Kolejny raz wierni mogą uczcić Maryję w dniu Jej urodzin. Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny to także wyjątkowy dzień dla Dąbrowy Górniczej, bo właśnie 126 lat temu narodziło się to sanktuarium, gdy z inicjatywy ks. prał. Grzegorza Augustynika w 1897 r. przyniesiono w uroczystej procesji wizerunek Matki Bożej z Gołonoga do Dąbrowy. Na jego podstawie zaprojektowano ołtarz główny i 19 listopada 1904 r. umieszczono w nim figurę Matki Bożej Anielskiej, wykonaną przez rzeźbiarza Józefa Baltazara Proszowskiego.
Wyjątkowe urodziny
Reklama
Zaproszenie na tegoroczne świętowanie urodzin Matki Bożej wystosował kustosz sanktuarium ks. kan. Andrzej Stasiak oraz diecezjalny asystent Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” ks. Tomasz Zmarzły. W programie dnia o 6.40 znalazły się Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, Msze święte o 7 i 9, a po nich błogosławieństwo przyniesionych dla Maryi kwiatów. Po Eucharystii o godz. 9 odbędzie się modlitwa różańcowa przed Najświętszym Sakramentem w intencji pokoju. Na godz. 17 zaproszeni są wszyscy na wspólne śpiewanie pieśni maryjnych. Centralnym punktem będzie Msza św. z kazaniem o godz. 18 pod przewodnictwem dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. dr. Łukasza Tkaczyka. Po Eucharystii nastąpi zawierzenie Maryi członków apostolatu „Margaretka” przybyłych na doroczną pielgrzymkę oraz procesja z pierwotnym obrazem Najświętszej Maryi Panny Anielskiej na pamiątkę przeniesienia go w 1897 r. z Gołonoga do Dąbrowy. Po każdej Mszy św. będzie błogosławieństwo przyniesionych dla Maryi kwiatów. Święto zakończy o 19.30 Apel Jasnogórski i zasłonięcie łaskami słynącej figury Najświętszej Maryi Panny Anielskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zakwitają modlitwą
Święty Jan Maria Vianney – patron proboszczów, mawiał, że „nie ma złych kapłanów, są tylko tacy, za których ludzie się nie modlą”. O wartości tej modlitwy przypomniał Ojciec Święty Franciszek, który zwrócił się z prośbą do wspólnot parafialnych, stowarzyszeń i grup modlitewnych obecnych w Kościele z prośbą: „Wbrew pokusie zniechęcenia stale módlcie się do Pana, aby posłał robotników na żniwo swoje i dał nam kapłanów rozmiłowanych w Ewangelii, zdolnych do stawania się bliskimi wobec braci i bycia w ten sposób żywym znakiem miłości miłosiernej Boga” (Orędzie Ojca Świętego na 54. Światowy Dzień Modlitw o Powołania).
Te słowa wypełniają członkowie apostolatu „Margaretka”. Oni codziennie modlą się za wybranego kapłana, troszczą o jedność kapłanów ze swoim biskupem i między sobą, a także podejmują różnorodną współpracę oraz wspierają powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.
Cenną inicjatywą tych wiernych okazała się potrzeba widzialnego znaku, jakim jest diecezjalny sztandar apostolatu „Margaretka”, który by skupiał osoby zaangażowane w to dzieło. Do jego powstania przyczyniło się zaangażowanie wielu osób – kapłanów, którzy w większości ufundowali ten sztandar, jako wyraz osobistej wdzięczności za modlitwę oraz licznych osób świeckich. Osoby zrzeszone w apostolacie „Margaretka” pod tym sztandarem dają wymowne świadectwo troski o kapłanów i nowe powołania do służby Bogu i ludziom.