Reklama

Rodzina

Jestem mamą, to moja kariera

O świadectwo bycia mamą poprosiliśmy naszą wieloletnią autorkę, mamę czwórki dzieci już dorosłych i dorastających.

2023-05-17 08:29

Niedziela Ogólnopolska 21/2023, str. 30-31

[ TEMATY ]

Dzień Matki

Adobe Stock

Zastanawiałaś się kiedyś, co to jest kariera i po jakich jej szczeblach należy wejść, żeby osiągnąć zamierzony sukces? Według Wikipedii, kariera to „droga profesjonalnego rozwoju, którą człowiek ma zamiar przejść w swym życiu (...). Aby zaplanować karierę, trzeba wybrać sobie określony cel lub cele, które chciałoby się osiągnąć w swym życiu”.

Tymczasem Natalia Niemen śpiewa:

Myślałam kiedyś – zdobędę świat,

co drzwi przede mną już otwiera.

To kwestia dni, no może lat,

w papierach sukces i kariera.

Mówili: talent, mówili: wdzięk,

mówili: wejdź szeroką bramą.

Wśród ofert rozejrzałam się,

wybrałam: chcę być mamą.

Jestem mamą, to moja kariera.

Jestem mamą, na zawsze od teraz.

Jestem mamą, to premia, to awans.

Jestem mamą.

To właśnie te słowa i ten rodzaj kariery są bardzo mocno wpisane w moje serce, które przyjęło i pokochało czworo dzieci.

Macierzyństwo darem

Do dziś pamiętam wyjątkowy czas 9-miesięcznego stanu błogosławionego, kiedy małe i całkowicie bezbronne życie rozwijało się pod moim sercem. Za każdym razem miałam wrażenie, że stawałam się ziemią, w której Dawca Życia ukrywał drogocenne ziarno, by mogło wzrastać, a następnie narodzić się dla świata. Dzięki temu doświadczeniu corocznie obchodzone urodziny dzieci są dla mnie bardzo wyjątkowym czasem, ponieważ za każdym razem przypominają mi o oczekiwaniu, radości i miłości, które niesie ze sobą dar macierzyństwa, a którym obdarzył mnie Bóg Ojciec.

Macierzyństwo zadaniem

Jako mała dziewczynka, a później nastolatka nie miałam prostego dzieciństwa, ale nie przeszkodziło mi to w postanowieniach: „Będę mamą wolną od nałogów, chcę zmieniać siebie, by jak najlepiej wspierać dzieci w procesie ich wychowania”. Dlatego wkrótce po narodzinach pierwszego dziecka razem z mężem ukończyliśmy pierwszy z kursów rozwijających kompetencje rodzicielskie. Siedmiotygodniowy kurs, który pomógł nam wejść na drogę świadomego procesu wychowania naszych dzieci, był jedną z lepszych inwestycji edukacyjnych, która procentuje do dziś. Jako młodzi rodzice poznaliśmy m.in. świat emocji, tak bliski każdemu człowiekowi. Doskonalenie swoich umiejętności wychowawczych, np. przez naukę rozpoznawania i nazywania emocji, umiejętność mówienia o nich czy określanie stanów emocjonalnych u dziecka, by wyjść naprzeciw jego potrzebom, wiele razy okazało się bardzo przydatne.

Reklama

Macierzyństwo trudem

By przygotować się do wyjątkowej kariery bycia mamą, czytałam wiele książek i poradników dla młodych matek, ale tak naprawdę dopiero zderzenie z rzeczywistością nieprzespanych nocy, huśtawką własnych nastrojów, karmieniem na żądanie czy dziecięcymi chorobami uświadomiło mi, że macierzyństwo jest też trudem.

Czy to był trud ponad moje siły? Z pewnością nie był, ale pamiętam chwile, w których nie było mi łatwo, ponieważ bałam się mówić, że nie daję rady, że czegoś nie potrafię albo że po prostu brakuje mi sił.

Od czasu do czasu rozmawiam z mamami, którym jest ciężko, bo może są same, bo może jakaś choroba, bo... Czasem szukają konkretnej, specjalistycznej pomocy i wsparcia albo zwyczajnie potrzebują kogoś, komu mogą się wygadać. Z uwagi na te wszystkie rozmowy chciałabym, żeby wszystkie kobiety, od dużej litery M – jak Mama – pamiętały o kilku kwestiach.

Droga Mamo:

• kiedy jesteś zmęczona – masz prawo do odpoczynku i możesz poprosić o pomoc w opiece nad dzieckiem/dziećmi,

• kiedy jest ci smutno – masz prawo do łez i pocieszenia,

• kiedy coś ci nie wychodzi – masz prawo do błędu,

• kiedy masz poczucie, że inne matki są lepsze – nie słuchaj tych podpowiedzi, ponieważ są fałszywe,

• kiedy brakuje ci energii i potrzebujesz konkretnego relaksu – masz prawo go sobie zafundować,

Reklama

• kiedy masz wrażenie, że twoje życie jest monotonne – masz prawo do swoich pasji,

• kiedy smutek przepełnia twoje serce – zacznij praktykować wdzięczność,

• kiedy myślisz, że czas pieluch i dziecięcych chorób nigdy się nie skończy – zobacz, ile już osiągnęłaś i jak wieloma rzeczami potrafisz się zajmować równocześnie.

Jesteś wyjątkowa, twój dar macierzyństwa sprawia, że jesteś też jedyna w swoim rodzaju, a twoja miłość i troska o dzieci są dla nich najlepszymi z darów, które możesz im ofiarować.

Macierzyństwo i rozwój osobisty

Zawsze lubiłam się uczyć i angażować w życie różnorodnych wspólnot i grup, które podejmowały przeróżne działania, także ewangelizacyjne. W momencie jednak, kiedy na świat przyszedł pierwszy syn, a 1,5 roku później pojawiła się córka, wiedziałam, że moje plany dalszej edukacji i działań powinny zwolnić, a niektóre nawet zaczekać. Tak też się stało. Kolejny kierunek na uczelni wyższej i kursy certyfikacyjne zaczekały kilka lat. Chciałam widzieć, jak moje dzieci stawiają pierwsze kroki czy uczą się jeździć na rowerze, dlatego przez pierwsze lata ich życia w pierwszej kolejności realizowałam swoje powołanie jako mama, by budować z nimi relację i komunikację. Z perspektywy czasu wiem, że była to najlepsza inwestycja i zdobycie genialnego doświadczenia jako mama praktykująca, a nie teoretyzująca. „Życiowe lekcje”, które mogłam odrobić z własnymi dziećmi, stały się bogactwem, z którego teraz mogę czerpać jako edukator i doradca życia rodzinnego.

Macierzyństwo to trud i niezapomniane wspomnienia pierwszych dziecięcych kroków.

Macierzyństwo to zadanie i cudowne chwile wspólnych spacerów czy zabawy w piaskownicy.

Macierzyństwo to ból z domieszką łez i niesamowite uczucie wtulonych ramion maleństwa.

Macierzyństwo to zmęczenie i słowa: „Kocham cię, mamusiu”.

Macierzyństwo i siła

W trudzie wychowania i kształcenia dzieci wspierają nas często najbliżsi. Kiedy jednak do naszego macierzyństwa zaprosimy Matkę Bożą, czujemy Jej konkretne wsparcie i opiekę. Maryja zna wszystkie trudy naszego życia, tym bardziej wychowania dziecka, dlatego powierzając Jej wszystkie radości i smutki, możemy być pewne, że będzie orędować za nami i wypraszać potrzebne łaski.

Reklama

Maryjo, Tobie powierzamy wszystkie mamy i ich codzienne zmagania.

Tobie polecamy radości i smutki macierzyństwa.

Tobie zawierzamy codzienne wysiłki pielęgnowania i wychowania dzieci.

Tobie powierzamy wszystkie kobiety, które cierpią na depresję poporodową albo z powodu śmierci dziecka.

Tobie oddajemy to wszystko, z czym sobie nie radzimy i co przerasta nasze możliwości.

Tobie dziękujemy za łaski, które już otrzymałyśmy.

Macierzyństwo w jednym zdaniu

Macierzyństwo to wyjątkowa misja, która w momencie przyjęcia, akceptacji i codziennego „tak” staje się drogocenną perłą.

Autorka jest certyfikowanym edukatorem Pozytywnej Dyscypliny dla rodziców, nauczycieli i par.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gramy dla Mamy

Niedziela sosnowiecka 23/2022, str. V

[ TEMATY ]

koncert

Dzień Matki

Piotr Lorenc/Niedziela

Gwiazdy jak zwykle nie zawiodły, występy przyjęto owacją

Gwiazdy jak zwykle nie zawiodły, występy przyjęto owacją

Już po raz 10. odbył się doroczny koncert charytatywny „Gramy dla Mamy”. Tym razem gwiazdą wieczoru była Anna Wyszkoni.

Wydarzenie odbyło się w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu i składało się z dwóch części. Wspomniany recital poprzedziła prezentacja idei koncertu, czyli działalności Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka i aukcja na rzecz domu, którą poprowadził ks. Paweł Sobierajski.

CZYTAJ DALEJ

Rzym/Wiedeń: deszcz płatków róż w uroczystość Zesłania Ducha Świętego

2023-05-29 10:45

Włodzimierz Rędzioch

Deszcz róż w Panteonie

Deszcz róż w Panteonie

W rzymskim Panteonie każdego roku w uroczystość Zesłania Ducha Świętego ma miejsce szczególna ceremonia: kiedy podczas Mszy św. chór śpiewa hymn „Veni Creator Spiritus” (O Stworzycielu Duchu, przyjdź), z góry spływa na obecnych deszcz płatków czerwonych róż. Symbolizują one języki ognia jakie – według Dziejów Apostolskich – spłynęły na Maryję i Apostołów w momencie Zesłania Ducha Świętego.

Zapomniany przez wiele lat zwyczaj „ożywił” przed ponad 25 laty włoski ksiądz Antonio Tedesco, który w tamtym czasie kierował ośrodkiem dla pielgrzymów niemieckich w Rzymie. Ale – jak mówią księża z rzymskiego Panteonu – tradycja ta pochodzi z pierwszych wieków Kościoła. Na powitanie Ducha Świętego rzucano kwiaty, w nabożeństwie uczestniczył papież i ogłaszał datę Zesłania Ducha Świętego w następnym roku. Fakt, dlaczego to szczególne święto odbywało się w Panteonie, kapłan uzasadnia prosto: „w tamtym czasie był to najbardziej znany kościół Rzymu i jedyny, który miał otwór w dachu”.

CZYTAJ DALEJ

Współpraca z Nową Zelandią

2023-05-30 22:25

Piotr Ufnal

Rozmowy na temat perspektyw współpracy pomiędzy Akademią Ignatianum w Krakowie a uczelniami w Nowej Zelandii

W poniedziałek 29 maja 2023 r. JM Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie, dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. AIK, przyjął Jej Ekscelencję ambasador Nowej Zelandii, panią Alanę Hudson. Rozmowa dotyczyła możliwości współpracy pomiędzy Akademią Ignatianum z uczelniami w Nowej Zelandii. Ambasador Alana Hudson zauważyła, że zakończone negocjacje pomiędzy Komisją Europejska i rządem Nowej Zelandii w sprawie stowarzyszenia tego kraju z programem "Horyzont Europa", znacznie ułatwią potencjalną wymianę studentów i naukowców z obu krajów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję