Reklama

Niedziela Częstochowska

X Festyn Rodzinny w ogrodach plebańskich w Olsztynie k. Częstochowy

[ TEMATY ]

festyn

Jowita Kostrzewska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta Msza św., którą w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie k. Częstochowy, 21 czerwca br. sprawował ks. prał. Ryszard Grzesik, proboszcz parafii oraz ks. Piotr Zaborski, dyrektor Katolickiej Rozgłośni Radiowej „Fiat”, zapoczątkowała jubileuszowy, X Festyn Rodzinny w ogrodach plebańskich w Olsztynie. Festyn odbył się pod patronatem ks. prał. Ryszarda Grzesika, proboszcza parafii oraz Tomasza Kucharskiego, wójta gminy.

W homilii ks. Piotr Zaborski nawiązując do Ewangelii św. Marka o uciszeniu burzy na jeziorze zwrócił uwagę, że „pokonać naturę, to żaden problem dla Pana Boga, ale wejść w serce człowieka, tego nie da zrobić się bez jego zgody”. - Jezus pokona wszystko, ale nie pokona naszej woli, jeśli sami nie powiemy mu tak - mówił dyrektor Radia „Fiat”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaznodzieja podkreślił także ogromne znaczenie i rolę rodziny, które wpisują się w historię każdego człowieka. Przywołując słowa pisarza Gustawa Herlinga-Grudzińskiego powiedział, że „są takie spotkania, które wystarczy przeżyć jeden raz i lepiej żeby nie wracały, są takie, które chciałoby się powtórzyć i są takie, które chciałoby się zatrzymać na całe życie”. - Życzę wam drodzy małżonkowie, żeby to wasze pierwsze spotkanie, które zaowocowało zaręczynami, ślubem, dziećmi, waszą rodziną, żeby to spotkanie, które dokonało się tu przy ołtarzu, było tym, bez którego nie będziecie potrafili żyć, ale za którym będziecie tęsknili jak najbardziej - powiedział ks. Piotr Zaborski. Liturgię Mszy św. ubogacała oprawa muzyczna góralskiej kapeli „ Jaworowe Skrzypce” z Beskidu Żywieckiego.

Plenerowa część imprezy w ogrodach plebańskich rozpoczęła się występem Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Olsztyn pod batutą Tomasza Hadriana. Wśród wielu atrakcji artystycznych znalazł się także m.in. koncert Zespołu Muzycznego Księży i występ grupy przedszkolaków „Wesołe nutki” z Olsztyna. Uwagę publiczności przyciągnął występ małych solistek ze Szkoły Podstawowej w Biskupicach, a także góralskiej kapeli „Jaworowe Skrzypce. Niewątpliwie dużą atrakcją dla widzów były pokazy taneczne zespołu „ Gasparo” z Gimnazjum im. K. Karlińskiego w Olsztynie, cheerleaderek ze Zrębic, oraz widowiskowy pokaz trialu rowerowego w wykonaniu Marka Kaczmarzyka. Wiele muzycznych wspomnień przywołał koncert pt. : „Radość najpiękniejszych lat” krakowskiej grupy muzyczno-tanecznej, podczas którego usłyszeliśmy piosenki z repertuaru niezapomnianej Anny Jantar.

Reklama

Mimo zmiennej aury pogodowej Festyn Rodzinny w ogrodach plebańskich przyciągnął wielu mieszkańców gminy i przyjezdnych gości. Ogromnym zainteresowaniem, jak co roku, cieszył się mecz piłki nożnej o Puchar ks. prał. Ryszarda Grzesika i wójta gminy Tomasza Kucharskiego. Tym razem mecz rozegrany między drużyną księży a zawodnikami z Zakładu Pogrzebowego „Nadzieja”, zakończył się wygraną księży 3:0.

Organizatorzy przygotowali także wiele dodatkowych atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Popularnością cieszyły się przejażdżki konne, dmuchańce, zabawy rekreacyjne, kolorowa wata cukrowa, lody i fontanna czekolady. Była także wystawa obrazów Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza oraz loteria fantowa z cennymi nagrodami.

Dużą niespodzianką, przygotowaną specjalnie na tę okazję był jubileuszowy tort i lody, których mógł skosztować każdy uczestnik spotkania rodzinnego w Olsztynie.

- Niby tak niedawno, bo raptem dziesięć lat, a jednak w pamięci zacierają się pewne fakty, pewne daty. Wiem, że na pewno nie było to przedsięwzięcie, aż tak wielkie jak dzisiaj, po dziesięciu latach - dzielił się wspomnieniami ks. prał. Ryszard Grzesik, współorganizator festynu. - Z roku na rok, coraz więcej osób przybywa na festyny w ogrodach plebańskich i dzisiaj, w pierwszy dzień lata na Jubileuszowy Festyn, mimo że początkowo nie sprzyjała pogoda, przybyło dużo ludzi. Myślę, że nie tylko dlatego, że istnieje możliwość wygrania bogatych nagród, ale przede wszystkim dlatego, że ludzie chcą się spotkać, chcą się razem cieszyć, a przecież wiemy o tym, że gdy cieszymy się, śpiewamy tańczymy budujemy Królestwo Boże - kontynuował ks. Grzesik i dodał że „w dzisiejszych czasach potrzeba takiej wspólnoty, bo ludzie są zabiegani i zapracowani i nie zawsze znajdują czas nawet dla najbliższych”. - Chociaż realizacja takiego przedsięwzięcia kosztuje dużo pracy i wysiłku, to warto dla ludzi to czynić - podkreślił ks. prał. Ryszard Grzesik.

Reklama

- Każdego roku bardzo chętnie uczestniczę w festynie rodzinnym w ogrodach plebańskich, ponieważ akurat mam dzieci w takim wieku, że cieszy ich ta forma spędzania wolnego czasu, wspólnej rekreacji, a także wielu atrakcyjnych występów, które tutaj można zobaczyć - mówiła nam Agnieszka Ladra. -Mój syn i chrześnica grają w orkiestrze młodzieżowej, która dziś występowała, sama też włączyłam się do współpracy, sprzedając losy na loterii głównej i to jest taki miły akcent obecności w tej naszej olsztyńskiej społeczności - dzieliła się pani Agnieszka.

Natomiast Dorota Możejko, podkreśliła, że „to, co tutaj przyciąga, to przede wszystkim rodzinność”. - Od tego się zaczęło i cały czas promowane jest spędzanie wolnego czasu z rodziną i tego, że jesteśmy wszyscy razem - mówiła Dorota Możejko.

Głównymi organizatorami X Festynu Rodzinnego w ogrodach plebańskich w Olsztynie byli kapłani z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Olsztynie. Patronami medialnymi były: Katolickie Radio „Fiat”, Radio Jasna Góra oraz Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

2015-06-23 09:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Bądźmy razem”

Po raz szósty, dzięki zaangażowaniu wielu osób, instytucji, organizacji oraz setek wolontariuszy, podarowaliśmy radość 15 tys. dzieci (z dorosłymi gościliśmy na lotnisku ok. 20 tys. osób)

Szczególne podziękowania kierujemy do: Aeroklubu Pomorskiego, Agencji GRA, Jacka Beszczyńskiego, BMW Power i motocyklistów, Brodnickiego Parku Krajobrazowego, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, CPP Toruń Pacific Sp. z o.o., firmy „Erbud” SA Oddział Toruń, Fabryki Reklamy „Pryzmat”, Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, Grupy Cyrkowej „Juggling”, Impresariatu „Sauron”, Partnera Strategicznego „Jeronimo Martins Polska SA”, formacji „Jagielski Dance Project”, Jednostki Wojskowej 3136. w Chełmnie, „JuraParku” w Solcu Kujawskim, Komendy Hufca ZHP Toruń, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Miejskiej Policji, Komendy Straży Miejskiej, Agnieszki Korzeniewskiej, KSC „Polski Cukier” SA, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, Miejskiego Zarządu Dróg, firmy „M.G.B. Rusztowania”, Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, Agencji Promocyjno-Reklamowej „Nowa”, Ochotniczej Straży Pożarnej, Placówki Żandarmerii Wojskowej w Toruniu, Scholi „Promyki Maryi”, Scholi „Pueri Vox”, Toruńskiej Akademii Jazdy B. Bacha, Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, Cukierni-Piekarni „STAN-MAR”, Starostwa Powiatowego w Toruniu, 6. Samodzielnego Oddziału Geograficznego, Ryszarda Szymańskiego, S. Kamili Lewickiej, S. Piotry Lisakowskiej, TGR PCK Toruń, Toruńskiego Stowarzyszenia Ekologicznego „Tilia”, TKKF w Toruniu, Tucholskiego Parku Krajobrazowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urzędu Miasta Torunia, WORD-u w Toruniu, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Toruniu, Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, TZG Zapolex Sp. z o.o., zaangażowanych klubów sportowych, szkół oraz wolontariuszy z Bydgoszczy, Przysieka i Torunia.
Anna Pławińska

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Jednak połączone, powiem niezwykłym w tym miejscu językiem matematycznym: „wspólnym mianownikiem”. Przybywają tu ludzie bardzo bogaci i niezamożni, bardzo wiekowi i na ramionach rodziców, ludzie „różnych stanów” jakby to powiedziano w I Rzeczypospolitej czy też „różnych klas” ,jakby to ujęli „marksiści”. I są tu razem. Być może, a nawet prawie na pewno jest to jedyne miejsce, gdzie mogą spotkać się i być wspólnotą bez uprzedzeń, zawiści, negatywnych emocji. Czy idealizuję? Chyba nie.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym na Kalwarii Pakoskiej, w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej, z okazji święta znalezienia Krzyża świętego. W homilii przypomniał, że właśnie na Krzyżu, w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, najpełniej objawiła się miłość Boga. „To miłość, która rodzi życie” - podkreślił, przypominając, że znakiem tej miłości każdy chrześcijanin został naznaczony w dniu swojego chrztu świętego. „I choć znaku tego nie widać na naszych czołach, to powinien być w naszym sercu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję