W niedzielę 16 kwietnia w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim wystawiony został spektakl Prymas Stefan Wyszyński – droga do świętości. Ukazuje on życie bł. Stefana Wyszyńskiego od jego narodzin w podlaskiej Zuzeli, przez lata dziecięce, szkolne, seminarium i święcenia kapłańskie, aż po szczytowy okres jego działalności prymasowskiej i śmierć w 1981 r. Scenom odgrywanym przez aktorów-amatorów towarzyszyły slajdy i filmy będące elementem scenografii. W ten sposób przywołane zostało pamiętne konklawe z 16 października 1978 r., kiedy papieżem został kard. Karol Wojtyła. Gdy pierwszy raz wychodził na balkon by przemówić do oczekujących na placu św. Piotra wiernych, towarzyszył mu właśnie kard. Wyszyński, który kilka razy widoczny jest po jego prawej stronie. Równie istotne, nie tylko w kontekście prymasa, ale i dziejów kościelnych oraz politycznych Polski XX wieku, było przemówienie Jana Pawła II podczas pierwszej pielgrzymki do kraju. Podkreślał w nim zasługi prymasa dla rozwoju życia duchowego oraz funkcjonowania Kościoła w trudnych czasach powojennych. Na koniec wybrzmiały słowa kard. Wyszyńskiego wypowiedziane w rodzinnej Zuzeli w 1971 r., podkreślające znaczenie Kościoła w codziennym życiu człowieka.
Reklama
Przedstawienie w całości zostało przygotowane przez pracowników MGOK. Aktorsko wspomogły ich osoby uczęszczające na zajęcia. Łącznie w spektaklu zagrało dwadzieścia dziewięć osób od kilkulatków do seniorów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tego samego dnia otwarta została także wystawa Piękno Biblii. Składa się ona z dwóch części. Pierwszą z nich stanowią plansze, na których przedstawiono reprodukcje najstarszych polskich przekładów Biblii. Pokazane więc zostały, m.in. XIV-wieczny psałterz floriański, Biblia Leopolity, Biblia królowej Zofii oraz monumentalny przekład Jakuba Wujka.
Drugą część wystawy stanowią egzemplarze Biblii udostępnione, m.in. przez bp. Piotra Sawczuka, ks. Pawła Anusiewicza, ks. Grzegorza Zasłonkę oraz Teresę Grądzką. Najstarszy egzemplarz pochodzi z 1861 r. Dla lokalnej społeczności na pewno ciekawym eksponatem jest Pismo Święte z 1926 r. opatrzone odręcznym podpisem niegdysiejszego proboszcza kosowskiej parafii ks. Stanisława Domańskiego.
Obydwa wydarzenia, zarówno spektakl, jak i wystawa, zostały objęte honorowym patronatem bp. Piotra Sawczuka, który obecny był także na kosowskich uroczystościach. Na zakończenie uroczystości dyrektor MGOK Ewa Olszewska nawiązała do obchodzonej 6 kwietnia 10. rocznicy sakry biskupiej bp. Piotra Sawczuka i w towarzystwie burmistrza Miasta i Gminy Kosów Lacki Jana Słomiaka złożyła Jego Ekscelencji życzenia a artyści-amatorzy odśpiewali żywiołowo Życzymy, życzymy.