcioletni program duchowej pracy nakreślony i opracowany przez uwięzionego wówczas w Komańczy kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Polski przypomniał, że rok 1965, a więc ten bezpośrednio poprzedzający wydarzenie Tysiąclecia Chrztu Polski, poświęcony był Maryi. Był to czas - jak stwierdził - licznych koronacji figur i obrazów maryjnych. I właśnie pierwszą z nich była koronacja Matki Bożej Góreckiej.

Abp Polak przywołał słowa Prymasa Tysiąclecia, który podkreślał wówczas, że w Roku Wierności Maryi koronacja ta jest wyrazem wdzięczności. - A spoglądając wówczas na rzesze pielgrzymów, zgromadzonych tutaj, wokół Pani z Górki Klasztornej, kard. Stefan Wyszyński wyraził nadzieję, że również nowe pokolenie przejmie z dłoni ojców i matek „tę głęboką cześć ku Matce Bożej Góreckiej i poniesie tę cześć, ufność i nadzieję w wiary nowe tysiąclecie” - powiedział.

Reklama

Zwracając się do uczestników uroczystości, metropolita gnieźnieński powiedział, że po pięćdziesięciu latach od tych pamiętnych dni wszyscy przychodzą z wdzięczności, ale i z nurtującym pytaniem. - Czy i my wiernie przejęliśmy tę głęboką cześć ku Matce Bożej Góreckiej i czy ponieśliśmy tę cześć, ufność i nadzieję wiary w nowe tysiąclecie? Nasza dzisiejsza obecność, modlitwa, piękniejące góreckie sanktuarium, tak liczne rzesze nawiedzających je pielgrzymów, rekolekcje i dni skupienia przeżywane tutaj, pod okiem i sercem Maryi, świadczą, że słowa prymasowskiego polecenia zapadły nam jakoś w serce i w pamięć, i że je po prostu podjęliśmy - mówił.

Według abp. Polaka podjęli je zwłaszcza kustosze tego świętego miejsca, misjonarze Świętej Rodziny, dla których Górka Klasztorna stała się centrum maryjnej duchowości. - Dowodem zabiegania i takiego właśnie duszpasterskiego trudu, także tych ostatnich pięćdziesięciu lat, jest również dzisiejsza radość całego Kościoła bydgoskiego z wyniesienia tej maryjnej świątyni do godności bazyliki mniejszej. Powtórzę więc za Prymasem Tysiąclecia, siostry i bracia, że i dla nas ta dzisiejsza uroczystość jest naprawdę „podniesieniem na duchu” - stwierdził.

Cytując słowa Prymasa Tysiąclecia sprzed pół wieku, abp Polak powiedział, że wpatrując się w cudowny wizerunek Maryi, pragniemy naśladować Jej wierność Bogu i dziękować, że wciąż, także w tych nowych pokoleniach Polek i Polaków, okazuje się nam Matką. - „Jest matką wszystkich” - pisał o Niej papież Franciszek – i dodał że „jak prawdziwa mama idzie z nami, walczy razem z nami i szerzy nieustannie bliskość Bożej miłości”.

Reklama

Zdaniem prymasa, dzień pamięci i wdzięczności Bogu przez Maryję, to także okazja, aby wsłuchać się uważnie w to, co Bóg mówi dziś do każdego człowieka. - Nie możemy bowiem tylko z nostalgią patrzeć w przeszłość. Maryja idzie dziś z nami. Jako nasza Matka, Matka Chrystusa i Matka Kościoła, towarzyszy nam w pielgrzymce wiary i zdaje się nam wciąż przypominać, że odtworzona w Księdze Rodzaju historia początków świata i człowieka – o której słuchaliśmy w czytaniu - wskazuje na toczącą się w naszych sercach i w naszym życiu walkę, zmaganie z tym, który nas zwodzi. Jest to zmaganie z grzechem i słabością. Jest to zmaganie o zwycięstwo w nas prawdy i dobra - zauważył metropolita.

Prymas Polski podkreślił, że wszyscy potrzebujemy odnowienia oraz nawrócenia. - W uroczystym dniu góreckiej koronacji Prymas Tysiąclecia wskazywał na nasze narodowe wady, których – jak mówił wówczas – „tak wiele jeszcze niestety jest (…) a które tak nas trapią i zubożają nasze życie religijne”. A co dziś nas trapi i co zubaża? - pytał abp Polak. Metropolita gnieźnieński wśród wad wymienił: indywidualizm; brak troski o wspólne dobro; egoizm; kierowanie się w życiu jedynie własną korzyścią, dobrem dla siebie; niekontrolowane emocje, pokaleczone pretensjami i nienawiścią ludzkie serca, niezdolne, by przebaczyć i wyciągnąć rękę do zgody; przesadny aktywizm, który często owocuje nawet rozpadem życia rodzinnego. - Trapią i zubożają przyjmowane wprost bezwiednie wzorce postępowania i takie zachowania, w których gubimy fundamenty naszej ludzkiej godności i naszego człowieczeństwa. Trapi i zubaża szerząca się obojętność wobec innych, zwłaszcza słabszych, cierpiących i potrzebujących pomocy czy wsparcia. Pięćdziesiąt lat temu, właśnie tutaj, pytał Prymas Tysiąclecia: „któż nas z tego wszystkiego wyprowadzi?”. W odpowiedzi jeszcze raz wskazał nam Górecką Panią. Pragnę nas wszystkich jeszcze raz Jej zawierzyć - zapewnił.

Reklama

Na zakończenie liturgii kanclerz Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. dr Lech Bilicki odczytał dekret biskupa bydgoskiego o odpustach w bazylice. Poświęcono również pomnik Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Górka Klasztorna jest najstarszym ośrodkiem kultu maryjnego w Polsce, jak podają kroniki bernardyńskie w 1079 r. ukazała się tu pasterzowi Matka Boża. Od 1923 r. opiekują się nim Misjonarze Świętej Rodziny. Najtrudniejsze chwile dla sanktuarium i kultu maryjnego stanowił czas reformacji i okres drugiej wojny światowej, kiedy z klasztoru uczyniono obóz zagłady dla duchowieństwa i jeńców wojennych. Koronacja obecnego obrazu Matki Bożej Góreckiej odbyła się na rok przed Milenium Chrztu Polski. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, dokonując tego aktu 6 czerwca 1965 r. powiedział: „Pamiętajmy, Coronata corda Coronat”, czyli „Ukoronowana serca koronuje”.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz różnych szczebli, wierni świeccy, duchowni z Polski i z zagranicy, w tym władze zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny oraz biskupi: Krzysztof Wętkowski z Gniezna, Jan Vokál - ordynariusz diecezji Hradec Králové i Zygmunt Robaszkiewicz MSF - ordynariusz diecezji Morombe na Madagaskarze.

Samo wydarzenie zostało poprzedzone wielomiesięcznymi przygotowaniami duchowymi, a najważniejszym ich punktem były Misje Jubileuszowe. Świętowanie wzbogacił m.in. koncert zespołu Siewcy Lednicy.

2015-06-14 16:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzinnie u kapucynów

Bracia kapucyni z Rywałdu zaprosili do sanktuarium Matki Bożej i klasztoru na drzwi otwarte, które połączone były z piknikiem rodzinnym. Od południa aż do późnego wieczora dla gości otwarty był klasztor, a w ogrodzie zorganizowano miejsce na festynowe zabawy

Rodzinne święto 25 czerwca rozpoczęła Msza św. Gwardian klasztoru i proboszcz parafii o. Krzysztof Kurzątkowski OFM Cap., zapraszając do wspólnego świętowania, podkreślił, że płynąca z charyzmatu św. Franciszka z Asyżu radość ukierunkowuje chrześcijanina na przekazywanie jej w swoich rodzinach i wspólnotach.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Piszkowice. Policjanci meldują wykonanie zadania

2022-12-07 15:35

[ TEMATY ]

policja

pomoc charytatywna

Piszkowice

Barbara Deryło

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Przekazane dary przez policjantów sprawiły wiele radości

Kwartet stróżów prawa po raz kolejny wyruszył ze świąteczną pomocą. Tym razem uśmiechy zagościły wśród dzieci z Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach (powiat Kłodzko).

To już kolejny rok, kiedy policjanci z Komendy Powiatowej Policji z Ząbkowic Śląskich oraz komisariatów w Kamieńcu Ząbkowickim i Ziębicach włączają się w pomoc charytatywną dla lokalnej społeczności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję