Reklama

Książki

HiT 2

Na rynku już jest druga część słynnego podręcznika.

Niedziela Ogólnopolska 36/2023, str. 48

[ TEMATY ]

prof. Wojciech Roszkowski

Materiał prasowy

Historia i Teraźniejszość 1980 – 2015

Historia i Teraźniejszość
1980 – 2015

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowy przedmiot szkolny historia i teraźniejszość wzbudził w 2022 r. ogromne zainteresowanie – okazał się niezwykle potrzebny. W podręczniku HiT 1, autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego (wyd. Biały Kruk), rozczytywała się i wciąż się rozczytuje cała Polska – głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka została napisana w sposób szczególnie atrakcyjny. Wartka narracja przedstawia fakty, osoby i wydarzenia, które odcisnęły piętno na najnowszej historii zarówno Polski, jak i świata. Autor – wybitny historyk, pedagog i popularny pisarz – opisuje realia i okoliczności zdarzeń, zaglądając często za kulisy, aby ukazać mechanizmy funkcjonowania systemów społecznych i politycznych. Profesor Roszkowski wydobywa na światło dzienne również te prawdy, które wielu chciałoby ukryć. Wielokrotnie podkreśla znaczenie postaw moralnych (lub amoralnych) zarówno dla życia pojedynczego człowieka, jak i dla wspólnoty.

„Warto zastanowić się, jaki jest związek między każdym z nas a historią. Każdy człowiek ma swoją historię indywidualną, a jednocześnie jest częścią historii większej zbiorowości – rodziny, swego środowiska, regionu, państwa czy całego świata. Jesteśmy w jakimś sensie produktem historii, ale każdy ma jakiś mniejszy lub większy wpływ na historię, choćby wtedy, gdy np. wrzuca kartkę wyborczą do urny. Człowiek jest istotą społeczną, bo rodzi się w rodzinie i społeczeństwie oraz potrzebuje związków z ludzkim otoczeniem. Wynikają z tego nie tylko prawa, ale i obowiązki. Podobnie jest z korzystaniem z wolności. Wybór niesie za sobą odpowiedzialność, czy nam się to podoba, czy nie. Właściwych wyborów uczy właśnie historia” – przekonuje prof. Roszkowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Drugi tom podręcznika, trochę mniejszy objętościowo, obejmuje lata 1980 – 2015. W Europie Środkowo-Wschodniej był to czas wielkich przełomów, w tym upadku ZSRS. Autor opisuje, jak nasz kraj, choć borykał się wówczas z licznymi trudnościami wewnętrznymi, powoli wypływał na szerokie wody europejskiej i światowej polityki, jak rosły rola i znaczenie Polski – dzięki temu, że żyjemy wolni i suwerenni.

Reklama

Profesor Roszkowski wykazuje też głęboką troskę o przyszłość naszej ojczyzny. Nie jesteśmy samotną wyspą, nasz los zależy od wielu czynników zewnętrznych, ale przecież sami też możemy, i powinniśmy, wpływać na to, co się dzieje w świecie. Upoważnia nas do tego jedenaście wieków naszej bogatej historii.

Tekst książki uzupełniają 294 ilustracje, często unikatowe, będące dodatkowym źródłem atrakcyjnie zaprezentowanej wiedzy. Publikację cechują wysoki poziom edytorski, wyraźna czcionka. Zarówno jej treść, jak i konstrukcja skłaniają do refleksji, a zaprezentowane fakty i wydarzenia łatwo zapamiętać dzięki zastosowanej technice narracyjnej.

Specjalna promocja dla czytelników Niedzieli:

Jeden egzemplarz podręcznika Historia i Teraźniejszość 1980 – 2015. Tom 2 – 45 zł (zamiast 49 zł), a dwa egzemplarze – 89 zł.

Pakiet podręczników Historia i Teraźniejszość – tomy 1 i 2 – 89 zł (zamiast 98 zł).

Proszę dzwonić pod numery tel.: 12 254 56 19, 12 260 32 90 lub wysłać wiadomość na adres: dystrybucja@bialykruk.pl .

Do zamówienia należy doliczyć koszt wysyłki (17 zł).

2023-08-29 14:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trójmorze kultur

Aby współpracować, trzeba coś wiedzieć o sobie nawzajem.

Rok temu ukazał się pierwszy tom książki prof. Wojciecha Roszkowskiego pt. Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza. (wyd. Biały Kruk), w którym opisane zostały dzieje krajów z naszego regionu Europy. Nim autor zakończył pisanie drugiego tomu, sytuacja się zmieniła, gdyż do Inicjatywy Trójmorza przyjęta została na prawach stałego członka Grecja, Ukraina oraz Mołdawia natomiast zyskały status krajów stowarzyszonych. To musiało zmienić nieco kompozycję książki. Pierwszy tom poświęcony był historii krajów Trójmorza aż po czasy fin de siecle, drugi zaś obejmuje wiek XX i XXI z wyjątkiem wszakże Grecji, Ukrainy i Mołdawii, nieobecnych w pierwszej części dzieła profesora – zarys ich dziejów i kultury prezentowany jest zatem tu, od zarania po dzień dzisiejszy.

CZYTAJ DALEJ

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37

[ TEMATY ]

błogosławiony

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Gwidon urodził się w drugiej połowie XII wieku we francuskim mieście Montpellier w zamożnej rodzinie. Przed rokiem 1190 zaczął służyć ubogim i potrzebującym, zakładając dla nich dom, szpital na obrzeżach Montpellier. Od samego początku to dzieło powierzył Duchowi Świętemu. W krótkim czasie znalazł wielu naśladowców, którzy zainspirowali się jego przykładem i zapragnęli służyć ubogim i potrzebującym. I w ten sposób narodziła się wspólnota, której członkami byli mężczyźni i kobiety, ludzie świeccy i duchowni.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji poznańskiej

2024-05-22 15:57

[ TEMATY ]

zmiany

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, podjął następujące decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów, które wejdą w życie w miesiącach wakacyjnych:

ks. Paweł FROELICH – dot. proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Kruszewie – mianowany proboszczem parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Buku – 1.08.2024

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję