Uroczystość odbyła się 1 kwietnia podczas Mszy św. w kaplicy seminarium duchownego w Elblągu. Wprowadzenia nowych lektorów dokonał bp Wojciech Skibicki. W sobotniej liturgii uczestniczyli rodzice lektorów oraz księża proboszczowie i wikariusze parafii, w których na co dzień pełnią oni służbę przy ołtarzu.
Wskazując na nowych lektorów, hierarcha podkreślił, że są oni jako ludzie młodzi radością dla wspólnoty Kościoła, zwłaszcza dlatego, że nie wstydzą się Chrystusa. – To jest niezwykle ważne w dzisiejszych czasach, gdyż bardzo często ci, którzy starają się trwać przy Chrystusie, doświadczają trudności, niezrozumienia, niekiedy nawet jakiejś formy krzywdy z tego właśnie powodu. Ale dla nas radością jest to, że możemy trwać przy Chrystusie, że możemy Mu służyć – powiedział ksiądz biskup. I dodał: – Życzę wszystkim, aby ten czas przygotowania i przeżywania liturgii był pięknym czasem. Abyście posługując w swoich parafiach, posługując w swoich kościołach, potrafili także modlić się, gdy służycie. Trzeba się tego nauczyć!
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W kursie przygotowującym do posługi lektorskiej w diecezji elbląskiej uczestniczyli ministranci z Elbląga, Kalwy, Cygan, Nowej Wioski, Gronowa Elbląskiego, Tychnów, Kończewic, Kwidzyna, Malborka oraz Lisewa Malborskiego. Zajęcia prowadzili duszpasterze liturgicznej służby ołtarza i klerycy elbląskiego seminarium. Całość projektu koordynował ks. Piotr Chmura, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej.
Nazwa tej posługi wywodzi się od łacińskiego czasownika legere (czytać). Lektor jest ustanowiony do wykonywania czytań z Pisma Świętego, z wyjątkiem Ewangelii. Może on podawać intencje modlitwy powszechnej, a pod nieobecność psałterzysty może także wykonać psalm między czytaniami.