Reklama

Porady

Gdy wykonawca nie dotrzyma umowy

Złożyłem zamówienie na meble kuchenne, dałem sporą zaliczkę. Umówiony termin wykonania minął 2 tygodnie temu. Nie mogę się skontaktować z wykonawcą. Co mogę zrobić w takiej sytuacji, aby przynajmniej odzyskać swoje pieniądze?

Odpowiedź eksperta
Domyślam się, że zawarł Pan umowę o dzieło. Umowa o dzieło jest jedną z najbardziej popularnych form nawiązywania współpracy. Często umowy te są zawierane ustnie, bowiem układające się strony pozostają w przeświadczeniu, że jedna i druga wykona wynikające z niej obowiązki w sposób prawidłowy i bez ewentualnych nieporozumień. Tymczasem dość częste są sytuacje, w których wykonawca nie wykonuje dzieła bądź wykonuje je wadliwie.

W Pana przypadku należy wezwać wykonawcę do realizacji zamówienia i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Wezwanie najlepiej doręczyć pisemnie na znany adres przyjmującego zamówienie. Ważna jest pisemna forma, ponieważ w sytuacji ewentualnego sporu w sądzie dysponować będzie Pan określonymi dowodami. W treści tego wezwania należy narzucić termin (np. 14-dniowy), do upływu którego wykonawca zobowiązany jest wykonać dzieło.

Reklama

Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu może Pan odstąpić od umowy albo powierzyć wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.

Zaliczka, o której Pan pisze, podlega zwrotowi w przypadku, gdy umowa nie dojdzie do skutku, niezależnie od tego, która ze stron zawiniła.

Z roszczeniem o zwrot takiej zaliczki należy wystąpić do sądu rejonowego. W pozwie proszę podać dane powoda, czyli tego, kto zamówił produkt, czyli Pana dane, oraz pozwanego, czyli sprzedawcy, który nie wywiązał się z umowy i nie zwrócił zaliczki. Oczywiście, roszczenie musi być odpowiednio udowodnione. Proszę też pamiętać, że roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem 2 lat od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane – od dnia, w którym, zgodnie z treścią umowy, miało być oddane.

2023-04-18 12:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy można zmienić wysokość alimentów?

W trakcie rozwodu pracowałem za granicą i miałem zasądzone alimenty. Rok po rozwodzie wróciłem do kraju i moje dochody znacznie zmalały. Nie stać mnie już na płacenie tak wysokich alimentów. Czy jest jakaś możliwość ich zmiany?

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi! - początek wielkiej inicjatywy maryjnej

Dookoła za dużo niepewności, stresu i bólu, aby stać bezczynnie i patrzeć na to z boku. Czas zacząć działać, bo do stracenia nie ma go już wiele. Nie chcemy być w tym sami. Dlatego w naszej akcji majowej polecamy Ci tylko jedno: TrzyMaj się Maryi! - wtedy wszystko będzie dobrze.

„Zróbcie wszystko cokolwiek Wam powie”. Maryja zawsze wie, co jest dla nas najlepsze. Będąc z Nią, nasza relacja z Bogiem rozkwitnie jak majowe konwalie i magnolie. Matka Boża to najlepszy towarzysz naszej duchowej drogi, o czymś zaświadczają całe rzesze świętych. Trzymając się Maryi - jesteśmy bezpieczni.

CZYTAJ DALEJ

Nowy magazyn Niedzieli!

2023-05-30 22:34

Archiwum Tygodnika Niedziela

"Niedziela. Magazyn" to kolejna, nowa inicjatywa wydawnicza Zarządu Instytutu NIEDZIELA – wydawcy Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i lifestylowego dodatku do „Niedzieli” pt. „Bliżej Życia z Wiarą”. „Magazyn” jest w sprzedaży od niedzieli 28 maja i będzie dostępny w parafiach lub w wersji elektronicznej jako e-wydanie. Nowe czasopismo jest kwartalnikiem.

W pierwszym numerze magazynu, który jako główny temat ma słowa „My, naród” autorzy tekstów przedstawiają, jak i które wydarzenia historyczne ukształtowały coś realnego, co możemy nazwać polską duszą, duchowym DNA, które nas kształtuje i porusza, sprawia, że jesteśmy, jacy jesteśmy. Wewnątrz numeru czytelnicy znajdą teksty z zakresu historii sztuki, historii biblijnej, patrystyki, historii papiestwa, dziejów Jasnej Góry i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję