Reklama

Tygodnik

Nowocześnie o historii Kościoła i Polski

Nowy projekt wydawniczy Instytutu NIEDZIELA wzbudza coraz większe zainteresowanie. O jego powstaniu oraz tym, jak nowocześnie i ciekawie opowiadać o historii, rozmawiamy z ks. Pawłem Rozpiątkowskim, redaktorem naczelnym kwartalnika Niedziela. Magazyn – pisma, które jest najmłodszym bratem "Niedzieli".

2023-05-23 14:24

Niedziela Ogólnopolska 22/2023, str. 52-53

[ TEMATY ]

"Niedziela. Magazyn"

Red.

Ireneusz Korpyś: Lekcje historii w szkole wielu z nas przyzwyczaiły do jednego: opowieść o minionych dziejach jest nudna. A to przecież nieprawda. Historia – szczególnie historia Polski – jest pasjonująca. Jak więc opowiedzieć o przeszłości w sposób ciekawy i inspirujący?

Ks. Paweł Rozpiątkowski: Trudno porównać lekcję szkolną z redagowaniem magazynu. W tym konkretnym przypadku mamy co prawda wspólny mianownik: historię, ale na tym podobieństwa się kończą. Tak, chcemy ciekawie opowiadać o historii, historii Polski, Kościoła, o naszym wspólnym dziedzictwie. Staramy się, żeby tak było, ale czy nam się uda? To oceni czytelnik. Chcemy, żeby naszym atutem była pokora. Pokora wobec historii i pokora wobec czytelnika.

Odpowiedzią na potrzebę opowiadania w sposób ciekawy i pogłębiony o historii, szczególnie tej dziejącej się na styku Kościół – naród, jest najnowsza inicjatywa wydawnicza Zarządu Instytutu NIEDZIELA. Proszę przybliżyć ideę przyświecającą powstaniu kwartalnika "Niedziela. Magazyn".

Zarząd Instytutu nieustannie rozmawia o rozwoju. To konieczne w każdej dziedzinie życia, tym bardziej tak wymagającej jak działalność prasowa. Pomysł dojrzewał, nie brakowało też przeszkód. Ostatecznie uznaliśmy, że w dobie renesansu zainteresowania historią będzie to magazyn traktujący o historii Kościoła, z akcentem położonym na historię Kościoła w Polsce, która jest spleciona z dziejami Polaków i tworzy nasze wspólne dziedzictwo.

W gronie autorów "Magazynu" znajdują się uznani historycy i intelektualiści...

To dla nas zaszczyt. Oczywiście, samo środowisko "Niedzieli" daje gwarancję jakości i przewidywalności, ale zawsze jest to projekt. Cieszymy się więc, że znani autorzy, w tym profesorowie Grzegorz Górski, Grzegorz Kucharczyk i Wojciech Roszkowski, zdecydowali się swoimi nazwiskami firmować nasze dzieło i zgodzili się na współpracę. Czytając teksty, które nadesłali, byłem zachwycony lekkością ich pióra. Odwołując się do Pańskiego pierwszego pytania – uważam, że opowiadają oni historię w sposób wybitnie ciekawy, przekonujący i inspirujący.

Reklama

Co znajdziemy w pierwszym numerze magazynu?

Zaczynamy pod hasłem „My, naród”. Przedstawiamy, jak i które wydarzenia historyczne ukształtowały coś realnego, co możemy nazwać polską duszą, duchowym DNA, które nas kształtuje i porusza, sprawia, że jesteśmy, jacy jesteśmy. Bodaj najważniejszym wydarzeniem w Kościele w Polsce w najbliższym czasie będzie beatyfikacja rodziny Ulmów. To wydarzenie ma również wielkie znaczenie dla państwa polskiego. Tym też się zajmujemy w pierwszym numerze. Inspiracją dla działu „Święte pisanie” natomiast była niedawna wypowiedź papieża Franciszka o tym, by czytać żywoty świętych. Staramy się o nich ciekawie opowiadać. Wewnątrz numeru znajdziemy również teksty z zakresu historii sztuki, historii biblijnej, patrystyki, historii papiestwa, dziejów Jasnej Góry i wiele innych. Sporo uwagi poświęciliśmy ilustracjom, starając się wykorzystać możliwości, które daje wysokiej jakości papier.

Jesteśmy świadkami wciąż toczącej się polemiki historycznej związanej z wojną na Ukrainie, choćby w kontekście idei Trzeciego Rzymu. Nie pierwszy raz historia staje się orężem w rękach sprawnej propagandy, a ta, jeśli padnie na podatny grunt – a takim zawsze jest ignorancja historyczna – może całkowicie zafałszować obraz przeszłości. Podobnie pewne środowiska starają się zafałszować historię Kościoła. Czy "Niedziela. Magazyn" może się stać antidotum na ignorancję historyczną?

W pamięć zapadła mi wypowiedź zmarłego niedawno Benedykta XVI. Wspominając czarną legendę, którą w sposób zamierzony wykreowano wokół Piusa XII, jakoby ten milczał wobec zagłady Żydów, powiedział, że w początkowej fazie tej operacji nie reagowano, bo uznano, iż nie da się sfałszować historii. Okazuje się, że się dało i daje się nadal. Mamy specjalny dział o historycznych tzw. fejkach, w którym będziemy się starać opisywać całą historię. Traktujemy to jako jeden z elementów walki, która się toczy o historię. To jeden z ważniejszych frontów działań.

Podczas przeglądanie spisu treści "Magazynu", zauważymy, że nie brakuje w nim tematów odważnych, a nawet niewygodnych, takich jak choćby demistyfikacja czarnego PR-u związanego z pogromami Żydów. Czy w kolejnych numerach możemy się spodziewać poruszania równie kontrowersyjnych tematów?

Mając nadzieję, że czytelnicy przyjmą nasz "Magazyn", będziemy pracować tak, by każdy kolejny numer był lepszy, ciekawszy i wartościowszy od poprzedniego.

Co wyróżnia nowe pismo?

Tematyka, którą podejmujemy w "Magazynie", ośmielę się powiedzieć: szczególnie w zakresie historii Kościoła, jest oryginalna. Nie ma chyba popularnego pisma na polskim rynku, które zajmowałoby się taką tematyką. Z drugiej strony jakość papieru, który wybraliśmy, pozwala nas zaliczyć do magazynów o charakterze prestiżowym, zwykle o wiele droższych od ceny naszego wydawnictwa – właśnie ze względu na wysokie koszty produkcji. To są dwa główne wyróżniki, które ośmielają nas, aby poprosić wiernego czytelnika "Niedzieli" o zaufanie.

Ks. Paweł Rozpiątkowski - redaktor naczelny "Niedziela. Magazyn"

Ocena: +12 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śladami „łez” Matki Bożej

2023-05-26 21:42

[ TEMATY ]

Matka Boża

"Niedziela. Magazyn"

SICDAMNOME, CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Fizycy wahają się: „Powstaje materia «z niczego». A to może nastąpić tylko przez przekształcenie energii w materię”. Czyżby więc w świętych wizerunkach ukrywała się jakaś „energia”? Biolodzy, mając problem z klasyfikacją, dodają: „Taka substancja może być emitowana tylko przez żywy organizm”. Czyżby więc te wizerunki „żyły”? Zdumiewające pytania, które powinniśmy postawić… teologom.

Wschód zawsze nauczał, że ikony żyją i nabierają mocy, gdy są karmione modlitwą. Mogą też zamierać, gdy nikt ich nie omadla. Może dlatego, jak pokazują statystyki, najczęściej wizerunki płaczą tam, gdzie życie Kościoła jest intensywne.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kult Bożego Miłosierdzia na Sri Lance

2023-05-30 21:24

Małgorzata Pabis

Bp Joseph Ponniah z diecezji Batticaloa (Sri Lanka) w czasie swojej pielgrzymki do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach opowiedział o kulcie Bożego Miłosierdzia w swojej diecezji.

Proszę opowiedzieć jak wygląda kult Bożego Miłosierdzia na Sri Lance?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję