Maria Fortuna-Sudor: W 2017 r. odbył się pierwszy Bieg Dobroczynności Veritatis Splendor. Czemu służy ten cykliczny projekt?
Ks. Sebastian Kozyra: Celem wydarzenia jest upamiętnienie osoby św. Jana Pawła II i promowanie jednej z jego licznych pasji – sportu. Projekt ma także uwrażliwić nas na dobro, stąd jego nazwa – bieg dobroczynności. W Wadowicach Karol Wojtyła dorastał. Tam uczył się, jak być dobrym człowiekiem. Tą dobrocią przez całe życie obdarzał innych. Dzisiaj także nas tego uczy m.in. poprzez wydarzenie, które organizujemy.
Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich miłośników biegania…
Dystans 5 km, ze startem i metą na Rynku w Wadowicach, może przebiec każdy lubiący bieganie; i początkujący, i doświadczony biegacz. To także okazja, aby przyjechać do Wadowic z rodziną, aby uczestniczyć w biegu, a ponadto poznać miasto papieskie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Jest też Bieg Lolka dla najmłodszych. Czemu służy ta inicjatywa?
Podkreślę, że w tej kategorii wszyscy wygrywają. Każdy uczestnik jest zwycięzcą Biegu Lolka! Zależy nam, by także dzieci pobiegły w Wadowicach i aby się dowiedziały, kto to taki ten Lolek. To okazja, by rodzice opowiedzieli dzieciom o tym, kim był Karol Wojtyła, że przyszły papież lubił sport, grał w piłkę, był ministrantem, dobrym kolegą, wzorowym uczniem… To dobra forma edukacji przez miejsce, to stosowny czas, aby kolejne pokolenia dowiadywały się o największym spośród Polaków!
Zwłaszcza, że w ostatnim czasie byliśmy świadkami zmasowanego ataku na autorytet św. Jana Pawła II…
Bieg Dobroczynności jest na pewno jedną z wielu okazji, aby przypominać św. Jana Pawła II. To nasza powinność, to konieczność edukacji młodego pokolenia. Dzieci, ale także współcześni nastolatkowie nie pamiętają Ojca Świętego z czasów jego pielgrzymek czy z niedzielnego łączenia się z nim na Anioł Pański. Naszym zadaniem jest konsekwentne upowszechnianie nauczania papieża z Polski, bo przecież my je poznawaliśmy, my słuchaliśmy jego kazań, wielokrotnie się z nim spotykaliśmy. Wspomnienia o nim są w nas wciąż żywe. To nasz obowiązek przypominać, kim był Jan Paweł II, jakie znaczenie ma jego życie, posługa dla naszej ojczyzny, świata, Kościoła. Trzeba podkreślać, że on żyje w nas, w nauczaniu, które nam zostawił. I pokazywać, że święty to nie jest ktoś lukrowy, kremówkowy, ale to człowiek, który miał swe pasje, bardzo różnorodne zainteresowania.
Jako Instytut Dialogu Międzykulturowego staramy się przypominać, uświadamiać, że Jan Paweł II podejmował dialog m.in. z ludźmi sportu, kultury, z młodymi, chorymi, seniorami... Dla każdego znalazł czas! Także w ten sposób uświadamiamy, że inspirując się jego nauczaniem, wartościami – którym był wierny i które upowszechniał – możemy się stawać do niego podobni, możemy również stać się świętymi.
Chęć udziału w biegu można zgłosić nawet przed startem?
To prawda, postaramy się, aby dla nikogo nie brakło miejsca. W imieniu organizatorów zachęcam jednak do wcześniejszego zapisywania się, ponieważ to bardzo ułatwia przygotowania. Możemy wszystko na spokojnie zaplanować i starannie dopracować. Zapraszam do udziału!
Bieg odbędzie się w niedzielę 10 września w Wadowicach (szczegóły na: www. biegdobroczynnosci.pl).
Ks. Sebastian Kozyrap.o. dyrektora Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, reprezentuje organizatorów cyklicznego projektu – Biegu Dobroczynności Veritatis Splendor.