Reklama

Niedziela Wrocławska

Wiecznie młodzi

30. rocznicę powstania przeżywa Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej. To dobra okazja, aby porozmawiać o tym, co minione i popatrzeć na obchody rocznicowe. Więcej opowiada ks. Kamil Kasztelan, asystent diecezjalny KSM Archidiecezji Wrocławskiej.

Niedziela wrocławska 36/2023, str. II

[ TEMATY ]

KSM

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Ks. Kamil Kasztelan

Ks. Kamil Kasztelan

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Łukasz Romańczuk: 30 lat to piękny czas. Na pewno wiele pięknych rzeczy się przez te lata wydarzyło za sprawą KSM. Kiedy będzie możliwość powspominania tego, co było?

Ks. Kamil Kasztelan: To już niebawem, bo finał obchodów naszego 30-lecia przewidujemy na 18 listopada. Jest to dzień liturgicznego wspomnienia bł. Karoliny Kózkówny, głównej patronki Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W tym dniu w auli Ossolineum we Wrocławiu odbędzie się uroczyste posiedzenie Zjazdu Diecezjalnego, w czasie którego wręczymy tytuły Przyjaciół Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży. Chcemy obdarzyć tym tytułem osoby, które przez te 30 lat wspierały działalność Stowarzyszenia, są otwarte i gotowe nam pomagać na różnych polach i płaszczyznach. Wśród osób wyróżnionych będą też te, które wspierają nasze Diecezjalne Dni Orłów, organizowane przez nas co miesiąc. W tym gronie są też instytucje, które od wielu lat aktywnie wspierają nasze inicjatywy m.in.: Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, czy Gmina Ziębice na czele z panem burmistrzem, którzy praktycznie od samego początku, od drugiej pielgrzymki zawsze są otwarci i życzliwi na to, co robimy w Henrykowie.

Ale to nie wszystko, co jest zaplanowane na ten dzień. W czasie tego Zjazdu Diecezjalnego będziemy poznawać historię stowarzyszenia. Przygotowana będzie krótka prezentacja tego, co się przez te 30 lat zdarzyło. Przy tej okazji zarząd diecezjalny postarał się dotrzeć do paru osób, które tworzyły Stowarzyszenie i zebrał ich wspomnienia z początków wrocławskiego KSM.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gdy zakończy się część oficjalna przejdziemy do kościoła Najświętszego Imienia Jezus – Uniwersyteckiego. Tam będzie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego.

Na koniec naszego finału rocznicowego przewidziana jest część rozrywkowa – Bal Młodych. Ma być to radosne świętowanie, które będzie pięknym podsumowaniem tego, co dzieje się w KSM.

Reklama

Uroczystości rocznicowe odbędą się w listopadzie. A co do tego czasu? Jaką propozycję dla młodych ma KSM?

Przygotowujemy kilka wydarzeń wprowadzających do naszej rocznicy. Ważna dla nas będzie peregrynacja relikwii bł. Karoliny przy głównych parafiach archidiecezji wrocławskiej. Od 1 września przyjmujemy zapisy parafii, które chciałyby przyjąć w swoim kościele relikwie polskiej błogosławionej. Pierwszeństwo mają oczywiście parafie, gdzie funkcjonuje KSM.

Peregrynacja jest dobrą okazją do modlitwy w intencji młodzieży, rozwoju dzieł związanych z obecnością ludzi młodych w parafii, a także za Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej.

Poza tym przygotowujemy konkurs wiedzy religijnej: „Poznaj świętych z KSM”, który wystartuje w połowie września we wszystkich szkołach podstawowych i w niektórych szkołach ponadpodstawowych naszej archidiecezji. Oba te wydarzenia mają na celu przybliżenie KSM młodzieży i osobom, które mogą pomóc w budowaniu oddziałów parafialnych tak aby KSM był widoczny i rozpoznawalny w kręgach kościelnych archidiecezji wrocławskiej.

I to nie wzięło się znikąd, bo widzimy, jak wiele jest osób, które nie wiedzą, jak wygląda struktura czy funkcjonowanie KSM. Gdzieś może miały styczność z KSM, uczestniczyły w naszych wydarzeniach, ale nie poznały bardziej naszego stowarzyszenia. Chcemy to zmienić.

A gdyby ktoś chciał, aby KSM powstał w jego parafii, to co powinien zrobić?

W pierwszej kolejności należy się zgłosić do swojego księdza proboszcza i przedstawić mu taki pomysł, ideę i ustalić z nim szczegóły. Tworzenie i budowanie oddziału przede wszystkim odbywa się przy parafii. Jeżeli te rozmowy się już odbędą, to wtedy wspólnie z księdzem proboszczem wybiera się asystenta parafialnego. I zaczyna się budowanie struktur, które pomogą otworzyć oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Reklama

Widzę, że jest kładziony nacisk na struktury. Dlaczego jest to takie ważne?

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest stowarzyszeniem działającym w pełni legalnie. Stąd też nasze działania związane są z konkretnymi przepisami prawnymi, a KSM jest instytucją posiadającą osobowość prawną i nim podejmie się jakiekolwiek kroki muszą powstać struktury, które zapewniają pewnego rodzaju stabilizację na przyszłość.

Zanim otworzymy oddział, musimy najpierw zebrać ludzi, którzy poznają, czym jest KSM, i będą gotowi, aby ten oddział tworzyć. Z tej grupy należy wtedy wybrać zarząd parafialny, kierownictwo parafialne, które będzie budować dalej KSM. Oczywiście my, jako zarząd diecezjalny, w tym wszystkim pomagamy.

A jak wygląda pomoc zarządu diecezjalnego w budowaniu struktur?

Gdy otrzymamy informację o chęci powstania oddziału w danej parafii ustalamy szczegóły pomocy. Przede wszystkim stawiamy nacisk na budowanie relacji z młodzieżą. Tych możliwości jest wiele. Oczywiście, gdy jest taka wola, możemy przyjechać z zarządem diecezjalnym, aby się spotkać np. z kandydatami do sakramentu bierzmowania. Jako asystent diecezjalny, mogę także przyjechać z konferencją czy z niedzielną homilią. Takie spotkania mogą też pomóc budować struktury. To także okazja, aby młodzież chcąca tworzyć KSM nas poznała, a wtedy łatwiej jest o ich zaangażowanie i uczestnictwo w życiu KSM, naszych Diecezjalnych Dniach Orłów czy innych inicjatywach. Przykładem jest młodzież z parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu – Nowym Dworze. Tam powstaje oddział, a młodzież uczestniczyła już w naszych spotkaniach, my odwiedziliśmy ich w parafii, czy ostatnio uczestniczyli w Zjeździe Diecezjalnym w Henrykowie. Zapraszam. Drzwi KSM są otwarte dla wszystkich.

Ks. Kamil Kasztelan asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej

2023-08-29 14:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzy wieczory z KSM

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 36/2020, str. I

[ TEMATY ]

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Karolina Krasowska

KSM umacnia w wierze i rozwija osobowość

KSM umacnia w wierze i rozwija osobowość

„Poznaj nas, czyli wieczór pełen pytań” to nowa trzydniowa inicjatywa KSM naszej diecezji dla tych, którzy chcieliby należeć do wspólnoty młodzieżowej i bez zobowiązań zobaczyć, czym jest KSM.

Pierwszy z trzech zaplanowanych wieczorów rozpoczął się 26 sierpnia w salce przy zielonogórskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. W spotkaniu uczestniczyło kilkunastu młodych ludzi, łącznie z Zarządem Diecezjalnym, aktualnymi członkami oraz księdzem asystentem diecezjalnego KSM. – Razem z Zarządem Diecezjalnym stowarzyszenia postanowiliśmy, aby w tym roku na koniec wakacji zorganizować spotkanie dla tych, którzy są już w KSM-ie, ale szczególnie dla tych, którzy zastanawiają się nad wstąpieniem do jakiejś wspólnoty. Czas pandemii trochę nas uśpił, dlatego wyszliśmy z propozycją, żeby przez trzy dni spotykać się w naszym domu „Emaus” i tutaj, w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Ci, którzy mało albo jeszcze w ogóle nie słyszeli o KSM-ie, mogli poznać, co to jest, kim jesteśmy, co robimy i co jest naszym celem – mówi ks. Marcin Bobowicz, asystent diecezjalny KSM.

CZYTAJ DALEJ

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02

[ TEMATY ]

Edyta Stein

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

O możliwości nadania Edycie Stein tego tytułu mówi się od kilku lat. W 2022 r. z okazji obchodów 80-lecia jej męczeńskiej śmierci o. Roberto Maria Pirastu, definitor generalny zakonu karmelitów ogłosił, że została powołana komisja naukowa, która opracowuje oficjalny wniosek w tej sprawie. Sugerowano wówczas, że św. Teresa Benedykta od Krzyża, bo tak brzmi jej zakonne imię, mogłaby uzyskać tytuł Doctor Veritatis - Doktora Prawdy, ponieważ w centrum jej dociekań zawsze stała prawda, którą po nawróceniu odkryła w osobie Jezusa Chrystusa. Jak informują włoscy karmelici, oficjalny wniosek o zaliczenie Edyty Stein w poczet doktorów Kościoła został przekazany Papieżowi 18 kwietnia na audiencji dla karmelitanek bosych.

CZYTAJ DALEJ

Dzieci przywitały obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

[ TEMATY ]

peregrynacja

Praszka

parafia Wniebowzięcia NMP

nawiedzenie Obrazu Matki Bożej

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Specjalny program, przygotowany przez dzieci z Niepublicznego Przedszkola prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Felicjanek w Praszce, uświetnił przyjazd jasnogórskiej ikony. Po uroczystym powitaniu, w procesji, uczestnicy udali się do kościoła, gdzie Mszę św. koncelebrowaną odprawił bp Andrzej Przybylski. Biskup w rozmowie z Niedzielą podkreślił, że Maryja chce doglądać swoje dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję