Takie wnioski płyną z Ogólnopolskiej Konferencji „Wolontariat w praktyce szkolnej”, która odbyła się w marcu w auli Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie.
Małe ołówki
– Ofiarowanie swojego czasu drugiej osobie to jest coś, co możemy dać najpiękniejszego – uważa doradca metodyczny, wykładowca na Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, autorka licznych publikacji dr Kinga Kusiak-Witek. Jej zdaniem do wolontariatu warto zachęcać od najmłodszych lat. – Małe dzieci mogą pomagać rodzicom w drobnych domowych czynnościach. Z wiekiem pojawią się kolejne formy; np. wiele jest radości u seniorów, kiedy DPS odwiedzają grupy przedszkolaków. Doktor Kusiak-Witek uważa, że rozwijanie wolontariatu i zachowań prospołecznych to jedyne remedium na współczesne czasy, w których następuje poważna izolacja społeczna dzieci i młodzieży. – Pomagając innym, pomagamy sobie. Jak pięknie powiedziała Matka Teresa z Kalkuty, jesteśmy małym ołówkiem w liście miłosnym Pana Boga. Realizując ten list, mamy wielkie szanse, żeby to miłosierdzie pokazać również innym – zaznaczyła prelegentka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W konferencji uczestniczyli także uczniowie, którzy są wolontariuszami. Jak mówili, w życiu trzeba pomagać innym i wspierać osoby potrzebujące. – Czuje się szczęście, kiedy ktoś docenia naszą pomoc. Chodzę do DPS, rozmawiam z tymi starszymi ludźmi, zbierałem też dary na Ukrainę. – Warto pomagać. Można wyjść ze strefy własnego komfortu, wyjść z tej bańki, pokonać egoizm – wskazywali młodzi z Bursy Międzyszkolnej w Tarnowie, którzy w ciągu całego roku pomagają potrzebującym w ramach projektu „Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia”.
Właściwa formacja
W przygotowanej prezentacji młodzi ludzie przybliżyli uczestnikom problemy bezdomności, samotności, choroby, a także wojny. Do poświęcania czasu zwłaszcza osobom starszym zachęcał dr Andrzej Grudziński z Akademii Ignatianum w Krakowie. Jego zdaniem dziś starość jest negowana, usuwana z przestrzeni publicznej. Przekonywał: – Każdy z nas ma potrzebę bycia wysłuchanym i zrozumianym, a przede wszystkim osoby starsze, bo mają deficyt wysłuchania. Seniorzy chcą mówić o problemach, radościach, a także przekazywać swoje doświadczenia, wspomnienia, tradycje, wartości, które cały czas są ważne.
Tysiące wolontariuszy pomagają w parafialnych zespołach Caritas, a dzieci i młodzież uczą się wyobraźni miłosierdzia w szkolnych i przedszkolnych kołach. – Caritas nie może istnieć bez wolontariatu – podkreśla dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej ks. Zbigniew Pietruszka. Wolontariusze przygotowują m.in. szkolne kiermasze, paczki, odwiedzają chorych i starszych.
Ogólnopolska Konferencja „Wolontariat w praktyce szkolnej” została zorganizowana przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej i Caritas Diecezji Tarnowskiej. Ideą konferencji było przybliżenie nauczycielom i wychowawcom potrzeby wychowania dzieci i młodzieży do wolontariatu, właściwej formacji młodego pokolenia do wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Jak podkreślają organizatorzy, konferencja to także przykład praktycznych działań – zaprezentowano bogactwo form pracy z dziećmi i młodzieżą w celu budzenia i kształtowania wrażliwości na bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi. W ten sposób ubogaca się także samego siebie.