Pasterz diecezji 9 sierpnia w oświęcimskim Karmelu przewodniczył Eucharystii sprawowanej w 81. rocznicę śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża. Razem z bp. Pindlem przy ołtarzu stanęło trzech hierarchów niemieckich: bp Aachen Helmut Dieser, biskup pomocniczy tej diecezji Karl Borsh, biskup Saratowa w Rosji Clemens Pickel oraz ok. 20 kapłanów z diecezji bielsko-żywieckiej, archidiecezji krakowskiej, karmelitów, franciszkanów.
W klasztornej kaplicy modlili się m.in. tercjarki i tercjarze, młodzież z Katowic uczestnicząca w oazie oraz przybyłe z Wrocławia delegacje z Domu Edyty Stein i towarzystwa, któremu patronuje święta. Wśród uczestników modlitwy była również Teresa Benedykta McCarthy z USA, która jako dziecko została w 1987 r. cudownie uzdrowiona za przyczyną Edyty Stein, będącej wówczas kandydatką na ołtarze.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii bp R. Pindel zestawił osobę św. Teresy Benedykty od Krzyża z potęgą zła. Przywołał sytuację społeczno-polityczną w Niemczech lat trzydziestych, kiedy umacniała się władza totalitarna Adolfa Hitlera. Przypomniał, że sprzeciw Edyty Stein wobec ogromu zła, jakie zapanowało w Niemczech od 1933 r., zakończył się w komorze gazowej w Birkenau. – Znalazła się w środku wydarzeń, które doprowadziły do tego, że z dalekiej Holandii została przywieziona w jednym z transportów do KL Auschwitz-Birkenau, bezpośrednio do komory gazowej. Wpierw zło dotykało innych, ona zaś zastanawiała się nad tym, co może uczynić – mówił w kazaniu duchowny. Przywołał słynne słowa Edyty Stein wypowiedziane do jej siostry Róży: „Chodź, idziemy za nasz naród”, wyrażające wolę dzielenia losu prześladowanych Żydów. – Dziękujmy dziś Bogu za to, że daje nam wymowny znak zwycięstwa nad potęgą zła, grzechu i Szatana w stylu Zbawiciela i Pana. Dziękujmy za przykład, jaki dała nam św. Teresa Benedykta od Krzyża w naszym zmaganiu ze złem” – zakończył.
Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się w Centrum Dialogu i Modlitwy od spotkania z uzdrowioną za przyczyną Teresy Benedykty Amerykanką. Na terenie Kl Auschwitz-Birkenau modlono się za pomordowanych oraz o pokój na świecie, szczególnie na Ukrainie. Przed celebracją liturgii w oświęcimskiej kaplicy karmelitanek bosych odbyło się czuwanie ze św. Teresą Benedyktą od Krzyża.