Reklama

Niedziela plus

Pelplin

Przekazać radość

Wyjątkowym darem Bożym jest muzyka, która swoim pięknem uszlachetnia i ubogaca nasze serca – powiedział o. Arkadiusz Czaja, franciszkanin.

Niedziela Plus 7/2023, str. II

[ TEMATY ]

Pelplin

Zdjęcia: archiwum sanktuarium

Ks. Wojciech Senger (z lewej), o. Arkadiusz i słuchacze

Ks. Wojciech Senger (z lewej),
o. Arkadiusz i słuchacze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niezwykłym wydarzeniem religijno-artystycznym na Pomorzu był koncert kolęd w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lini k. Wejherowa – w parafii, która obchodzi 100-lecie istnienia. Występ chóru franciszkańsko-parafialnego „Oremus” i scholi „Mazurskie Słowiki” pod kierunkiem Honoraty Siergun z Miłakowa k. Olsztyna dostarczył melomanom moc wrażeń.

Dobroczynność i śpiew

Reklama

Zespoły przyjechały do Lini charytatywnie. Chór zdobył uznanie w środowisku artystycznym, dlatego jest zapraszany na wydarzenia religijne i patriotyczne. Uświetnia swoim śpiewem zarówno uroczystości gminne, powiatowe, wojewódzkie, jak i państwowe. 22 stycznia wraz z artystami przybyli również mieszkańcy Warmii i Mazur oraz miejscowości takich jak: Gdańsk, Gdynia, Rumia, Lębork, Wejherowo, Dziemiany, Brusy, Sierakowice, Orlik, Lubnia, Raduń, Chojnice, Kościerzyna, Kamienica Królewska. Wydarzenie rozpoczęła Eucharystia o godz. 8 z oprawą muzyczną chóru „Oremus”, a po niej odbyła się pierwsza część koncertu kolęd. Następnie o godz. 11 została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. Marka Bogusza. Koncelebrowali ją: o. Jan Dostatni, franciszkanin, który przyjechał razem z chórem i scholą i jest ich duchowym opiekunem, oraz o. Arkadiusz Czaja, franciszkanin z klasztoru w Orliku k. Brus, pełniący funkcję przewodniczącego Konferencji Asystentów Narodowych, Prowincjalnych, Regionalnych i Miejscowych Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce; zanim wstąpił do zakonu, był wieloletnim artystą polskiej estrady. Ojciec Arkadiusz wygłosił także homilię, w której nawiązał do Niedzieli Słowa Bożego. Przy organach zasiadł Jan Szulc, długoletni organista i dyrygent chóru „Pięciolinia”, który razem z zespołami upiększał Liturgię muzyką i śpiewem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zasłuchać się w dźwięki

Reklama

Wydarzenie zgromadziło ogromną liczbę osób. Po uroczystej Mszy św. odbyła się druga część koncertu. Do poprowadzenia tego wielkiego i ważnego wydarzenia religijno-artystycznego organizatorzy zaprosili znanego i cenionego artystę, mistrza iluzji Pawła Czaję, laureata międzynarodowych konkursów. Jest on często zapraszany nie tylko do pokazów sztuczek, ale także do prowadzenia wielkich wydarzeń artystyczno-charytatywnych w całej Polsce; chętnie i dobroczynnie przyjmuje te zaproszenia. Na początku przywitał przybyłych i podkreślił: – Śpiew chóralny zawsze miał swoje ważne miejsce w religijności, kulturze i sztuce. Zasłuchanie się w śpiew kolęd przenosi nas w świat doznań duchowych, a kto raz odkrył żywą kolorystykę dźwięków w wykonywanych utworach, zawsze będzie tęsknił za muzyką, która otwiera szersze spojrzenie na życie. Miłośnicy muzyki łatwiej dostrzegają piękno życia i świata. Widzą to, czego inni nie zauważają. Ojciec Arkadiusz we wprowadzeniu do koncertu podzielił się swoimi odczuciami odnośnie do śpiewu pieśni bożonarodzeniowych: – Wyjątkowym darem Bożym jest muzyka, która swoim pięknem uszlachetnia i ubogaca nasze serca. Dlatego tęsknimy za obcowaniem z pięknem muzyki, która wynosi nas na wyżyny odczuć duchowych. Perłą wśród sztuki jest śpiew kolęd i pastorałek. By dobrze oddać istotę wykonywanych pieśni, dyrygent musi poczuć ciszę, która staje się przedziwnym nośnikiem przekazywania dźwięków: słyszymy już nie dźwięki same w sobie, lecz zobrazowane w naszej świadomości dzieła muzyczne. Ta przedziwna gra niewidzialną kompozycją „barw” dźwięku tworzy piękno harmonii utworu kolędowego.

Wywołać wspomnienia

Warto zaprezentować chór „Oremus” i scholę „Mazurskie Słowiki”. Zespoły mają swoją siedzibę przy klasztorze Franciszkanów i parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Miłakowie, a ich dyrygentką jest Honorata Siergun. Nawiązując do wydarzenia, podkreśliła ona: – Boże Narodzenie to czas, w którym wspominamy narodzenie Pana Jezusa. Są to święta, podczas których rodzice jeszcze bardziej tęsknią za dziećmi, a dzieci za rodzicami. Spotykamy się przy stole, łamiemy się opłatkiem i śpiewamy kolędy. Przyjechaliśmy dziś do Lini, żeby przekazać słuchaczom trochę radości. A może uda nam się przenieść kogoś wspomnieniami do rodzinnego domu, gdzie mama krząta się w kuchni, tata przygotowuje choinkę, a my czekamy na pierwszą gwiazdkę...

Działania i sukcesy

Reklama

Chór „Oremus” wraz ze scholą „Mazurskie Słowiki” zaprezentowały piękne i tradycyjne kolędy oraz pastorałki. Za piękny śpiew oraz promocję przez muzykę i śpiew religii, kultury i sztuki ojczystej organizatorzy koncertu uhonorowali artystów nagrodami i upominkami. Organizatorzy podkreślili, że chór ma bardzo bogatą historię swej działalności artystycznej i charytatywnej. Cyklicznie organizuje koncerty ku czci św. Cecylii, a także co roku w okresie bożonarodzeniowym – koncerty kolęd w różnych miejscowościach w Polsce. Zespół chętnie koncertuje w miejscach związanych z różnymi wydarzeniami z historii naszej ojczyzny. Uczestniczy także w organizacji ogólnopolskich festiwali muzyki chóralnej w Miłakowie, które są zaliczane do wyjątkowych wydarzeń religijnych i kulturalnych w Polsce. Bierze też udział w koncertach kolęd w ramach Orszaku Trzech Króli. Ma na swoim koncie liczne sukcesy na ogólnopolskich festiwalach, na których niejednokrotnie zdobywał grand prix. Renoma franciszkańsko-parafialnego chóru „Oremus” sprawia, że muzycy są zapraszani z występami, jako gość honorowy, na różne festiwale i przeglądy. Zespół występował razem z Krystyną Giżowską, a także z piosenkarzem i kompozytorem Andrzejem Rybińskim i Kacprem Rybińskim. Występował również na jednej scenie z Haliną Frąckowiak i Janem Wojdakiem, liderem legendarnego zespołu Wawele z Krakowa. Honorata Siergun, jako jedna z pierwszych artystów w Polsce, zorganizowała w Miłakowie koncert charytatywny na rzecz walczącej Ukrainy. Niewątpliwie do wyjątkowego wyróżnienia należy zaliczyć powierzenie dyrygentce przez organizatorów festiwalu w Brusach prowadzenia koncertu, w którym wspólnie śpiewały wszystkie chóry, schole i zespoły biorące udział w Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej Kolęd. Otrzymała ona również wyróżnienie za twórczość i promocję muzyki chóralnej oraz organowej. Obok śpiewu z chórem artystka stawia także na kształcenie muzyczne dzieci i młodzieży. Wyrazem tego jest prowadzenie scholi „Mazurskie Słowiki”, którą zabiera na wspólne występy z chórem „Oremus”.

Zasłużeni i wyróżnieni

Uhonorowano także osoby zasłużone dla muzyki chóralnej i promocji życia franciszkańskiego. To: franciszkanki s. Zofia Kasprowicz i s. Angelika Synak, ks. prob. Wojciech Senger, o. Jan Dostatni, wójt gminy Linia Bogusława Engelbrecht, mistrz iluzji Paweł Czaja, a także Stanisław Macholl – za informowanie o tych wydarzeniach religijno-artystycznych w Radiu Maryja i TVP3 Gdańsk. Wręczono im statuetkę „Anioła Kaszubskiego”, wykonaną przez artystkę ludową Elżbietę Hamerską z Lubni k. Brus.

Na zakończenie o. Arkadiusz podziękował wszystkim artystom i słuchaczom za uczestnictwo w tym wyjątkowym święcie muzyki chóralnej oraz udzielił Bożego błogosławieństwa. „Dzień Koncertowy Kolęd” był wyjątkowym czasem spotkań całych rodzin na słuchaniu i śpiewaniu razem z artystami pięknych kolęd i pastorałek.

Organizatorami wydarzenia byli: o. Arkadiusz Czaja wraz z ks. Wojciechem Sengerem, proboszczem z Lini, oraz wspólnota rodziców ministrantów z klasztoru Sióstr Franciszkanek w Orliku – rodziny Mientkich, Motylewskich, Daszkowskich i Piechowskich – Stefania Lamczyk z Brus, a także gmina Linia.

2023-02-07 13:53

Ocena: +14 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bezcenny uśmiech

Niedziela Plus 28/2023, str. II

[ TEMATY ]

Pelplin

Maria Mientka

Pomagać dzieciom to radość. Pomoc dzieciom chorym to obowiązek wszystkich ludzi – podkreślił artysta Andrzej Rybiński.

Wolontariusze z Orlika k. Brus razem z artystami odwiedzili w czerwcu dzieci i młodzież w szpitalu oraz w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Ostródzie w województwie warmińsko-mazurskim. Inicjatywa ta trwa już od dłuższego czasu i polega na odwiedzaniu osób przebywających w szpitalach, hospicjach, domach opieki społecznej, domach dziecka i szkołach, aby przez modlitwę i występy artystyczne nieść im radość. Hasłem tej charytatywnej działalności jest powiedzenie: „Uśmiech jest najpiękniejszym podziękowaniem”. Zawiera się w nim wyjątkowość, a zarazem sedno akcji charytatywnej, ponieważ występy artystyczne wywołują u dzieci i młodzieży, a także u osób starszych dużo radości.
CZYTAJ DALEJ

„Kłaniajcie się królowie”: Orszak Trzech Króli.

2025-01-03 20:49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Orszak Trzech Króli

Witold Iwańczak/Niedziela

Jasna Góra. Bazylika

Jasna Góra. Bazylika

Kłaniajcie się królowie!” pod tym hasłem w uroczystość Objawienia Pańskiego, w poniedziałek 6 stycznia ulicami Częstochowy przejdzie Orszak Trzech Króli. Rozpocznie go Msza św. o godz. 14.00 w Archikatedrze Św. Rodziny, a zakończy złożenie pokłonu Nowonarodzonemu Jezusowi na Jasnej Górze.

To już zwyczaj, że wierni przechodzą ulicami polskich miast, aby zjednoczyć się, dziękować, że Pan przyszedł na świat i by publicznie wyznać wiarę. - Idziemy do Jezusa, który narodził się w betlejemskim żłóbku, by oddać Mu hołd. Podążamy z królami, aniołami, ludźmi, którzy po prostu chcą przyjść i dać świadectwo wiary - podkreśliła Kamila Suchańska, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży arch. częstochowskiej organizatorka wydarzenia.
CZYTAJ DALEJ

Zmarła S. M. Dionizja Anna Sollik SMCB

2025-01-04 15:04

[ TEMATY ]

św. Karol Boromeusz

s. Dioniza Anna Sokolik

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza

Zmarła S. M. Dionizja Anna Sollik SMCB

Zmarła S. M. Dionizja Anna Sollik SMCB

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy żegna s. Dionizję Annę Sollik, która odeszła do Domu Ojca 2 stycznia 2025 r. w wieku 80 lat i w 59. roku profesji zakonnej.

Siostra Dionizja urodziła się 28 czerwca 1944 r. w Tarnowskich Górach. Przed wstąpieniem do Zgromadzenia pracowała w administracji Domu Opieki dla Dorosłych Caritas w Bytomiu, prowadzonym przez siostry Boromeuszki. W 1961 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy. Śluby zakonne złożyła w 1965 r., a w 1969 r. śluby wieczyste. W latach 60. studiowała m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na wydziale Filozofii Chrześcijańskiej ze specjalizacją filozoficzno-psychologiczną.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję