Lubaczowskie uroczystości rozpoczęły się w konkatedrze, gdzie Mszę św. dziękczynną celebrował bp Mariusz Leszczyński, który udzielił sakramentu bierzmowania wychowankom Zespołu Placówek im. Jana Pawła II. Słowa powitania na początku Eucharystii wygłosił dziekan i proboszcz parafii, ks. kan. Andrzej Stopyra.
Czynić dobro
Nawiązując do motta ze sztandaru bp M. Leszczyński w homilii apelował, by wychowankowie i nauczyciele budowali cywilizację miłości wyrażającą się w czynieniu dobra. - Powinniśmy okazywać szacunek naszym rodzicom, nauczycielom, wychowawcom, wszystkim autorytetom, które nas prowadzą. Tego nas uczył przez cały pontyfikat św. Jan Paweł II, największy autorytet, którego wybraliście za patrona – mówił. – W realizacji trudnych zadań wspierani jesteśmy mocą Ducha Świętego. Otrzymaliśmy go na chrzcie świętym. Wtedy nas dotknął po raz pierwszy. Teraz podczas bierzmowania Bóg obdarzy was siedmioma darami. Otwórzcie swoje serca na ich przyjęcie. Dziękujcie Bogu że jest z wami, że was kocha, że was wspiera w smutkach. Dziękujcie dobrym ludziom, który są z wami na co dzień w domu, rodzinie, szkole, parafii – to kolejny wątek tej pouczającej homilii. Biskup Mariusz Leszczyński udzielił 30. wychowankom Zespołu Placówek im. Jana Pawła II Sakramentu Bierzmowania. Poświęcił także pamiątkowe krzyże.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W murach placówki
Dalsza uroczystość kontynuowana była na terenie placówki. Dyrektor Zespołu Placówek im. Jana Pawła II Małgorzata Jachyra-Mazepa wyraziła zadowolenie z tak licznie przybyłych gości. Byli wśród nich: bp Mariusz Leszczyński, dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra, dyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Barbara Pelczar-Białek i jej zastępca Katarzyna Kuczmenda, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Marek Zaleśny, starosta lubaczowski Zenon Swatek, przewodnicząca Rady Powiatu Marta Tabaczek wraz z radnymi, przewodniczący Rady Miasta Lubaczowa Marek Hadel, dyrektorzy szkół i placówek kultury. Dyrektor ZP poinformowała, że w skład Zespołu Placówek wchodzą dwa ośrodki: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Szkołą Podstawową wraz z oddziałami przedszkolnymi, Szkołę Przysposabiającą do Pracy i Wczesne Wspomaganie Rozwoju oraz Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy z Szkołą Podstawową – klasy VII-VIII, Szkołą Branżową I stopnia, z dwoma kierunkami kształcenia murarz – tynkarz i kucharz oraz internat. Goście przeszli po poszczególnych obiektach, mieli okazję zobaczyć nowoczesne pomieszczenia, sale lekcyjne, pracownie oraz wykorzystywany tu specjalistyczny sprzęt i narzędzia, a także obejrzeć niektóre zajęcia specjalistyczne. Duże zainteresowanie wzbudziły ogrody szkolne oraz wystawy prac rękodzielniczych, które zostały wykonane przez samych uczniów. Na tarasie skorzystać można było z dwóch kawiarenek, w których oprócz kawy i herbaty były smaczne ciasta i przekąski.
Pod opieką patrona
Na wspólnym spotkaniu w sali gimnastycznej, w której widniało motto: „Miłości bez Krzyża nie znajdziecie, Krzyża bez Miłości nie uniesiecie” (Jan Paweł II), dyrektor Małgorzata Jachyra-Mazepa mówiła o specyfice pracy i prowadzonych zajęciach, wykorzystaniu w pracy wychowawczej nauczania św. Jana Pawła II, zrealizowanych projektach, wykonanych pracach remontowych. Radny Kazimierz Rymarowicz mówił z podziwem o trudnej pracy wychowawczej prowadzonej w placówce i jej patronie św. Janie Pawle II. Okolicznościowy list poseł na Sejm RP Teresy Pamuły odczytała jej asystentka Anna Fedyk, a gratulacje i życzenia od Wojewody Podkarpackiego przekazał jej wysłannik Marek Zaleśny. Na koniec wybrzmiał hymn Rodziny Szkół im. Jana Pawła II a delegacje zaproszonych gości i przedstawiciele społeczności szkolnej złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym patrona Zespołu Placówek.