Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Brata Alberta Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej działa już od 32 lat. Jest to bezpłatna szkoła niepubliczna, która oferuje uczniom wiele atrakcyjnych propozycji edukacyjnych i zajęć pozalekcyjnych.
– Szkoła troszczy się przede wszystkim o zindywidualizowanie zajęć i dostosowanie ich do potrzeb młodzieży. Liceum daje uczniom możliwość wyboru dowolnych przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym, co pozwala na rozwijanie zainteresowań i zdobywanie specjalistycznej wiedzy. Wyróżnia to naszą szkołę na tle innych, w których wybór jest konsekwencją profilowania klas. Modelowanie ścieżki kariery według własnego wyboru na tym się nie kończy. Szkoła kładzie duży nacisk na rozwijanie umiejętności językowych uczniów. Uczniowie mają możliwość nauki języka angielskiego w grupach lektoratowych, a jako drugi język mogą wybrać niemiecki, francuski, włoski lub hiszpański. Podział grup ze względu na poziom odbywa się we wrześniu, po teście kompetencji. Dzięki takiemu podejściu szkoła zapewnia swoim uczniom rozwój w zakresie znajomości języków obcych, przygotowanie do egzaminów językowych i do wyjazdów za granicę – wyjaśnia Ewa Raszka, dyrektor placówki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Szacunek i empatia
Reklama
Dużym atutem liceum są wymiany międzynarodowe. Nie licząc czasu pandemii, szkoła od lat kontynuuje wymiany ze szkołami we Francji i Niemczech. Aktualnie nawiązano współpracę ze szkołą w Hiszpanii. Uczniowie biorący udział w tych projektach mogą poznać kulturę innych krajów, nawiązać międzynarodowe przyjaźnie oraz pogłębić znajomość języków obcych.
Nauczyciele zatrudnieni w dąbrowskiej szkole to wykwalifikowani specjaliści, którzy mają nie tylko ogromną wiedzę, ale także chęć i zaangażowanie w pracy z młodzieżą. W atmosferze sprzyjającej rozwojowi nauczyciele i uczniowie tworzą relacje oparte na wzajemnym szacunku i empatii. Kolejnym atutem liceum jest mała liczba uczniów w klasach, która wynosi do 16 osób. Mała grupa daje możliwość indywidualnej pracy z uczniem oraz lepszą kontrolę postępów w nauce.
– Szkoła troszczy się również o uczniów, którzy potrzebują wsparcia w nauce. W trakcie konsultacji z różnych przedmiotów mogą oni wyrównać braki ze szkoły podstawowej lub uzupełnić wiedzę z lekcji, na których byli nieobecni z powodów losowych. Szkoła wspiera uczniów z Ukrainy. Dodatkowe lekcje z języka polskiego umożliwiają lepsze zintegrowanie się w polskim społeczeństwie i osiągnięcie lepszych wyników w nauce – tłumaczy Ewa Raszka.
Współpraca z uczelniami
Trzeba nadmienić, że KLO z Dąbrowy Górniczej współpracuje z Uniwersytetem Śląskim z wydziałami: Humanistycznym, Teologicznym, Matematyczno-Fizycznym, Nauk Przyrodniczych, Nauk Społecznych oraz ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Uczelnie te organizują wykłady i warsztaty dla uczniów, zarówno w szkole, jak i na terenie uczelni.
Reklama
I właśnie ruszył nabór do szkoły. Drzwi są otwarte dla wszystkich – dla ambitnych – placówka świetnie przygotowuje do konkursów i olimpiad, dla uzdolnionych – szkoła daje możliwość rozwijania swoich pasji, dla introwertyków – daje poczucie bezpieczeństwa, dla ekstrawertyków – umożliwia tworzenie ciekawych wydarzeń.
– Wzajemny szacunek jest dla nas priorytetem, słuchamy siebie nawzajem, a każdy głos jest dla nas ważny. Stawiamy na człowieka, a nie na ranking – podkreśla dyrektor KLO.
Bliższe informacje i kontakt z pedagogami można znaleźć na stronie: www.liceum.szkolakatolicka.pl .