Jak już informowaliśmy, 16 września bp Jan Piotrowski nałoży korony na otoczony czcią wizerunek Matki Bożej Bolesnej, namalowany przez mistrza Wojciecha Eliasza Radzikowskiego w 1849 r. – Z inicjatywy i staraniem bp. Jana Piotrowskiego zostały pozyskane dokumenty określające przywileje udzielone przez Ojca Świętego i Stolicę Apostolską – mówi ks. Jacek Wójcicki, proboszcz w Czaplach Wielkich. – Nawiedzający nasz parafialny kościół będą mogli zyskiwać odpusty, spełniając przypisane prawem kanonicznym obowiązki bycia w stanie łaski uświęcającej, uczestnictwa we Mszy św. w naszym kościele – dodaje, zapewniając także o takiej możliwości dla chorych i wszystkich tych, którzy z różnych przyczyn do czapelskiej świątyni przybyć nie mogą, a mają takie pragnienie i są w stanie łaski uświęcającej.
Przywileje papieskie
Reklama
Szczególną formą modlitwy jest Różaniec Siedmiu Boleści Maryi, zatwierdzony przez Benedykta XIII w 1724 r. i rozpowszechniony w Kościele. Matka Boża podczas objawienia w Kibeho, w Rwandzie 13 sierpnia 1982 r. powiedziała wizjonerce Marie Claire: „Jeżeli będziecie odmawiać Koronkę do Siedmiu Boleści, rozważając ją, otrzymacie moc, by naprawdę żałować. Dziś wielu ludzi w ogóle nie umie prosić o przebaczenie. Nadal krzyżują mojego Syna”. Z okazji jubileuszu czapelska parafia wydała broszurę, w której m.in. znajduje się instrukcja, w jaki sposób odmawiać Różaniec Siedmiu Boleści Matki Bożej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kościół z historią
Już w 1440 r. na żyznych terenach w dorzeczu Szreniawy miały być parafia i kościół Bożego Ciała, o czym pisze Jan Długosz. Plagą drewnianych kościołów były pożary, które strawiły ten pierwszy obiekt kultu w Czaplach Wielkich. Obecny zbudowano w 1523 r., co poświadcza kamień węgielny wmurowany w południową ścianę świątyni wraz z inskrypcją. Jednonawowy, z podziałem na nawę główną i prezbiterium, orientowany, kościół zachował pozostałości romańskie. Pod koniec XIX w. świątynię przebudowano do obecnych kształtów, dobudowując zakrystię i przedsionek.
W głównym ołtarzu – scena męczeństwa patrona parafii św. Bartłomieja, a w ołtarzach nawy odnajdziemy obrazy św. Józefa z Dzieciątkiem i Matki Bożej Bolesnej, dla którego przygotowano koronę. Obrazy oraz wnętrze zostały odnowione z funduszy Zofii z Badenich Chościak Popielowej i Konstantego Popiela. O zasługach tych i innych Popielów przypominają epitafia, przywołujące ciekawe historie kolatorów. I tak np. abp Wincenty Chościak Popiel sprowadził do Czapel relikwie Drzewa Krzyża Świętego i św. Bartłomieja. Organy zostały zbudowane w 1881 r. przez Ludwika Niezabitowskiego. Rzadko spotykaną historię godła narodowego można odczytać na głównych drzwiach kościoła, zaczynając od czasów Chrobrego, kończąc na współczesnych.